'Oost west, thuis voelen wij ons best' Noodkreet van molen Cadzand Straling zendmasten 'Zeeuwse supermarkten niet goed zit ver onder limiet 0 t gewapend tegen overvallers' Bernard Corijn en Elvira Wille zijn al zestig jaar een echtpaar. Onderzoek antennes in Zeeland geeft geen reden voor onrust. Stichting zoekt donateurs voor restauratie molenromp. Brandalarm in Den Dullaert in Hulst Politie hoort nog getuigen overval Aldi Z PZC Woensdag 1 augustus 2007 25 Bernard Corijn en Elvira Wille vierden hun zestigjarig huwelijk op bescheiden wijze. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel WESTDORPE - Op de tafel staat een slagroomtaart en in de keuken pruttelt de koffiepot, maar verder houden Bernard Corijn en Elvira Wille uit Westdorpe hun feestje bescheiden. Geen uitje of etentje vanwege hun zestigjarig huwelijk, maar gewoon lekker thuis. Nee, geen oost of west, thuis voelt het echtpaar zich op zijn best. En dat klinkt dan misschien wel als een cliché, maar het is bij Ber- door Marcel Modde TERNEUZEN - De exploitanten van zendmasten voor mobiele telefo nie em internet in Zeeland vol doen ruimschoots wat betreft de hoeveel straling aan de normen. Het risico dat omwonenden door blootstelling gezondheidsklachten oplopen, is dan ook nihil. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van het ministerie van Economi sche Zaken. Het Agentschap Tele com verrichte de afgelopen drie jaar metingen op 211 locaties waar Uit onderzoek in opdracht van het ministerie van Economische Zaken is gebleken dat de risico's voor de gezondheid van zend masten te verwaarlozen zijn. nard (81) en Elvira (78) niet zo van zelfsprekend als het lijkt. Sinds vijf jaar zit Elvira in een rolstoel, om dat ze haar beide onderbenen moet missen. Dat maakte aanpas singen in huis noodzakelijk, maar de gedachte aan een verzorgings huis wuiven zij meteen weg. „Hier kunnen we doen en laten wat we willen, hier zijn we nog eigen baas", zegt Elvira. Bernard is bo vendien een fanatiek tuinierder. Achter het huis verbouwt hij on der meer kool en aardappelen. Die hobby is hem in zijn jeugd met de paplepel ingegoten. Net als Elvira werkte Bernard in zijn jon ge jaren op het land. Elvira deed de bevolking zorgen heeft over de mogelijk schadelijke gevolgen. In 198 gevallen werd een stralings- waarde van 2 volt per meter of minder gemeten, waar voor gsm 41 tot 58 volt en voor umts maxi maal 6t volt per meter is toege staan. De metingen werden vlak bij de masten uitgevoerd. Het Agentschap onderzocht ook de straling rond zes masten in Zee land. De hoogste waarde (1,3) werd gemeten in Zierikzee. Mas ten in Goes, Vlissingen, Middel burg, Terneuzen en Kapelle scoor den r of lager. De instantie conclu deert daaruit dat de exploitanten aan de afspraken voldoen. Critici, waaronder het pas opgerichte Zeeuws Platform Stralingsrisico's, zijn er van overtuigd dat elektro magnetische straling wel degelijk kan leiden tot veel voorkomende klachten als migraine, duizeligheid en slapeloosheid. dat in de buurt van IJzendijke, Ber nard in Biervliet. „We hebben el kaar ontmoet op de kermis in Bier vliet. Hij kende mijn broer Fons al. Fons deed mij min of meer in de aanbieding", grapt Elvira. „Zij had 'Hij had een mooi donker pak aan. Echt, ik vond het meteen een schoon ventje' prachtig zwart haar en zag er ge zond uit. Het was liefde op het eer ste gezicht", vertelt Bernard. Elvi ra: „Hij had een mooi donker pak aan. Echt, ik vond het meteen een door Raymond de Frel TERNEUZEN - Veel Zeeuwse super markten zijn niet voldoende gewa pend tegen gewelddadige overval lers. Dat concludeert de politie naar aanleiding van drie overval len in een maand op grootgrutters in Zeeuws-Vlaanderen. Na een overval door drie mannen vorige week vrijdag op de Aldi aan de Vlietstraat in Terneuzen, zoekt de politie naar verbanden met soortgelijke misdrijven in Axel en Hulst. „Mede op basis van cijfers uit een landelijk registratiesysteem concluderen we dat veel super markten niet zijn ingespeeld op overvallen. Waar tot enkele jaren geleden vooral benzinestations slachtoffer waren van gewelddadi ge overvallen, zien we nu een ver plaatsing naar de supermarkten", zegt politiewoordvoerster Esther Boot. Volgens de politie zijn veel Zeeuw se supermarkten niet goed inge speeld op die ontwikkeling. „Er schoon ventje." Een dansje in een café bleek de aanzet tot veel meer. Na een jaar trouwden ze, mede omdat Bernard voor militaire dienst naar Indonesië moest. „Drie jaar lang schreven we elkaar elke dag een brief Als ik niet zo veel tijd had, schreef ik er twee te gelijk, zodat ik de volgende dag mijn handen vrij had", aldus Elvi ra. Het echtpaar, ouders van drie dochters, verkaste later vanwege werk naar achtereenvolgens Sas van Gent en Westdorpe. Daar ho pen ze nog lang te mogen blijven. Elvira: „De basis voor een goed hu welijk? Geven, nemen en alles van elkaar kunnen verdragen." zijn bijvoorbeeld vaak geen bewa kingscamera's aanwezig. Daarom roepen wij de supermarkten op eens serieus na te denken over in vesteringen in de beveiliging van hun panden", aldus Boot. Hoofd Opleidingen Jules van Well van het Centraal Bureau Levens middelenhandel (de brancheorga nisatie van de supermarkten) her kent dat geluid niet. „De criminali teit verschuift juist naar de kleine re ondernemers, zoals slijterijen en tabakswinkels. De grote super markten hebben een paar jaar gele den de krachten gebundeld. Bij voorbeeld met een winkelwaar schuwingssysteem, waarmee ze el kaar op de hoogte houden van overvallen. Dat werkt veel beter dan bijvoorbeeld poortjes plaatsen aan de ingang. Eerlijk is eerlijk, het voorbije kwartaal stabiliseerde het aantal overvallen, maar daarvoor hebben we landelijk jarenlang een daling gehad. En dat is dankzij de inspanningen van de winkels." door Frank van Cooten CADZAND - Het spandoek met daar op de tekst 'Help, ik wil mijn re genjas terug' op de molen Nooitge- dacht in Cadzand is inmiddels ver teerd, maar de nood is nog even hoog. Het water staat de Stichting Molenbehoud West-Zeeuws-Vlaan-" deren tot de lippen. De romp van de molen is poreus. De waterdichte huid van de bakste nen is in de loop van de jaren be schadigd of verdwenen. Daardoor is het constant vochtig in de mo len en worden het interieur en de houten aandrijving ernstig aange tast. De stichting wil de muur verven om het probleem op te lossen, maar dat mag niet van Monumen tenzorg. Om uit de impasse te ko men maakte adviesbureau Groot Gunneweg uit Delft in opdracht van de stichting een rapport met daarin concrete maatregelen. „We verschilden echter van me ning over de aanpak. Zo wilde het bureau dat bijvoorbeeld de kelder voor een jaar werd blootgelegd. Dat zagen we echter niet zitten. Het bureau heeft de opdracht ver volgens teruggegeven. Met vertra ging tot gevolg", aldus secretaris J. Luteijn. De stichting kan aanspraak maken op rijkssubsidie, maar dan moet ui terlijk in december 2008 met de restauratie zijn begonnen. Inmid dels is een ander adviesbureau in geschakeld om een bestek te ma ken. De stichting hoopt met acties, zo als de verkoop van pannenkoeken en meel, het benodigde geld bij el kaar te krijgen. De stichting zoekt ook donateurs voor minimaal vijf tien euro per jaar. In een pamflet wordt gevraagd 'vriend van de mo len' te worden. Op het dorpsfeest morgen in Cad zand is in de molen een open dag. HULST - De kinderen die gister avond in Den Dullaert zaten te kij ken naar een film van de Jeugdva- kantieweek, hebben in allerijl het gebouw moeten verlaten. Oorzaak was een oververhitte pan die het brandalarm deed afgaan. Toen de brandweer arriveerde, had perso neel het brandje geblust. De film wordt nu morgenavond om 19.00 uur in Den Dullaert gedraaid. TERNEUZEN - De politie hoort deze week mensen die vorige week vrij dag tijdens een gewapende overval op de Aldi aan de Vlietstraat in Terneuzen een bezoek brachten aan de nabijgelegen huisartsen post. Van de drie daders ontbreekt nog elk spoor. „We weten welke wapens ze hebben gebruikt, hoe ze te werk zijn gegaan en vaag hoe ze eruitzien", aldus politiewoord voerster Esther Boot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53