Luchtaanval op schimmel ingezet Straling rond zendmasten blijft ver onder strenge blootstellingslimiet 'Zeeuwse supermarkten niet goed gewapend tegen overvallers' Akkerbouwers zetten helikopter in tegen aardappelziekte. Onderzoek antennes in Zeeland geeft geen reden voor onrust. B PZC Woensdag 1 augustus 2007 25 foto Dirk-Jan Gjeltema Ton Prince scheert over de akker om de aardappels te besproeien. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Ton Prince laat de Schweizer 300C tot vlak boven de zompige akker scheren. Uit 14 sproeikoppen aan weerszijden van zijn helikopter spuit hij in hoog tempo het giftige goedje tegen de aardappelziekte over het gewas. Kort voor de Delingsdijk trekt hij de machine op, om daarna met een scherpe bocht naar rechts aan de volgende baan te beginnen. Dit is veel leuker dan de kermis! Vanuit de glazen cockpit is goed te zijn hoe de bestuurder van de groe ne bestelauto die nadert uit de richting Serooskerke (S), verbaasd opkijkt naar de haaks aanvliegen de heli. Verkeer, lantarenpalen, hoogspanningsmasten, het zijn van die cruciale elementen waar bij het bespuiten van landbouwge wassen uit de lucht extra rekening mee moet worden gehouden. „Het is een redelijk secuur werkje. Ie mand die net z'n brevet heeft, moet je dit niet laten doen", ver telt Prince. „Je vliegt op vijftig cen timeter hoogte, dus je kan je geen fouten permitteren." Sproeien binnen de veertien me terzone uit de slootkant met vlieg tuig of helikopter is sinds vier jaar in Nederland uit milieuoverwegin gen verboden. Het wordt alleen nog toegestaan wanneer de akkers te nat zijn voor tractoren en de ge wassen door schimmelinfecties worden bedreigd. Voor twee perce len op Tholen en Schouwen-Dui- 'Je vliegt op 50 centimeter hoogte, dus je kan je geen fouten permitteren.' veland heeft het Waterschap Zeeuwse Eilanden tussen 30 juli en 6 augustus ontheffing verleend van het verbod. Prince bestrijkt met één lading vijf hectare. Iedere tien minuten moet de piloot bijtanken bij de meege reisde vrachtwagen. Toen hij het bedrijf in 1974 begon, was het sproeien dagelijkse kost. „We de den 10-15.000 hectare per jaar. Nu nog 500." Sinds de strenge regels zijn inge voerd, verkiezen de meeste boeren in Nederland het om zelf hun land te bespuiten. Want als ze nu toch een strook van veertien me ter met de tractor moeten onder houden, kunnen ze net zo goed al les op de grond meepakken, wordt geredeneerd. Prince snapt dat goed, al is de opbrengst van een perceel dat vanuit de lucht wordt bespoten volgens hem groter. „Je hoeft niet door het veld te rijden, hebt dus minder paden nodig en er gaat zo niets kapot." Alleen in Groningen en Flevoland, gebieden met veel grotere landbouwperce- len, wordt vaker gebruik gemaakt van het sproeivliegtuig. De wind waait westelijk, van de watergang af. Ook dat wordt inge calculeerd bij een vlucht. „Wij heb ben op de helikopter een hele kor te sproeiboom. Ómdat we boven dien vlak boven de grond kunnen vliegen, blazen we het spul als het ware recht het gewas in en heb je geen drift." Hij wijst naar de grote plassen op de uienvelden die on der de helikopter doortrekken. „Ze ker dertig procent is verloren..." door Marcel Modde GOES - De hoeveelheid straling rond zendmasten voor mobiele te lefonie en internet in Nederland blijft ver onder de afgesproken li miet. Het risico dat omwonenden door blootstelling gezondheids klachten oplopen is dan ook nihil. Dat blijkt uit onderzoek in op dracht van het ministerie van Eco nomische Zaken. Het Agentschap Telecom verrichte de afgelopen drie jaar metingen op 211 locaties waar de bevolking zor gen heeft over de mogelijk schade lijke gevolgen. In 198 gevallen werd een stralingswaarde van 2 Volt per meter of minder geme ten, waar voor gsm 41 tot 58 volt en voor Umts maximaal 61 volt per meter is toegestaan. De metin gen werden vlak bij de masten uit gevoerd. Het Agentschap onderzocht ook de straling rond zes masten in Zee land. De hoogste waarde (1,3) werd gemeten in Zierikzee. Mas ten in Goes, Vlissingen, Middel burg, Terneuzen en Kapelle scoor den 1 of lager. De instantie conclu deert daaruit dat de exploitanten ook in Zeeland ruimschoots aan de afspraken voldoen. Critici, waar onder het pas opgerichte Zeeuws Platform Stralingsrisico's, zijn er van overtuigd dat elektromagneti sche straling wel degelijk kan lei den tot veel voorkomende klach ten als migraine, duizeligheid en slapeloosheid. Ze beroepen zich op internationale wetenschappe lijk onderzoek op langere termijn, die andere rapportages weer tegen spreken. Serieus onderzoek bij mensen die aangeven ziek te zijn geworden, blijft in Nederland nog steeds achterwegen, reageert D. Parlevliet. „Je kan van 0,01 volt per meter al ziek worden. Dit zijn ver ouderde normen voor monteurs. In Nieuw-Zeeland en Zwitserland zijn ze veel strenger." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Veel Zeeuwse super markten zijn niet voldoende gewa pend tegen gewelddadige overval lers. Dat concludeert de politie naar aanleiding van drie overval len in een maand op grootgrutters in Zeeuws-Vlaanderen. Na een overval door drie getinte mannen vorige week vrijdag op de Aldi aan de Vlietstraat in Terneu zen, zoekt de politie naar verban den met soortgelijke misdrijven in Axel en Hulst. „Mede op basis van cijfers uit een landelijk registratiesysteem conclu deren we dat veel supermarkten niet zijn ingespeeld op overvallen. Waar tot enkele jaren geleden vooral benzinestations slachtoffer waren van gewelddadige overval len, zien we nu een verplaatsing naar de supermarkten", zegt poli tiewoordvoerster Esther Boot. Volgens de politie zijn veel Zeeuw se supermarkten niet goed inge speeld op die ontwikkeling. „Er zijn bijvoorbeeld vaak geen bewa kingscamera's aanwezig. Daarom roepen wij de supermarkten op eens serieus na te denken over in vesteringen in de beveiliging van hun panden", aldus Boot. Hoofd Opleidingen Jules van Well van het Centraal Bureau Levens middelenhandel (de brancheorga nisatie van de supermarkten) her kent dat geluid niet. „De criminaliteit verschuift juist in de richting van kleinere onder nemers, zoals slijterijen en tabaks winkels."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 77