Slechthorendheid 1 2 Donderdag 2 augustus 2007 PZC toch Mensen, neem Slechts de helft van de mensen die beter zouden horen met een hoortoestel, draagt er ook een. Het imago zit de steeds geavanceerder apparaatjes tegen. De vrees is dat meer jongeren er door de harde muziek op hun mp3- spelers in de toekomst toch aan zullen moeten. door Miriam van den Brand Ga je slechter zien, dan neem je een bril of lenzen. Word je slecht horend, dan neem je een hoortoestel. Of toch niet? De bril is inmiddels geac cepteerd, soms zelfs een mode-ac cessoire geworden. Rond het hoor- apparaat hangt nog altijd de zweem van 'lelijk, en het werkt nog niet goed ook'. De internationale organisatie Hear-it AISBL, die de website www.hear-it.org beheert, meldde onlangs dat niet meer dan een zes de van de Europeanen met hoorpro- blemen een hulpmiddel gebruikt. In Nederland gaat de Nationale Hoorstichting er vanuit dat in Ne derland ongeveer 1,4 miljoen slecht horenden zijn. Bijna een miljoen zou baat hebben bij een hoortoe stel. In werkelijkheid dragen op dit moment slechts 485.000 slechtho renden zo'n toestel. Hear-it AISBL rekent trouwens met 2 miljoen Nederlandse slechthoren den. Volgens Joop Beelen, directeur van de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden (NWS), is dat een definitiekwestie. Hear-it AISBL noemt iemand slechthorend bij een gehoorverlies van meer dan 25 decibel (dB). Dit is de grens die de Wereld Gezondheids Organisa tie aanhoudt. In Nederland ligt die grens bij een verlies van 35 dB, de officiële grens waarop een hoortoe stel wordt vergoed door zorgverze keraars. Hear-it AISBL, die een reeks onder zoeken naar slechthorendheid uit verschillende landen naast elkaar legde, concludeerde ook dat gehoor problemen waaraan niets wordt ge daan de Europese maatschappij 213 miljard euro per jaar kost, 437 euro per inwoner per jaar. Een deel van die kosten is het ge volg van problemen op het werk. In fabrieken is het geluidsniveau soms onaanvaardbaar hoog, maar ook do centen, in een drukke klas of gym zaal, stellen hun gehoor mogelijk bloot aan te veel decibellen. De Universiteit Maastricht en ad viescentrum Viataal meldden in april dat werknemers die kampen met gehoorklachten vaker ziek thuisblijven. Ze zijn bijna drie keer zo vaak vermoeid als collega's met een goed gehoor. Ze moeten veel energie steken in het luisteren naar collega's en het verkrijgen van infor matie. Zo'n 200.000 werknemers in Nederland hebben volgens de we tenschappers last van deze gevolgen van slechthorendheid. Het gebruik van hoortoestellen, naast uiteraard preventie, zou een deel van die kosten kunnen voorko men. En voor de gebruikers belang rijker: ze krijgen er een prettiger le ven door. Wederom uit het rapport van Hear-it AISBL: 70 procent van de volwassen gebruikers is blij met hun hoortoestel, 66 procent zegt dat het apparaat de kwaliteit van hun leven heeft opgeschroefd. Het sociaal isolement wordt minder. Zowel de Hoorstichting als de NWS kunnen het daarom niet ge noeg benadrukken: mensen, maak toch gebruik van een hoortoestel. Directeur Beelen van de NWS snapt wel dat er een drempel is. „Dat is niet anders dan bij een eer ste leesbril. Je houdt toch liever het papier een stukje verder weg. Tot dat je arm niet meer lang genoeg is. Mensen met gehoorproblemen heb ben net zo'n ontkenningsfase." Volgens directeur Herman ten Ber ge van de Hoorstichting is er de af gelopen jaren een gigantische ont wikkeling geweest op het gebied van hoortoestellen, maar blijft zijn organisatie 'knokken tegen vooroor delen'. „Het zijn echt wondertjes van techniek. Ze kunnen veel meer dan vroeger. Maar uit het verleden bestaat de indruk dat je er toch niet veel aan hebt. Dat is tegenwoordig echt anders, ze werken beter. Er ko men ook steeds leukere modellen op de markt." Beelen beaamt dat: „Je hebt inmid- dels bij wijze van spreken keuze uit zes modellen in tien kleuren. Dat imago van hoe tante Mien er in de 1 jaren tachtig uitzag, moet er nu maar eens af Er zijn ook ontwerp wedstrijden om te kijken hoe je een toestel nog aantrekkelijker kunt ma ken. Bijvoorbeeld met bluetooth, of ingebouwde telefoon. Dat kan, het zijn inmiddels net computers." Rond hoortoestellen hangt een zweem van 'gehandicapt zijn'. Vol gens Ten Berge heeft de bril dat beeld van zich af weten te schud den en zal het hoortoestel dat hope lijk ook lukken. Reclames van bedrijven als Beter Horen en Schoonenberg Hoorcom- fort (met Willeke Alberti) dragen hun steentje bij. „Bedrijven sprin- oorschelp. hamer labyrinth' gehoorzenuw trommel vlies Slakkenhuis gehoorgang stijgbeugel aambeeld Het gehoor Twee soorten gehoorverlies: - Bij binnenoorgehoorverlies is er schade opgetreden van het slakkenhuis. - Het geleidingsgehoorverlies wordt veroorzaakt door onvoldoende overdracht van het geluid vanaf de gehoorgang naar het slakkenhuis. De afwijkingen zijn dan in de gehoorgang, het trommelvlies en/of het middenoor gelegen. Q Geluid bestaat uit trillingen ale via de gehoorgang op het trommelvlies komen. Deze zenuwprikkels worden via de gehoor zenuw naar de hersenen gevoerd waar zij in 'horen' worden vertaald. midden oor binnen oor - buiten oor Q Het trommelvlies versterkt en geleidt de trillingen naar het slakkenhuis. In het slakkenhuis bevinden zich zintuigzenuwcel len die de trillingen omzetten in zenuw prikkels. Q De hamer, het aambeeld en de stijgbeu gel zorgen voor het transport van de geluids trillingen. infographic: CvW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12