'Ik was bang dat het er sukkelig uit zou zien' r 'Het zijn echt wondertjes van techniek. Ze kunnen veel meer dan vroeger' mmw y'. J directeur Herman ten Berge van de Hoorstichting PZC Donderdag 2 augustus 2007 13 een hoortoestel gen in op de ontwikkeling van bete re toestellen. Ze dragen bij aan wat ik maar normalisatie noem." Jongeren van nu zijn in ieder geval al gewend aan iets in, achter of op hun oor. De mp3-speler is nog steeds met een opmars bezig. Dat kan ze later wellicht over een afkeer van een hoortoestel helpen. De be langenorganisaties voor slechthoren den vrezen namelijk dat de jeugd hun liefde voor harde muziek latei- moet bekopen met gehoorklachten. Beelen: „Er komt steeds meer aan dacht voor dit probleem. Gelukkig. Jongeren hebben de muziek al snel te luid aan staan. Het omgevingsla waai, bijvoorbeeld het verkeer, is al groot. De mp3-speler moet dat over stemmen. Dan zit je snel op een ge vaarlijk geluidsniveau." Ten Berge: „Het gevaarlijke aan ge- hoorbeschadiging is dat het vaak sluipenderwijs gaat. Dus mensen hebben het niet door totdat het al behoorlijk erg is. Dat geldt voor jon geren, maar ook voor werknemers die besluiten toch geen bescher ming te dragen in een lawaaierige omgeving." Om de kwaliteit van je gehoor te screenen en slechthorendheid in een vroeg stadium te ontdekken, heeft de Nationale Hoorstichting verschillende hoortesten op inter net staan. Ook een telefonische test is voorradig. Volgens Ten Berge is zo'n internet- test een nuttig middel. „Vaak vin den mensen hun problemen niet ernstig genoeg om naar een audi- cien of arts te gaan. Een test is zo ge daan. Als de uitkomst niet goed is, verwijzen wij mensen door en ge ven tips. Het is een geweldig succes en we ontwikkelen steeds meer va rianten." Hoortoestellen Hoorapparaten zijn er in verschillende maten en vormen. oorhaak microfoon, die het geluid opvangt speaker versterker, die zorgt dat geluiden en spraak hoorbaar worden batterij oorstukje infographic: CvW Sinds drie jaar draagt hij een hoortoestel, maar eigenlijk hoort hij al een jaar of zeven niet goed meer. Peterhans van den Broek (6i) viel het niet gelijk op dat zijn gehoor minder werd. „Ik merk te het gaandeweg in mijn werk. Het werd een probleem tijdens vergade ringen en bij het geven van onder wijs." Het werd voor Van den Broek, inter nist in het Leids Universitair Me disch Centrum, lastiger gesprekken te volgen. Het missen van een woord bleek al genoeg om tot veel verwarring te leiden. „Omdat je een woord niet goed verstaat ga je be denken wat iemand heeft gezegd. Omdat je daarmee bezig bent, mis je de rest van de zin. Het is verve lend steeds te moeten vragen wat ie mand nu precies zegt. Tegen mijn studenten zei ik het ook gewoon; praat wat harder, ik heb niet zo'n goed gehoor." Slecht horen is vermoeiend. „Je bent de hele tijd ingespannen bezig om mensen te verstaan. Ook als het stil was in de omgeving had ik nog moeite om alles goed te horen." Bij vergaderingen zorgde Van den Broek er voor dat hij een goede plaats had, waar hij mensen kon aankijken. De slechthorendheid van Van den Broek 'zit in de familie' en is geen gevolg van te lange blootstelling aan harde geluiden. Zijn broer draagt ook een hoortoestel. Toch moest de internist even slikken voordat hij zelf besloot er een te nemen. „Ik draag al mijn hele leven een bril en heb daar nooit problemen mee ge had. Bij een hoorapparaat was dat toch heel anders. Ik was bang dat het een sukkelige indruk zou ge ven." Tegenwoordig doet Van den Broek 's ochtends zijn hoortoestel in en zet het pas 's avonds weer uit. „Ik denk er niet meer aan, net als bij mijn bril. In het begin dacht ik nog het toestel alleen aan te zetten bij vergaderingen of in de werkgroe pen, maar de hele dag is plezieri ger." Ruime keuze Er zijn verschillende soorten hoortoestellen. Analoge hoortoestellen, be staande uit een microfoon, een versterker en een luidspreker om het elektrische signaal weer in geluid om te zetten. Deze toestellen zijn inmiddels verouderd. Er zijn varianten met digitale techniek. t. Digitale hoortoestellen heb ben naast de onderdelen van het analoge hoortoestel een chip die het geluid omzet in elektrisch digitaal signaal. De toestellen kunnen bijvoorbeeld spraak onderscheiden van ach tergrondgeluid, en vervolgens het eerste versterken en het laatste dempen. De hoortoestellen worden op verschillende plekken in en om het oor gedragen: Achter-het-oor hoortoestel, het meest gebruikte hoortoe stel. Een oorhanger die achter het oor wordt gedragen. »- ln-het-oor hoortoestel, wordt in de gehoorgang gedragen en is dus minder zichtbaar. Er zijn ook toestellen die zo ver in de gehoorgang gedragen worden dat ze (bijna) niet meer te zien zijn. Bone Anchored Hearing Aid, maakt gebruik van beengelei ding, geleiding van geluid door bot, zonder de gehoorgang er bij te betrekken. Hoorbril, bril met geïntegreerd hoortoestel. Een relatief nieuwe ontwikke ling in hoorapparatuur is de Cochleaire implantatie (Cl). Een cochleair implantaat kan een hulpmiddel zijn voor dove en zeer slechthorende kinde ren en volwassenen, die door een defect in het slakkenhuis met gewone hoortoestellen geen of weinig geluiden kun nen waarnemen of nauwelijks spraak kunnen verstaan. Het bestaat uit twee delen: het implantaat zelf en de spraak- processor. Het implantaat wordt operatief ingebracht on der de hoofdhuid, achter of bo ven de oorschelp. Het is een ontvangertje waaraan een aan tal elektroden verbonden is. Deze elektroden worden in het slakkenhuis geschoven. De spraakprocessor wordt uitwen dig gedragen. Geluiden worden opgevangen door een microfoontje. Via een snoertje wordt het signaal naar de spraakprocessor geleid. De spraakprocessor zet geluid om in een elektrisch signaal dat door een zendspoel die het door de huid naar het implan taat stuurt. Daar wordt het sig naal door stimulatie van de elektroden doorgegeven aan de gehoorzenuw. ZOozrehsoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13