Echte liefde voor oude toneelstukken Crisis Vlissingen breidt zich verder uit Camping De Witte Raaf mag uitbreiden Zomerfestival op Bellamypark in Vlissingen Brabander duikt in unieke verzameling uit 's-Gravenpolder. Ondernemingsraad zegt vertrouwen op in algemeen directeur. Van den Dongen Onze Parketvloeren: Basis voor Ideaal wonen! B PZC Woensdag 1 augustus 2007 23 door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Voorzichtig haalt Herbert Mouwen in het ge meentearchief van Borsele een klei ne rol papier uit een antieke koker. Het papier lijkt wel van perka ment. Zo oud. Op de rol staat de tekst van een toneelspel van de 's- Gravenpolderse rederijkerskamer De Fiolieren. „Spelers hielden de tekst zo vast", doet Mouwen voor. Hij rolt het papier uit. 'Uniek' zijn naar zijn mening deze rollen en an dere stukken die van De Fiolieren bewaard zijn gebleven. Mouwen gaat erop promoveren. door Wendy van den Hurk ARNEMUIDEN - Camping De Witte Raaf bij Arnëmuiden mag fors uit breiden. Het Middelburgse college van burgemeester en wethouders heeft daarvoor gisteren het licht op groen gezet. Het kampeerterrein aan het Veer- se Meer en onder de rook van vliegveld Midden-Zeeland wordt niet alleen aanzienlijk groter. Vol gens het uitbreidingsplan komen er ook paal- en dijkwoningen. En er zullen allerlei dagrecreatieve voorzieningen worden gebouwd: een overdekt zwembad, een bow lingbaan, een kinderboerderij en een midgetgolfbaan. De Witte Raaf wil zich vooral op Mouwen komt uit Etten-Leur. „Ik ben een rasechte Bredanaar." Hij is docent Nederlands aan de pedago gische academie De Kempel in Hel mond en heeft een grote voorlief de voor oude toneelstukken. Van Shakespeare, Bredero en Molière. Op kostschool is het virus op hem overgeslagen. „Niet alleen toneel spelen, maar ook hoe een stuk in elkaar zit." De interesse is gebleven. Anders zou Mouwen nooit de energie op kunnen brengen om de in totaal 27 toneelstukken van De Fiolieren eerst te vertalen en later (een aan tal) te analyseren. Dat is een mon nikenwerk. Hij doet het graag, in zijn vrije tijd. Idealisme drijft hem. „Het zijn haast antieke werken. Er is nauwelijks nog aandacht voor, watersporters richten. De uitbrei ding is voor een deel op openbaar terrein. Ter compensatie wordt een nieuw openbaar gebied inge richt: een eiland met een strandje en een bos. In totaal zijn er straks 816 huisjes en kampeerplaatsen. De gemeenteraad moet het plan nog goedkeuren. Eind vorige maand werd nog be kend dat Middelburg niet wil mee werken aan een nieuwbouwplan van het Beter Uit Hotel in Arne- muiden, vlakbij De Witte Raaf. Be ter Uit - een reisorganisatie op christelijke grondslag - wil een va kantiepark bouwen, maar Middel burg wees dit plan als te grootscha lig van de hand. terwijl het om een belangrijk cul tuurgoed gaat. En ze zijn nog al tijd prima te spelen. Als docent heb ik dat gemerkt. Ik heb op school een klucht laten uitvoeren. Leerlingen keken er eerst vreemd tegenaan. Ze ontdekten al snel de humor, de taalgrappen. En het is weer eens wat anders dan een mu sical. Dat doen ze toch op alle Ne derlandse scholen." In de verzameling van de 's-Gra- venpolderse rederijkerskamer - die heeft bestaan van 1598 tot 1817 - heeft Mouwen inmiddels een aan tal prachtstukken gevonden. Bijbel se verhalen zitten ertussen, zoals Abraham en Loth. En ook politiek getinte, onder meer een over vre desbesprekingen in Den Haag tij dens de tachtigjarige oorlog (1568- 1648). Mouwen heeft het idee dat dit spel erg Zeeuws is ingekleurd. „Prins Maurits was in Zeeland een held, terwijl raadpensionaris Ol- denbarnevelt niet goed lag. Hij wil de een wapenstilstand met Spanje. En wat wil het geval? Oldenbarne- velt komt in het hele stuk niet eens voor." Mouwen ontdekte de collectie van De Fiolieren via internet, via de di gitale bibliotheek Nederlandse let teren. Met dank allereerst aan de 's- Gravenpolderse hoofdonderwijzer D. Poldermans die in de jaren 1920 de stukken terugvond in het toen malig gemeentehuis van 's-Graven- polder, in een melkbus onder een narrenpak. „Wie weet", kijkt Mou wen vooruit: „kan er nog eens een worden opgevoerd." door Maurits Sep VLISSINGEN - De crisis op het stad huis van Vlissingen is geëscaleerd. De ondernemingsraad heeft het vertrouwen opgezegd in algemeen directeur D. Schipperheijn. Het col lege van B en W gaat proberen een oplossing te vinden voor de vertrouwensbreuk. Wethouder T. Verhage komt volgende week met een standpunt over de breuk en mogelijk met een oplossing. De gemeenteraad is hierover gister avond tijdens een besloten verga dering geïnformeerd. De raad heeft het college de tijd en de ruimte gegeven te bemiddelen. Di verse partijen benadrukten na af loop dat personeelsbeleid een be voegdheid is van het college en dat de raad zich daarom nog afzijdig houdt. Dat verandert wat WD, PvdA en CDA betreft als de crisis voortduurt en het werk voor de burgers in gevaar komt. De vertrouwensbreuk komt twee werkdagen nadat de Onderne mingsraad (OR) en de algemeen directeur hadden afgesproken dat Schipperheijn met steun van de managers zou gaan proberen de onrust onder de ambtenaren weg te nemen. Na die afspraak van vori ge week donderdag heeft de OR met managers gesproken. Daaruit is volgens voorzitter M. Kaptein ge bleken dat de managers geen ver trouwen hebben in die aanpak. „Omdat dit de laatste oplossings richting was die we nog hadden, hebben wij besloten dat het geen zin had door te gaan. Het overleg is opgeschort." Schipperheijn rea geerde verrast op de vertrouwens breuk. „Ik vind dit heel vervelend. Ik zou gisteren met de managers spreken, maar zij hebben al eerder met de OR gesproken. Dat is niet in lijn met de afspraken." - VLISSINGEN - Het is dit weekend drie dagen feest op het Bellamy park in Vlissingen. En elke avond heeft een ander thema. De donder dag staat in het teken van boeren- rock, met Surrender, Donder en an dere Zeeuwse bands. Het podium is van twaalf uur 's middags tot middernacht bemand. Dat is vrij dag ook het geval. Op de dag van de nachtmarkt op de boulevard is het Bellamypark getekend door het Nederlandse lied: René de Haan, Jerry, de Gebroeders Ko, de Amstel Live Band en Zeeuwse muzikan ten. Zaterdag draait het om dance. Op het podium staan Zeeuwse dj's als DoubleRd, Rize en Ingmar en aan het begin van de avond komen de nationale draaitafelhelden. Eva Maria uit de Amsterdamse techno- scene, Wouter de Moor, Juan Sanchez en net als vorig jaar staat ook dj Isis op het Bellamypark. !W<- Herbert Mouwen toont een toneelrol van de rederijkerskamer uit 's-Gravenpolder; rechtsboven: gedeelte uit een toneeltekst. foto Willem Mieras PARKETVLOEREN Amundsenweg 15 4462 GP Goes T 0113 - 233365 www.vandendongenparket.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 73