op straat wil je niet wonen Ride for the Roses gaat voor record Zindelijk Bibliobus is voortaan ook postkantoor Gemeente Goes tekent overeenkomst voor groot wielerspektakel. Niet te beroerd om het in de prullenbak te gooien. Als er een is. PZC Woensdag 1 augustus 2007 3 COMMENTAAR Tankstations, winkels en horecazaken doen niet genoeg aan de bestrijding van zwerfvuil. Te veel van hun klanten laten een spoor na van verpakkingsmateriaal en etensresten. Daarom is het een goed begin van minister Cramer om hen een flink gebied rond hun bedrijf schoon te laten houden. Maar haar voornemen gaat nog wel mank. Het is het niet eerlijk om alleen de ondernemers aan te pakken. Want juist de consumenten zijn slordig. Dus moet Cramer de stap vooruit zetten naar een veel algemenere maatregel. Welvaart en rommel gaan in Nederland hand in hand. In de zomermaanden is het helemaal prijs. Bijvoorbeeld Amsterdam is dan gewoon vies. En overal in het land vechten de reinigingsdiensten tegen de bierkaai. Daarom moet het antwoord op al die smerigheid in de eerste plaats van de burger zelf komen. Want in de drukte gaat kennelijk zelfs de simpelste discipline verloren. Zoals de goede gewoonte om elk plekje, of het nu een parkeerterrein is of het trottoir voor de frietkraam of het terrastafeltje, minstens even schoon achter te laten als je het hebt aangetroffen. Met dat eenvoudige gedrag zou veel verbeteren. Veel Nederlanders lijken dit niet te willen begrijpen. Laat staan uitvoeren. Daarom moet de overheid wel ingrijpen. Dat is niet erg. Want wie maar een beetje zindelijk is, zal er geen last van hebben. GOES - Voor het versturen van brie ven, pakketten en aangetekende post kunnen mensen vanaf maan dag ook terecht in de biblioservice- bus. TNT Post breidt de dienstver lening uit. Postzegels waren al verkrijgbaar in de bus, maar nu kunnen mensen er ook andere postzaken regelen. „We bieden in de bus dezelfde dienstverlening als in een gewoon postkantoor. We hebben gemerkt dat het versturen van pakketjes toch nog redelijk vaak voorkomt. We spelen hiermee in op de be hoefte van de klant", zegt W. Eel- sing van TNT Post. De biblioservicebus rijdt sinds 2005 elke week een vaste route door de gemeenten Kapelle, Noord-Beveland, Schouwen-Dui- veland en Veere. Mensen die in een landelijk gebied wonen, heb ben zo toch toegang tot alledaagse voorzieningen. In de biblioservice bus kan je onder meer boeken, cd's, dvd's en tijdschriften lenen, geld pinnen, strippenkaarten ko pen en internetten. Gedeputeerde H. van Waveren, burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland en enkele verte genwoordigers van TNT post ge ven maandag het officiële startsein voor de nieuwe dienstverlening in de biblioservicebus. Lloyd komt er rond voor uit: hij gooit zijn afval op de grond als er even geen prul lenbak voorhanden is. Opmerkim gen daarover laat de zestienjarige niet over zijn kant gaan. „Dan zeg ik: gooi het er lekker zeifin!" Theo (48) werpt hoogstens een pruime- pit of banenaneschil in de strui ken. „En als er geen groen in de buurt is, gaat-ie in mijn tas." Hij woont niet ver van een benzine pomp, waar veel jongeren komen om een zakje chips of een colaatje te kopen. „De zakjes en blikjes lig gen echt overal. Zonde." Er staat daar wel een blikvanger, maar op de verkeerde plaats. Aan het eind van de weg. Dat betekent dus dat je je lege blikje, dat halverwege al op is, nog een eindje mee moet dragen. De bereidheid daartoe is niet bij iedereen even groot. Als er een prullenbak in zicht is, wil fes- se (15) best even een eindje lopen met zijn lege blikje, maar anders gaat het echt gewoon de straat op. „Ik kijk wel even of er niemand kijkt. Daar heb ik toch wel last van. Als iemand er iets van zegt, zeg ik niks. Ze hebben gewoon ge lijk, ik zou het niet moeten doen." Jos (41) is het daar roerend mee eens. Soms ziet hij vanuit de auto hoe een voorganger snel even iets loost. „Dan kan ilc niet nalaten even op mijn claxon te drukken." Net als hij zou ook Tika (23) nooit gewoon iets op de grond gooien. Even laten zien dat ze zich niet mooier voordoet dan ze is. Tika opent haar tas en rommelt er even in. Ja, daar is het: een Fruitella-wik- kel. Beter daar, dan op de grond. door Rob Paardekam GOES - Sinds gisteren is het hele maal zeker: het wielerspektakel Ri de for the Roses komt volgend jaar augustus naar Goes. Ride for the Roses is een jaarlijks terugkerend evenement, waarmee geld wordt ingezameld voor KWF Kankerbestrijding. Het is jaren ge leden bedacht door Lance Arm strong en wordt inmiddels in vele landen georganiseerd. Zo groot als in Nederland is het echter bijna nergens. Elk jaar stappen zo'n tien duizend deelnemers op de fiets. De opbrengst ligt vaak rond het half miljoen. „Wij willen volgend jaar een re cordopbrengst", liet de Goese bur gemeester D. van der Zaag giste ren weten voor hij samen met lan delijk voorzitter M. Leemans een overeenkomst tekende. De burge meester is zeer in zijn nopjes met de komst van het evenement naar Goes. Hij is voorzitter van een lo kale stichting die het spektakel nu moet voorbereiden. Oud-wielren ner Kees Bal, die er ook bij betrok ken is, liet alvast weten dat de lang ste afstand - 100 kilometer - door grote delen van Zeeland zal gaan. Zo wordt er ook over Walcheren en Schouwen gefietst. Andere af standen die mensen kunnen rij den zijn 25 en 50 kilometer. Een uitstekende vertrek- en aan komstaccommodatie (De Zeeland hallen) en een zeer enthousiast lo kaal comité waren volgens Lee mans de belangrijkste redenen om de elfde editie van de Ride for the Roses aan Goes te gunnen. „Dit jaar zitten we in Groningen, dus het lag voor de hand om de volgen de keer naar het zuiden te gaan", legt hij uit. „Goes had concurren tie van andere plaatsen, maar de mensen hier hebben ons er van kunnen overtuigen dat ze er een fantastische dag van gaan maken." foto Peter Nicolai foto Dirk-Jan Gjeltema foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3