Soort PZC Nieuw dopingschandaal in Frankrijk T-Mobile zet wielrenner Sinkewitz op de keien 35 36 3 37 Atleten zouden massaal prestatieverhogende middelen gebruiken. Astana stelt onderzoek in naar Vinokoerov en mijdt peloton maand. Zaterdag 4 augustus verschijnt deel 7! maar fijn! SWB Junioren van Ajax boeken nipte zege op RIAW. Woensdag 1 augustus 2007 Winst voor Niek en Carmen de Ridder in zeezwemtocht Tip? sport@pzc.nl door Wilko Voordouw DEN HAAG/PARIJS - De beschuldi ging is niet misselijk. Volgens een ex-atleet, de wegens doping tot 2009 geschorste Marokkaanse lan- geafstandsloper Aïssa Dghoughi, gebruikt vrijwel de hele top in het Franse midden- en langeafstands- lopen op grote schaal doping. On der hén de voormalige Europese recordhouder op de steeplechase Bob Tahri en nog een tiental ande re atleten. De zaak, die zich in de schaduw af speelt van alle dopingaffaires rond de Tour de France, begon al in ja nuari. Toen werd de Franse record houdster op de 1500 meter, Hind Dehiba, aangehouden op de Pa- rijse luchthaven Roissy. In haar ba gage werd een grote hoeveelheid groeihormonen en epo aangetrof fen. Bij controle bleek ze positief op epo. De atlete was niet de eer ste die in korte tijd tegen de lamp liep. 1500-meterloopster Latifa Es- sarokh (stanozolol), veldloper Kha- lid Zoubaa (epo) en steeplechaser Nordine Gezzar (nandrolon) wer den eveneens gepakt. In de hoop op verlaging van haar straf besloot Dehiba open kaart te spelen. Begin vorige week gaf ze aan de voorzitter van de Franse at- letiekbond, Bernard Amsalem, een dossier waaruit zou moeten blij ken dat het dopinggebruik onder atleten schering en inslag is. De sleutelfiguur in de hele affaire is volgens Dehiba de Marokkaan Aïssa Dghoughi. De voormalige ïo.ooo-meterloper is een nieuw le ven begonnen in de VS, waar hij als kok werkt. Maar in zijn jaren als atleet reisde hij veelvuldig heen en weer tussen Marokko en Frank rijk om een uitgelezen gezelschap atleten van doping te voorzien. Zonder uitzondering gaat het om topatleten, van wie Bouabdellah Tahri de bekendste is. Hij bezat - samen met Simon Vroemen - tot twee jaar geleden het Europees re cord op de 3000 meter steeplecha se. Dghoughi: „Ik leverde de do ping niet voor het geld. Ik kocht de producten en bracht ze naar Frankrijk of Marokko, waar we vaak samen trainden. Je moet het zien als het helpen van vrienden en goede collega's. Helemaal niets bijzonders." Dghoughi is bereid om onder ede 155 De Franse atlete Dehiba geeft aan dat de meeste topatleten op de midden- en langeafstanden doping gebruiken. Een atleet die doping distribueerde, erkent. BERLIJN - T-Mobile heeft Patrik Sin kewitz ontslagen. De directie van de wielerploeg nam dat besluit na dat de renner had laten weten dat hij afzag van een contra-expertise. Sinkewitz heeft schuld bekend. „Ik sta in voor mijn fouten", liet de renner via zijn advocaat weten. „Ik moet de gevolgen nu ook ac cepteren. Het is een grote fout ge weest. Ik betreur het heel erg, ook voor mijn collega's, de ploeg, de sponsor en de gehele wielersport." Sinkewitz, die aanvankelijk nog het gebruik van dope ontkende, liet weten dat hij het spierverster- kende hormoon testosteron met een gel op zijn lichaam aanbracht. „Dat was instinctief Ik heb er niet over nagedacht. Ik hoop dat mijn bekentenis een eerste stap in de goede richting is. Ik hoop dat ik na mijn schorsing kan bijdragen aan een schone wielersport." Bij een trainingscontrole op 8 juni werd in de urine van de prof van T-Mobile een te hoge concentratie testosteron aangetroffen. De bond van Duitse wielerbond maakte dat 18 juli bekend tijdens de Ronde van Frankrijk. Sinkewitz had de Tour toen net verlaten na een bot sing met een toeschouwer. De Duitse tv-zenders ARD en ZDF namen drastische maatrege- 155 Nadat wielrenner Sinkewitz heeft bekend doping te hebben gebruikt, wordt hij ontslagen door zijn ploeg T-Mobile. Astana stelt een onderzoek in. zijn beweringen te herhalen maar probeert zelf niet, zoals Dehiba, strafvermindering te krijgen. „Ik heb er geen zin meer in. Want om prijzen te pakken moet ik met do ping lopen. Dat lijkt me zinloos." De voorzitter van de Franse atle- tiekbond, Bernard Amsalem, is blij dat de tongen losser worden, maar waarschuwt wel dat er niet in het wilde weg beschuldigingen geuit moeten worden. „Het is aan de rechter-commissaris om de waar heid boven tafel te krijgen." Vol gens hem gaat dat sneller dan in het wielrennen. „Er is in de atle tiek geen omerta zoals in het wiel rennen." De genoemde atleten ont kennen met klem dat ze betrok ken zijn bij de dopingaffaire. „Het zijn absurde leugens", aldus Bouab dellah Tahri. len. Beide publieke omroepen beëindigden de rechtstreekse be richtgeving over de Tour. De wielerploeg Astana verschijnt een maand lang niet in het pelo ton. De teamleiding wil de perio de gebruiken voor een diepgaand onderzoek. Astana verliet voortij dig de Ronde van Frankrijk na de positieve dopingtest van de Kazak Aleksandr Vinokoerov. De ploeg ontsloeg de kopman maandag na dat de contra-expertise ook een po sitief resultaat opleverde. Vino koerov zegt geen verboden midde len te hebben gebruikt. Officials in Kazachstan blijven geloven in de onschuld van Vinokoerov. Ze zijn ervan overtuigd dat het allemaal te maken heeft met de behandelin gen die de renner na zijn zware val in de Ronde van Frankrijk kreeg. Steeplechaser Bob Tahri zou één van de Franse topatleten zijn die doping gebruikt. foto Olivier Hoslet/EPA Knip de bon uit de zaterdagkrant, vul hem in en haal "De rosse reus" voor 1 euro in huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37