'Pronk als partijvoorzitter PvdA' Ministerie vreest voor grote uitbraak van veeziekte blauwtong Fiscus vaak in fout bij overlijdens 'Brandweer opheffen' Politiemeldpunt Cybercrime krijgt veel tips Groep leden roept oud-minister op zich kandidaat te stellen. Meeste meldingen gaan over kinderporno op het internet. WD: klachten over afhandelen toeslagen na sterfgeval schokkend. Jongetje verdrinkt in Haagse kanovijver PZC Woensdag 1 augustus 2007 5 DEN HAAG - Gemeentelijke brand weerkorpsen moeten voor 2010 voldoen aan minimale kwaliteitsei sen. Minister Ter Horst van Bin nenlandse Zaken kan lokale brand weerkorpsen die in gebreke blij ven, laten opheffen. Het regionale korps neemt de brandweerzorg dan over. Dat staat in een wetsvoorstel dat Ter Horst naar de TWeede Kamer heeft gestuurd. Het personeel en materieel zal bij opheffing van een gemeentelijk brandweerkorps over gaan naar de regio. De aangekondigde maatregel moet eraan bijdragen dat de kwaliteit bij gemeentelijke brandweerkorpsen op orde komt. door Wierd Duk DEN HAAG - Oud-minister Jan Pronk (67) moet de voorzitter wor den van de Partij van de Arbeid. Dit vindt een groep PvdA-leden uit Maastricht. In een brief roepen zij Pronk, die een criticus is van partijleider Wouter Bos, op om zich kandidaat te stellen. 'De PvdA moet weer een vitale en hechte vereniging worden waar de leden zich thuis voelen. Daarvoor is een ervaren partijvoorzitter nodig, die de verschillende groepen bij elkaar kan houden', zo staat in de brief. Initiatiefnemer Antoine van Lune DEN HAAG - De veeziekte blauw tong breidt zich uit over het zui den van Nederland. Het virus is de afgelopen dagen op 24 boerde rijen vastgesteld. Dat heeft een woordvoerster van het ministerie van Landbouw gisteren gezegd. Vorige week werd de ziekte, die runderen, schapen en geiten treft, voor het eerst dit jaar aangetroffen in het Noord-Brabantse Bavel. Het virus heeft zich nu uitgebreid naar Limburg en Zuid-Holland, aldus de woordvoerster. „Vorig jaar zijn ruim vierhonderd bedrijven door de ziekte getroffen. Het virus is nog steeds actief', (22) ziet er geen bezwaar in dat Pronk, die minister was in vier ka binetten en hoge functies bekleed de bij de Verenigde Naties, tot de oudgedienden behoort in de par tij. „Juist nu de partij in een crisis verkeert, hebben wij een ouder ie mand nodig met ervaring en gedre venheid, die zich met jongere men sen kan omringen." De PvdA zoekt een voorzitter sinds Michiel van Huiten in april van dit jaar op stapte. Oud-voorzitter Ruud Koole trekt de kar tot het Partijcongres op 6 oktober een nieuwe voorzit- W* De PvdA zoekt een voorzitter sinds Michiel van Huiten in april opstapte. Oud-minister Jan Pronk moet de voorzitter wor den vindt een groep partijleden. stelt de woordvoerster. Bij vijftien getroffen bedrijven en hobbyisten gaat het om schapen en bij zeven om runderen. In tegenstelling tot het zieke rund vorige week in Ba- vel, vertoont een groot deel van de getroffen schapen wel ziektever schijnselen. Het ministerie heeft twee weken geleden alle versoepelingen van het regime ingetrokken naar aanlei ding van enkele gevallen van blauwtong in Duitsland en België. Het gaat onder meer om beperkin gen in het vervoer van herkau wers. In april werd het regime nog ver ter kiest. Tot 20 augustus kunnen geïnteresseerden zich melden. Tot nog toe hebben zich vijf kandida ten gemeld. Hun namen worden eind deze maand bekendgemaakt. Een groep PvdA'ers ziet wethou der Jan Hamming (41) uit Tilburg wel zitten. Onder anderen staatsse cretaris Frank Heemskerk heeft zich uitgesproken voor de kandida tuur van Hamming. De Brabantse wethouder wordt gezien als een politicus die dichtbij de kiezers staat. 'Je zou bijna zeggen dat hij geen wethouder is, maar een hang jongere, zo vaak zie je hem op straat', heet het op een website. Hamming maakt volgende week bekend of hij zich kandidaat stelt. In enkele interne evaluatierappor ten kwam de PvdA tot de conclu- soepeld. Op dat moment had in Duitsland nog geen besmetting met de ziekte plaatsgevonden. In middels heeft het land veel last van de virusziekte. Blauwtong wordt verspreid door de knut, een vliegje. Het voor men sen ongevaarlijke virus is afkom stig uit Zuid-Europa en Afrika en dook vorig jaar voor het eerst grootschalig op in Nederland. Een besmet dier kan hoge koorts en ontstoken lippen, oren en oogle den krijgen. Acht dagen na de in fectie kan het dier sterven. De meeste dieren die het virus dra gen, worden echter niet ziek. sie dat de campagne voor de Twee de Kamer-verkiezingen slecht was geregisseerd. Aan het leiderschap van Bos wordt echter niet getornd. Dit maakt de kandidatuur van Pronk problematisch. De oud-bewindsman hield in in terviews Bos aansprakelijk voor de slechte resultaten bij de parle mentsverkiezingen in november vorig jaar. Bos zou niet meer ge schikt zijn als partijleider. „Hij straalt uit dat hij het niet weet", zei Pronk. „Hij kan de lijnen niet meer uitzetten." Pronk voorspelde dat de SP de PvdA voorbij zal stre ven als de sociaaldemocraten er niet in slagen 'de onderkant van de samenleving' te bereiken. Pronk was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. DRIEBERGEN - Het politiemeldpunt Cybercrime heeft in vier maanden tijd bijna vierhonderd meldingen ontvangen. Daarvan gingen er 268 over kinderporno op internet. Over terrorisme kwamen 31 tips binnen. Het meldpunt kreeg ver der 85 meldingen over andere mo gelijke strafbare feiten op internet. Dat heeft het Korps Landelijke Po litiediensten (KLPD) gisteren be kendgemaakt. Het Meldpunt Cybercrime (MCC) is sinds 14 maart in de lucht. Op de site kunnen mensen terroris tische uitingen en kinderporno op internet melden. Later wordt het meldpunt uitge breid voor andere vormen van cy bercrime. Bijna alle meldingen die het MCC over kinderporno binnenkreeg, noemt het KLPD serieus. Inmid dels loopt in 21 gevallen een straf rechtelijk onderzoek en zijn er vijf tig in voorbereiding. Aanhoudin gen zijn nog niet verricht. Bij 110 meldingen ging het over al beken de zaken of afbeeldingen die her leidbaar zijn naar het buitenland. Deze laatste worden doorgespeeld naar de desbetreffende landen. Van de meldingen over terrorisme zijn twee zaken voor nader onder zoek overgedragen aan de regiopo litie. De overige meldingen die het MCC binnenkreeg, bijvoorbeeld over oplichting via e-mail, zijn doorgezet naar andere politiekorp sen, opsporingsdiensten of justitie. DEN HAAG - De Belastingdienst gaat veel te vaak in de fout met het afhandelen van toeslagen voor zorg en huur, nadat een belasting plichtige is overleden. Dat conclu deert de WD op basis van klach ten die binnenkomen via de door de partij geopende website overbe- lasting.com. Die is een week in de lucht. Burgers en bedrijven hebben meer dan 2500 klachten over de fiscus gemeld. De meeste reacties gaan over te veel ingehouden inkomens afhankelijke zorgpremie. Bekend was dat door automatiseringspro blemen dertigduizend mensen al anderhalf jaar wachten op terugga ve van de premie. Ook wordt er veel geklaagd over de slechte kwali teit van de belastingtelefoon. De WD vindt de tientallen klach ten over het afhandelen van toesla gen na een sterfgeval schokkend. „Ik ontvang veel klachten van mensen die al maanden tevergeefs proberen huur- of zorgtoeslagen stop te zetten van een overleden fa milielid. Dit is onvergeeflijk", al dus initiatiefneemster WD-Ka- merlid Ineke Dezentjé. DEN HAAG - Een 6-jarig jongetje is gistermiddag een vlonder bij de vijver. Duikers van de brand- zusje, die ook bij de vijver waren, hebben direct verdronken in de kanovijver van het Zuiderpark weer vonden hem vijftien meter verderop in het de politie gealarmeerd toen zij hun broertje ner- in Den Haag. Het kind was ruim anderhalf uur ver- water. Volgens een woordvoerder van de brand- gens meer zagen. De ouders van de jongen waren mist. De jongen werd voor het laatst gezien op weer is hij ter plaatse overleden. Zijn broertje en niet bij de vijver aanwezig. foto Rob Keeris/ANP den haag'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5