Vissen is al lan^ Kampeerterreinen lopen klanten mis door knip in de Hogezoom Minder regels met hulp van VNG Jumelage wordt op nieuwe leest geschoeid Jeugdorkest geeft concert in Nicolaaskerk Autoluwe weg wordt gemeden door zoekende passanten. Slt-Hftie fe%yjjz|gcS geeft döprqhMP>$ - verkeer-:-- Gemeentebestuur kiest niet voor project Kamer van Koophandel. Hengelsportvereniging Oosterschelde boekt 50 nieuwe jeugdleden. J eugduitwisseling straks op basis van schoolprojecten. 22 I Woensdag 1 augustus 2007 PZC door Melita Lanting BURCH-HAAMSTEDE - De 'knip' in de Hogezoom tussen Renesse en Burgh-Haamstede kost de aanlig gende campings klanten. Passan ten weten de campings niet meer te vinden. „Qua omzet is het min der geworden", zegt campinghou der E. Jelier uit Renesse. „We heb ben onze vaste klanten, maar we hebben regelmatig een paar plek ken vrij en die worden niet meer opgevuld door passanten." Zijn collega M. van der Valk heeft de zelfde ervaring. „We hebben hele maal geen trekkers meer." Sinds anderhalf jaar is de Hoge zoom geen doorgaande route meer. De pittoreske weg is auto- luw gemaakt door halverwege een hek te plaatsen. Automobilisten die toch via de Hogezoom naar Renesse of Haamstede willen rij den, worden gedwongen een om weg te maken. Borden aan het begin van de weg (zowel bij Renesse als bij Haamste de) geven aan dat de route voor doorgaand verkeer gestremd is. „Er staat bij Haamstede wel een groot bord dat de dierenwinkel be reikbaar is, maar daar staat maar in hele kleine letters onder dat Het huidige bord bij de Hogezoom. ook de recreatiebedrijven bereik baar zijn - en dat lezen mensen niet", zegt Van der Valk. Sinds de invoering van de maatre gel is het autoverkeer op de Hoge zoom aanzienlijk afgenomen. Bei de campinghouders zien daar ook wel de voordelen van in. „Het is een stuk rustiger geworden en dat is prettig voor de gasten." Ze wil len alleen graag verwijsbordjes Wl De Hogezoom tussen Renesse en Haamstede is autoluw gemaakt. Aanliggende campings zijn daar door klanten misgelopen omdat verwijsborden ontbreken. Recreatiebedrijven SLUIJS dieren en tuin Bereikbaar foto Dirk-Jan Cjeltema naar hun bedrijven, zodat de zoe kende klanten en passanten weten dat ze de campings gewoon via de Hogezoom kunnen bereiken. Tot nu toe is het echter nog niet moge lijk gebleken om borden geplaatst te krijgen. Wethouder A. Verseput (toeris me) kent de problemen van de on dernemers niet. „Maar ik zou zeg gen: laat ze mij eens even bellen. Dan kunnen we kijken of we het op kunnen lossen. Ja, als daar staat 'recreatiebedrijven zijn bereik baar', dan zegt dat mensen niets. Daar moet staan 'camping zus of zo is bereikbaar'." door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland ziet meer in sa menwerking met de vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG) dan in samenwerking met de Kamer van Koophandel als het gaat om de regelzucht verminde ren. Dat blijkt uit de beantwoor ding van vragen hierover van Leef baar Schouwen-Duiveland. De Ka mer van Koophandel richt zich met een project op het verminde ren van regels voor het bedrijfsle ven, terwijl de VNG al haar mo del-verordeningen tegen het licht gaat houden om te kijken of het een tandje minder kan met de re gels. Als blijkt dat model-verordenin gen aangepast kunnen worden, moet de gemeente vervolgens per verordening besluiten of ze de nieuwe tekst wil overnemen of niet. Het voordeel is wel dat met deze methode niet alleen het be drijfsleven maar ook de burgers kunnen profiteren. Naast het nauwgezet volgen van de activiteiten van de VNG houdt de gemeente ook vast aan haar ei gen ideeënbus. Inwoners kunnen bij het gemeentebestuur voorstel len doen om het aantal regels te verminderen. Het college schrijft verder nog posi tieve effecten te verwachten van de kerntakendiscussie binnen de gemeente. Dit zal waarschijnlijk ook tot deregulering leiden. door Ton van den Nouweland OOSTERLAND - Vissen, dat is toch een suffe sport voor oude manne tjes? Jeroen Vliegenthart, elf jaar uit Oosterland, is het daar niet mee eens. „Vissen is leuk. Het is een mooie sport. Bijna al mijn vrienden vissen." „Vooral als je wat vangt, is het leuk," vult vismaatje Jan-Willem van Snippenberg (14) aan. En als je even niks vangt? „Dan is het wachten, nog eens ophalen en een beetje praten met elkaar. Goed materiaal vinden de twee jonge sportvissers belangrijk. Jan- Willem heeft een Spro Prion kar- perhengel van een kleine vijftig eu ro. De twee geven elk jaarlijks on geveer 150 euro uit aan hun sport. „Op je verjaardag krijg je ook wel eens wat," zegt Jeroen. Beiden kij ken met enige regelmaat naar Vis-TV, een zondagochtendpro gramma op RTL7. Jan-Willem en Jeroen passen in de doelgroep van belangenvereniging Sportvisserij Nederland, die on langs bekendmaakte dat tegen woordig een half miljoen tieners in het weekeinde met een hengel aan de wal zitten. „Het is een com binatie van factoren," verklaart projectleider jeugd Annie Schoen van Sportvisserij de groeiende be langstelling onder jongeren. „Het heeft, denk ik, te maken met het nieuwe materiaal dat er hip uit ziet. Verder is er de trend van bui tensporten, die al een tijdje aan de gang is en ten slotte is er ons pro gramma Vis-TV, waar toch door zo'n 150.000 mensen naar wordt gekeken." Schoen is al bezig met vervolgstappen. „We zijn nu de hengelsportverenigingen aan het stimuleren meer te doen aan jeugdopleidingen. Want de kinde ren vinden vissen leuk, maar ze moeten het wel leren. Als je niks vangt, is de pret snel over." Hengelsportvereniging Ooster schelde in Zierikzee mag zich ver heugen in vijftig nieuwe jeugdle den, allemaal uit Oosterland. Be stuurslid Chris Bolle geeft toe dat dit te maken heeft met de nieuwe visvijver die onlangs in Oosterland is geopend. Maar: eerst was er de vraag van de jeugd en pas daarna de vijver. „Vroeger gingen de kin deren vissen in Nieuwerkerk. Maar dan moesten ze telkens de rijksweg oversteken. Als we in Zie rikzee wat aan promotie zouden doen, zie ik er daar ook nog wel vijftig tot honderd jeugdleden bij 'Vissen is leuk. Het is een mooie sport. Bijna al mijn vrienden vissen' komen," aldus Bolle. Toch gaat niet overal de vlag uit. Het aantal jeugdleden van hengelsportvereni ging Het Zijpe in Bruinisse is op de vingers van één hand te tellen. „Maar dat komt waarschijnlijk om dat wij alleen aan bootvissen doen. En dat is wat te duur voor de jeugd," zegt jeugdcommissie lid Cock Klein. Sportvisserij Nederland meldt trots dat de jeugd de spelcomputer heeft verruild voor de hengel. Als Jeroen en Jan-Willem die keus wordt voorgelegd, blijken we toch in Oosterland te zijn, waar de nuchterheid overheerst. „Doe mij maar de X-Box," zegt Jeroen, „want ik heb al een goeie hengel." Twee miljoen dobbers in Nederlandse dreven Nederland telt twee miljoen sportvissers. Een kwart miljoen hiervan is vrouw, een half miljoen is niet ouder dan vijftien jaar. Sportvisserij Nederland behartigt de belangen van de ongeveer duizend hengelsportverenigingen in Nederland. Op Schouwen-Duiveland be staan vier van deze verenigingen. Voor sportvissen is in elk geval een Vispas nodig. Verder heeft de gemid delde hengelaar voor 500 tot 600 euro aan materiaal. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De jumelage tussen Zie rikzee, het Engelse Hatfield en het Franse Saint-Hilaire-du-Harcouët wordt op nieuwe leest geschoeid. De jeugduitwisseling blijft maar krijgt in de toekomst internationa le schoolprojecten als basis. De vriendschapsbanden tussen Zierikzee, Hatfield en Saint-Hilaire dateren uit 1955 en zijn een direct gevolg van de watersnoodramp van 1953, die overigens niet alleen Zuidwest-Nederland, maar ook En geland trof Hatfield - 60 kilometer ten noorden van Londen - was één van de gemeenten die in actie kwam om de slachtoffers van de watersnoodramp te helpen. De toenmalige gemeente Zierikzee kreeg een bedrag van 5000 gulden en vijftien Zierikzeese kinderen kregen van de Rural District Com mittee of Hatfield een vakantie in Hatfield aangeboden. De vriendschapsband die toen ont stond, is altijd in ere gehouden. Elk jaar was er een jeugduitwisse ling. „Maar de laatste jaren werd het gewoon steeds moeilijker om kinderen te interesseren voor een verblijf in Hatfield of Saint-Hilaire. Dus zijn wij samen met de werk groep Internationale Uitwisselin gen naar andere vormen gaan zoe ken", aldus beleidsambtenaar B. Stuit. Uiteindelijk werd het idee geboren om te gaan werken met internationale onderwijsprojecten. „Je moet je voorstellen dat er op scholen voor een bepaald thema gekozen wordt, bijvoorbeeld het thema vrijheid of het thema euro- pese eenwording. Rond dat thema wordt dan een project opgezet en De gasten uit Hatfield werden gisteren op het parkeerterrein bij het ge meentehuis begroet door de gastgezinnen. foto Dirk-Jan Cjeltema in het kader van dat project wor den er jeugduitwisselingen gehou den. Maar dat zijn dan geen vrij blijvende vakanties meer. Je komt om samen met je buitenlandse leeftijdgenoot samen te werken aan een internationaal scholenpro ject. Wij denken dat je zo ook tot een verdieping van de jumelage komt. Momenteel is één van de laatste jeugduitwsselingen oude stijl aan de gang. Gisteren arriveerden twaalf jongeren uit Hatfield. Zij maken de komende dagen onder meer een survivaltocht, een vaar tocht op een mosselkotter en uit stapjes naar WaterLand Neeltje Jans, Amsterdam en De Efteling. De jongeren verblijven bij gastge zinnen. Donderdag 9 augustus ke ren ze huiswaarts. BROUWERSHAVEN - De Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven is zater dag 11 augustus het toneel van een zomerconcert van het Schouws Jeugdorkest. Op het programma geestelijke en licht klassieke wer ken. Het Schouws Jeugdorkest werd in december 2002 opgericht door me vrouw Maliepaard uit Nieuwer kerk om eenmalig kinderkoor Jeda- ja te begeleiden bij een concert in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Daar werd enthousiast op gereageerd door het publiek en van het een kwam het ander. Het jeugdorkest werd voorgezet en muzikant Ma rien Stouten nam de leiding op zich. Met veel inzet en enthousias me wordt gerepeteerd in de mu ziekkamer. van de familie Stouten. Marien componeert zelf en be werkt muziek voor het orkest. Het concert in de Sint Nicolaaskerk be gint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58