Een tochtje met Een millennium bestendig gebouw AANBEVOLEN zomer@pzc.nl www.pzc.nl 0113-315504 32 Zomerredactie PZC, Postbus 31,4460 AA Goes door door Kaman Yu Het is even dringen gebla zen maar iedereen weet een plaats te bemachtigen aan boord van de Middelburgse rondvaartboot. Nederlands, Duits, Engels en soms wordt er Frans ge sproken aan boord door de schip per. Vanaf 1 april tot eind oktober va ren de boten. Rondvaart Middel burg verzorgt rondvaarten door de gracht van Middelburg. Het bedrijf beschikt over twee boten waar maximaal 54 personen op kun nen. Roland Banning, de eigenaar, zegt:„Meestal houden we 50 perso nen aan zodat iedereen meer ruim te heeft. „Ik heb het gevoel alsof ik een paar bulten op mijn hoofd heb," hoor je een passagier tegen de nieuwe gasten zeggen. De hele boot begint zachtjes te giechelen. Bij de kassa zie je mensen in de rij staan om een kaartje te kopen. Zij gaan met de volgende boot mee. Marleen, de vrouw van Roland ver koopt kaartjes voor de volgende vaart. Zij is verantwoordelijk voor het terras en de kaartverkoop. Voor het aan boord gaan vertelt het echtpaar Van Laarhoven uit Gemert, dat dit de eerste keer is dat zij meevaren. Het lijkt hen erg gezellig om mee te gaan. Ze geven aan dat zij Middelburg van een an dere kant willen bekijken. We krijgen eerst een kleine intro ductie van Roland en vervolgens wordt verteld dat we een aantal keer moeten bukken. De Sint Baafskerk in Aardenburg is een bijzonder monument. foto Wil Kooyman ZOMERAGENDA N251 Aardenburg t St. Baafskerk In Zeeland zijn volop beziens waardigheden te vinden die uit de Middeleeuwen dateren. Wij hebben deskundigen van de verschillende regio's naar hun mening gevraagd over gebouwen uit de Middeleeuwen die zeker de moeite waard zijn om te bezichti gen. De accountmanager vereni- 1 gingen van de gemeente Sluis Arco Willeboordse ver telt: „De Sint Baafskerk in Aarden burg is de oudste kerk van Zeeland en stamt uit de Middeleeuwen. De kerk is gesitueerd in het centrum van de stad en het is een must en een lust om deze kerk te zien. Hij is meer dan 1000 jaar oud en mil lenniumbestendig. Het heeft meer dere oorlogen doorstaan en toch bevindt het gebouw zich nog in uitstekende staat. Het indrukwek kend om te zien. Binnen zijn er veel beschilderde grafkelders te zien, wat erg uniek is." Willeboordse vervolgt: 2 „Daarnaast is het Belfort op de Markt in Sluis een wereld gebouw dat door vele mensen wordt bezocht en absoluut de moeite waard is om te bezichtigen. Het is een beeldbepalend gebouw met vele functies. Het heeft onder andere een politieke, militaire en archieffunctie gehad. Je kan het Belfort omschrijven als een stad huis met een grote toren met daar in een Raadzaal die je kunt om schrijven als één van de mooiste kamers van Zeeuws- Vlaanderen. In deze zaal hangen schitterende schilderijen, archeologische voor werpen en wapens. De ruimte is ook populair bij stellen omdat hier huwelijken worden voltrokken. De toren kan je beklimmen en vanaf dit punt heb je een prachtig uitzicht over Sluis en de omge ving." Huib Uil, gemeentearchivaris O van de gemeente Schou- -3 wen-Duiveland zegt: „De drie stadspoorten in Zierikzee zijn de enige, samen met de stads poorten in Kampen, uit de Middel eeuwen. Ze zijn in de veertiende eeuw gebouwd. De Nobelpoort is het gaafst bewaard. Alle poorten zijn voorzien van versieringen. De bouwstijl en de vormgeving van deze poorten zijn imposant." Aad de Klerk, consulent land- /I schap en historie bij de Stich- ting Cultureel Erfgoed Zee land, vertelt dat delen van het ab dijcomplex van Middelburg uit de vroege middeleeuwen stam men: „De kelders en ook een zuil van de Balanspoort zijn zeer oud. Wanneer je de Lange Jan beklimt, zie je bovendien de originele, ron de structuur van de stad. De platte grond gaat in feite terug op de wal en de gracht van de burg waarnaar Middelburg genoemd is." De burg zelf is niet meer zichtbaar, behalve bij graafwerkzaamheden, zoals bij de verbouwing van het Zeeuws Ar chief en de ingang van het Zeeuws Museum. „Ook is de oude struc tuur herkenbaar in de straatna men, sals de Lange, Korte en Nieu we Burg, de Lange en Korte Delft, en het Walplein. En in het hoogte verschil, waarbij de oudste delen van de stad het hoogst liggen." 5 De Klerk zegt ook: „De vlied bergen zijn de meest myste rieuze onderdelen van het Zeeuwse landschap. Lang hebben de mensen gefantaseerd over hun functie en hun ouderdom. Sinds een jaar of dertig weten we dat ze uit de elfde en twaalfde eeuw stammen en in eerste instantie be doeld zijn om droge voeten te hou den. Later zijn sommige vliedber gen opgehoogd en zijn er - vaak houten - kasteeltjes op gebouwd. De bulk van de vliedbergen ligt op Walcheren en Zuid-Beveland." In totaal zijn er nu zo'n vijftig, maar vroeger waren er drie keer zoveel. Geen mooiere provincie dan Zee land. ledereen die er woont, heeft wel zijn favoriete plekje. Een prach tig stil strandje, de mooiste toren of de leukste duinwandeling; laat het ons weten! In de rubriek Aanbevo len geven we tips van lezers door aan lezers. Voor de krant van morgen willen we van u weten wat het leukste plekje in Zeeland is. Kunt u dat aan geven en waarom.? Mail uw favoriete plek naar ons: Kijk ook op onze site: Of schrijf naar: Bellen kan ook: OP PAD Het Vlaemsche Erfgoed De museumformule in Groede is geo pend van ma. t/m za. van 10 - 17 uur. In juli en augustus is hier veel te doen. Dins dag: wasdag uit grootmoeders tijd, kleder dracht en zeeuwse babbelaars maken. Woensdag: kinderspelen en wafels ma ken. Donderdag: textiel centraal en Axel- se klederdracht. Vrijdag: kunst en/of am bachten; Strandbibliotheek De Strandbibliotheek is te vinden aan het Noordzeestrand Brouwersdam ter hoogte van Port Zélande, naast strandpaviljoen 'De Kous'. Dagelijks open, niet op zo., van 11-17 uur (op zonnige dagen); Midzomermarkt De Hervormde gemeente Oosterland houdt de traditionele Midzomermiddag en avondmarkt. Torenplein, 15.00 uur; Eten in en uit de tuin Kennismaking met streekeigen gewassen en kruiden bij Terra Maris. Een gezamenlij ke lunch sluit de activiteit af. Vooraf aan melden: 0118-582620. Oostkapelle, na tuurmuseum Terra Maris, 12-13.30 uur; Jaarlijkse kermis Kermis in het centrum van Renesse, van 11.00 tot 24.00 uur; Wandeling Onder leiding van een gids wandelen van de kerk in Renesse naar slot Moermond. De start is om 19.00 uur; Kerk open De deuren van de historische kerk van 's-Heer Abtskerke staan open van 13.00 tot 17.00 uur; Hobby Dertigste expositie van hobby en huis vlijt. Oostkapelle, Zionskerk, Duinweg, 19.00-21.30 uur; Rommelmarkt De voetbalvereniging Bevelanders houdt een rommelmarkt vanaf 13.00 uur op sportpark Campen aan de Nieuwstraat te Kamperland; Kinderactiviteiten Ecoscope in Renesse verzorgt tussen 10.00 en 14.00 uur kinderactiviteiten; Vlooien- en brocantemarkt Op het evenemententerrein van camping Kloet aan het Eerste Weegje in Zierikzee wordt een vlooien- en brocantemarkt ge houden. Van 10.00 tot 16.00 uur; Toeristenworkshop Djembé In een studio in een boerenschuur te Zon- nemaire wordt om 10 uur een Djembé workshop voor beginners gegeven. Aan melden: 0111 -402 999 of 06-48574942; Stranddag Activiteit voor de jeugd van 6 tot en met 14 jaar, georganiseerd door Vlissingen In Voor kinderen wordt een speciale wandeltocht georganiseerd bij Zonne- maire. De tocht is maximaal vijf kilometer lang en start om 14.30 uur bij landschapscamping Kijk Uit aan de Rietdijk. Opgeven via telefoonnum mer 06-20003780 of info@zonnemaire.eu. Historisch Museum De Bevelanden organiseert rondleidingen in de Grote- of Maria Magdalenakerk in Goes over de merklappen- tentoonstelling. Gidsen staan klaar om 14.00 uur. Kosten 5 euro (iedere woensdag t/m 8 september).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 34