PZC Rusland dreigt met halvering gaslevering Naar zeebodem Tegenspoed De Efteling Zware overstromingen ontwrichten leven van 130 miljoen mensen. Mannen achtervolgen jongen met kettingzaag Bezorgklachten? Bel: 0800-023 12 31 1183 Meeuwen roven de kaas én het brood Watersnood in China door onze correspondent Erwin Tuil PEKING - China wordt geteisterd door de zwaarste overstromingen in tien jaar. Het leven van 130 mil joen mensen is ontwricht, meer dan zevenhonderd mensen zijn omgekomen door overstromingen en aardverschuivingen. Het einde is nog lang niet in zicht. Het noodweer in het stroomge bied van de Yangtze treft 130 mil joen Chinezen, meer dan de bevol king van Duitsland en Spanje sa men. Een landbouwgebied ter grootte van twee keer Nederland is verloren gegaan en 450.000 hui zen zijn verwoest. Volgens het Rode Kruis is de nood groot. „Wij hebben dringend be hoefte aan rijst, schoon water, ten ten, medicijnen, medische dien sten en ontsmettingsmiddelen", zegt Gu Qinghui. „Vooral de ar men op het platteland worden ge troffen." De Chinese autoriteiten ramen de directe schade op 4 miljard euro. Door de vernietiging van gewas sen, huizen en bedrijven zal dat be drag snel oplopen. De gevolgen van de overstromingen zullen tot volgend jaar merkbaar zijn. Omdat vooral akkerbouwgebieden zijn on dergelopen, wordt rekening gehou den met stijgende voedselprijzen. De prijs van het in China zeer ge liefde varkensvlees ging door de uitbraak van ziekte eerder dit jaar omhoog. Als prijzen voor alledaag se levensmiddelen ook stijgen, leidt dat ongetwijfeld tot spannin gen. Ondanks de omvang van de over stromingen - een gebied zo groot als Frankrijk - en het recordaantal De zwaarste overstromingen in tien jaar teisteren China. Meer dan zevenhonderd mensen zijn om het leven gekomen. Het ein de is nog lang niet in zicht. getroffenen is er geen grootschali ge benefietactie op televisie. Ook particulier initiatief is bescheiden. De media besteden aandacht aan de overstromingen, maar de ramp overheerst het nieuws niet. In China is bij wet geregeld dat Chinese en buitenlandse media niet zo maar kunnen berichten over dit soort rampen. Officieel is dat om paniek te voorkomen, maar dat lokale bestuurders niet op de vingers gekeken willen wor den, speelt zeker een rol. Op het internet klinkt kritiek, omdat ram penplannen slecht zouden werken of omdat bestuurders verkeerde be slissingen nemen. pagina 3: commentaar GROESBEEK - Een 16-jarige jongen uit Groesbeek is dinsdagavond met een kettingzaag achtervolgd door twee plaatsgenoten. Eerder reden de mannen de jongen al aan en probeerde een van de twee hem te slaan met een hamer. De mannen van respectievelijk 31 en 36 jaar zijn opgepakt. De jongen heeft aangifte gedaan van poging tot doodslag en zware mishandeling. EN ZeelandP: 2, 3, 25 t/m 31; Binnen land: 4, 5 en 6; Buitenland: 7, 9-en 10; Economie: 14 en 15; Beurs: 16; Weer: 22; Strips: 23; Cultuur: 33; Weekagenda: 34 en 35; Sport: 41 t/m 45; Televisie: 46 en 47. MOSKOU - Een Russische weten schappelijke expeditie met als doel een groot deel van de Noordelijke IJszee te claimen heeft gisteren de Noordpool bereikt. Onder de bo dem van de zee bevinden zich gro te gas- en olievoorraden. Twee mi ni-onderzeeërs zullen een Russi sche vlag plaatsen op de zeebo dem, op meer dan vierduizend me ter diepte. Het zou de eerste keer zijn, dat mensen de zeebodem van de Noordpool bereiken. MOSKOU - De Russische staatsgasgi- gant Gazprom zal zijn gasleverin gen aan Wit-Rusland met 45 pro cent reduceren als het land niet een openstaande rekening betaald. De gasleveringen via Wit-Rusland aan Europa komen daarbij niet in gevaar, aldus Gazprom gisteren. De grootste gasproducent ter we reld wil dat Wit-Rusland zijn gas- rekening voor dit jaar van 456 mil joen dollar voldoet, anders wordt vanaf morgen de gaskraan deels dichtgedraaid, aldus Gazprom. Vol gens de Russen zijn de afnemers in Europa geïnformeerd over het voornemen en is Wit-Rusland ver plicht de gasleveranties aan der den niet te verstoren. Rusland levert zo'n 35 procent van de West-Europese aardgasbehoef te. Een deel van dat gas wordt via pijpleidingen in Wit-Rusland naar Europa getransporteerd. Begin dit jaar leidde een geschil tussen Rus land en Wit-Rusland over de gasprijs tot een verstoring van de gasleveringen aan sommige Euro pese landen. In Brussel bestaat de vrees dat het dispuut tussen de Russen en Wit-Russen invloed zal hebben op de gastoevoer uit Rusland naar Po len en Duitsland. „Wij staan klaar om een comité van gasexperts bij een te roepen, als dat nodig is", verklaarde een woordvoerder van de Europese Commissie. kaatsheuvel - Na het drie keer langdurig stilvallen van het nieu we paradepaardje De Vliegende Hollander, was het in het pretpark De Efteling raak met een oudge diende: achtbaan de Python. De trein van de achtbaan liep maan dagavond op het hoogste punt vast, maar rolde verder toen de in zittenden werden geëvacueerd. Volgens De Efteling is de trein tij dens de ontruiming door een in schattingsfout van een hulpverle ner gaan rijden. De mislukte eva cuatie van de Python liep goed af. Geen van de passagiers raakte ge wond. Alleen een medewerker liep lichte verwondingen op. En daarmee mocht De Efteling in zijn handjes knijpen: er hadden doden kunnen vallen. China verdient steun westerse wereld reageer op www.pzc.nl Niet te krampachtig met klederdracht 71% 29% NEELTJE JANS - Ongestoord een boterhammetje eten bij Water land Neeltje Jans zit er niet meer in. Het is oppassen geblazen, want brutale rovers liggen op de loer. Zij slaan op een onver wacht moment toe en grissen het voedsel uit de handen van de bezoekers. De meeuwen rond het attractiepark hebben ont dekt dat het gemakkelijk voedsel scoren is bij de gasten. Een kwestie van timing en je hebt een boterham met kaas. Dat on dervond ook de familie Van Hecke uit Philippine. „Ja, je schrikt toch wel." Woordvoerder T. Sluijter kent het pro bleem. „Ik heb het zelf ook al ondervonden." Echt een pro bleem is het volgens Sluijter nog niet. De dieren roven voed sel, maar zij vallen geen mensen aan. foto Dirk-Jan Gjeltema 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1