Zo voelt het dus om rechteloos te zijn' Japanse Ereschulden rekent op uitspraak over seksslavinnen Stem op onze keuken (nummer op designyourownlife.nl en maak kans op 250.- Alvast bedankt, 'li*enfand Justitie dwingt betogers hun identiteit af door te dreigen met detentie. ümim: M Stichting eist heldere stellingname van Nederlands parlement. 6 Woensdag 1 augustus 2007 PZC door Jacqueline Steenwijk UTRECHT - Justitie heeft een nieu we manier gevonden om demon stranten te dwingen hun identiteit vrij te geven. Zij worden overgedra gen aan de vreemdelingenpolitie. „Als ik niet meewerk, brengen zij me naar Zeist. Onder het vreemde lingenrecht heb je namelijk geen rechten meer." Een beetje alternatief, zo ziet de 2o-jarige Utrechtse clown Pukkie eruit zonder zijn clownskostuum. Hij draagt donkere kleren en een ring door zijn lip. Zijn 25-jari- ge Amsterdamse collega-clown Quatsch is blond met lichte ogen. Zij zijn Nederlanders. Toch wer den zij begin juli overgedragen aan de vreemdelingenpolitie. Wat begon als een ludieke actie te gen de gedwongen sluiting van een weggeefwinkel, eindigde met de dreiging van een enkele reis de tentiecentrum Zeist. De twee wer den in het winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht aangehou den, omdat zij verkleed als clowns gratis kleding uitdeelden aan pas santen. De politie sommeerde hen te vertrekken. Dat deden zij te langzaam en dus overtraden zij de wet: zij negeerden een ambtelijk bevel. Het tweetal eindigde op het poli tiebureau, waar Pukkie en Quatsch vervolgens weigerden hun identiteit bekend te maken. Uit principe. „In Nederland heb je het recht te zwijgen, ook over je identiteit. Je hoeft namelijk niet mee te werken aan je eigen veroor deling. Dat is een basisrecht in on ze rechtstaat", zegt de Amsterdam mer, die ook nu zijn naam geheim wil houden. Verdachten die van het zwijgrecht gebruik maken, worden altijd naamloos vervolgd. Zij krijgen een boete of gaan de cel in. „Daarna hoort het klaar te zijn." Maar niet meer dus. Nadat het strafrechtelijke onderzoek was afge lopen, kregen de twee te horen dat zij zes uur de tijd kregen om hun paspoort te laten zien. „Deden wij dat niet, dan werden wij in vreem delingenbewaring genomen", zegt de Amsterdammer. Zij gaven toe, net als acht andere Nederlanders twee maanden eerder, die een de monstratie hielden in Utrecht. In de Domstad is dit sinds enige tijd beleid. Wie weigert zich te legi timeren, gaat door naar de vreem delingenpolitie. Eerder zette het Amsterdamse korps een Neder- 'Word je geacht een illegaal te zijn, tot je bewijst dat je Nederlander bent? lands ogende activist voor drie maanden vast, omdat hij weigerde zich te identificeren. Ook een Brit, die hier legaal vertoefde, zag de ba- jesboot van Rotterdam drie weken van binnen. De man weigerde uit principe zich te legitimeren. Korpsen dragen mensen over aan de vreemdelingenpolitie om hen hun naam te ontfutselen. „Dat is puur misbruik van bevoegdhe den", zegt hoogleraar strafrecht Peter Tak van de Radboud Univer siteit Nijmegen. „Wat is dit voor onzin? Word je te- Actievoerders Quatsch (voorgrond) en Pukkie. foto Phil Nijhuis/CPD genwoordig geacht een illegale ken door gebruik te maken van de vreemdeling te zijn, tot je bewijst Vreemdelingenwet gaat echt te dat je Nederlander bent? Tak ver. Die wet is bedoeld voor vreem- zegt best te begrijpen dat de poli- delingen, niet voor Nederlanders." tie moeite heeft met het recht op Ook hoogleraar Vreemdelingen- zwijgen. „Maar het zwijgrecht bre- recht Anton van Kalmthout spreekt van oneigenlijk gebruik van de wet. Justitie heeft de taak vast te stellen of iemand wel of niet Nederlander is. „Daar is zijn naam niet voor nodig. Dat kan ook door vragen te stellen over ie mands schoolverleden. Bestaan die scholen, kent hij de adressen?" Toch voelt de vreemdelingenpoli tie van Utrecht zich gesteund door de wet. Volgens hulpofficier Fokke Kamp is de Vreemdelingenwet na melijk bedoeld om de identiteit van personen vast te stellen. „Daar vallen Nederlanders dus ook on der." Bovendien voorkomt het vol gens hem willekeur. „Of iemand er nu wel of niet Nederlands uit ziet, doet er niet meer toe. Ieder een wordt gelijk behandeld." Kamp verwijst naar een uitspraak van de Raad van State. Die oordeel de in de zaak van de Amsterdamse activist dat een Nederlands uiter lijk en het spreken van de Neder landse taal niet voldoende is om te stellen dat iemand niét illegaal is. Volgens woordvoerder Miek Wijn berg van het Meldpunt Misbruik Identificatieplicht is echter spra ke van een jacht op mensen uit het linkse spectrum. Zo kent zij nog zo'n tien andere zaken. In alle gevallen ging het om linkse activis ten. „Alleen door te dreigen met vreemdelingendetentie krijgen zij die namen." Medewerking weige ren kan namelijk onder de Vreem delingenwet niet, zo bemerkten de twee Utrechtse clowns. „Onder de ze wet heb je de plicht om mee te werken. Zwijgrecht telt hier niet. Wie zijn naam niet geeft, blijft in detentie. Hoe lang dat ook duurt", weet de Utrechtse clown Pukkie inmiddels. „Nu weet ik hoe het voelt om rechteloos te zijn." Wij hebben de allermooiste IKEA keuken van Nederland, al zeggen we het zelf. Maar tot onze stomme verbazing won vorige week iemand anders met zijn keuken een cadeaupas t.w.v. 5000 euro. Gelukkig zijn afgelopen weekend alle stemmen weer op nul gezet en maakt onze IKEA keuken ook weer kans. Wij vragen je dan ook om van alle ruim 2400 keukens die op designyourownlife.nl staan te stemmen op de mooiste: die van ons dus. Stemmen tijdens deze laatste ronde kan nog tot en met vrijdag 10 augustus 12 uur. Wie weet win je één van de twee cadeaupassen t.w.v. 250 euro. Succes! IKEA helpt graag een handje met het promoten van je keuken. Hierboven zie je een voorgedrukte flyer. Vul het nummer van je keuken en je naam in, knip de flyer uit, kopieer 'm zoveel je wilt en het promoten kan beginnen. Bijvoorbeeld tijdens de Sneekweek. Daar komen genoeg mensen die allemaal op jouw keuken kunnen stemmen. Succes met promoten en hou het aantal stemmen in de gaten op designyourownlife.nl Design your own life DEN HAAG - Het Nederlands parle ment moet zich in navolging van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden uitspreken over het lot van de seksslavinnen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het moet er bij de Japanse regering en het parlement op aandringen dat die de zeker driehonderd Nederlandse slachtoffers excuses aanbieden en een regeling met hen treffen. Dat stelt voorzitter J. van Wagten- donk van de Stichting Japanse Ere schulden in reactie op de resolutie die het Huis van Afgevaardigden in Washington deze week met gro te meerderheid aanvaardde. Van Wagtendonk toont zich ver heugd over de uitspraak van het Huis van Afgevaardigden. De Cali- fornische afgevaardigde Michael Honda, een Amerikaan van Japan se afkomst, diende het voorstel in. Een van de getuigen die de afge- 1*5 De Stichting Japanse Ereschul- den wil dat het Nederlands parle ment aandringt op excuses van Japan aan seksslavinnen ten tijde van de Tweede Wereldoorlog. vaardigden hoorden, was de Ne derlandse Jeanne Ruff-O'Herne, die in Australië woont. De 85-jari- ge Ruff werd tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Japanse be zetters op Java tot prostitutie ge dwongen. Zij vertelde zelfs haar fa milie niet over haar ervaringen, tot dat zij er begin jaren negentig over verhaalde in het boekje Cry of the Raped (Vijftig jaar zwijgen). De voorzitter van de Tweede Ka mer, Verbeet, uitte vorige maand in een brief aan de voorzitter van het Japans parlement haar zorgen en teleurstelling over een adverten tie in de Washington Post. Daarin spraken Japanse parlementariërs tegen dat de Japanners tijdens de oorlog vrouwen tot seks hebben gedwongen. Ook premier Balken ende toonde zich geschrokken. In maart nog had minister Verha gen van Buitenlandse Zaken de Ja panse ambassadeur ontboden, na dat premier Shinzo Abe ophef had veroorzaakt met zijn bewering dat er geen bewijs was dat er vrouwen tot prostitutie waren gedwongen. De Japanse ambassadeur verzeker de de bewindsman dat zijn land nog steeds achter de officiële ver klaring uit 1993 staat waarin Japan de 'troostmeisjes' excuses aan bood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6