nd Ondernemers 'Gemeente moet zorg voor burgers nemen' Vrachtwagens trekken in Nieuwland Een tijdreiziger? Wat doet die in Middelburg? Grijpskerkse buurman vecht bouwwerk aan Dieven halen grote foto voor derde keer weg Groenlinks Terneuzen vraagt aandacht voor problemen thuishulp. Veere had nooit een vergunning mogen geven voor luifel. Zevende dorpsfeest met muziek, ringrijden en dikke-bandenraces. Toeristen verspreiden- zich nu over stad, strand en platterland. Hilariteit om bordje in Singelstraat over Middelburgs erfgoed. 22 Woensdag 1 augustus 2007 PZC W door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente kan via het bepalen van welk soort hulp ie mand nodig heeft wel degelijk in vloed uitoefenen op het perso neelsbeleid van de thuiszorg. Dat betoogt het Terneuzense raads lid Peter Clijsen (Groenlinks) in schriftelijke vragen aan burgemees ter en wethouders. De fractie sprak al eerder haar zorgen uit over de positie van het personeel in de thuiszorg. Daar dreigen de komende jaren veel thuishulpen hun baan te verliezen, omdat steeds meer zogenoemde alfahul pen worden ingezet. Die mogen enkel licht huishoudelijk werk uit voeren. Dit in tegenstelling tot de gediplomeerde thuishulpen, die cliënten ook mogen helpen bij so ciaal-medische problemen zoals vereenzaming of dementie. Steeds Omdat de gemeente bepaalt wel- ke hulp nodig is kan die ook in vloed uitoefenen op het perso neelsbeleid van zorginstellingen, vindt een Terneuzens raadslid. vaker krijgen cliënten echter een indicatie dat hulp bij huishoude lijk werk voldoende is. Op eerdere vragen van Groen links antwoordden B en W dat de gemeente geen greep heeft op het personeelsbeleid van de zorginstel lingen, maar Clijsen zegt dat te be twijfelen. Hij wijst er op dat de ge meente formeel direct verantwoor delijk is voor de indicatiestelling. „Met andere woorden, de gemeen te bepaalt of iemand lichte thuis hulp dan wel ook sociaalpsychi- sche hulp nodig heeft. De gemeen te kan dus wel degelijk bepalen welk personeel er op een bepaald moment nodig is", aldus Clijsen. Volgens het raadslid krijgen veel al fahulpen in de praktijk te maken met zorg die overduidelijk ook 'denkhulp' is. Omdat de gemeente bepaalt welke zorg nodig is, kan die ook het personeelsbeleid van de zorginstelling beïnvloeden met betrekking tot arbeidsvoorwaar den en kennisniveau, stelt Clijsen. Zowel in het belang van de cliën ten als van de mensen die voor de zorginstellingen het veldwerk doen vindt Groenlinks dat 'de ge meente haar verantwoordelijkheid dient te nemen, zowel naar cliën ten als naar de thuizorgers toe." door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Grijpskerkenaar W. Melis blijft erop aandringen dat de gemeente Veere een sloopbevel stuurt naar zijn buurman die een illegale luifel aan zijn garage heeft gebouwd. Gisteren voerde Melis twee rechtszaken bij de Raad van State in Den Haag. Hoewel vaststaat dat de meterslan ge luifel aan de Loodholseweg 2 in strijd is met het bestemmingsplan en dus zou moeten worden afge broken, weigert het gemeentebe stuur van Veere op te treden. „De kosten van sloop staan in geen ver houding tot de hinder die Melis er van beweert te hebben", stelde de gemeente Veere gisteren bij de Raad van State. De buurman had voor het hele project van de ge meente een bouwvergunning. De verleende vergunning bleek echter niet in orde. Toen Melis aan het procederen sloeg, kwam de pas aap uit mouw. In 2004 verklaarde de Raad van State in hoogste in stantie dat de luifel in strijd is met het bestemmingsplan. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Vracht wagens trekken, ringen steken, rij den op fietsen met dikke banden, kijken naar oude filmpjes, luiste ren naar het jubilerende Onda. Nieuw- en Sint Joosland beleeft vrijdag 10 en zaterdag 11 augustus het zevende dorpsfeest. Het feest begint vrijdag om zes uur 's avonds met de wielerwed strijden. Drie uur lang worden dan jeugdwedstrijden en dikke-ban denraces gehouden. Voor het eerst is er dit jaar een dikke-bandenrace voor vrouwen vanaf 15 jaar. Zij mo gen ook als eersten het parcours bij de Quarleshavenstraat op. De vrouwen rijden 3,5 kilometer, net zo ver als de jeugd van 5 tot 9 jaar. De 10- tot 14-jarigen leggen 7 kilo meter af De jeugdwielrenners rij den 10 of 12 kilometer. Zaterdag begint om acht uur 's och tends met het ringrijden. De ring- rijdersvereniging van het dorp is opgericht in 1824 en daarmee de oudste van Nederland. De wed strijd duurt tot vijf uur. De hele dag door, van tien tot vier uur is er ook een kraampjesmarkt. In de kerk is een tentoonstelling te zien over 100 jaar Onda. De muziekver eniging geeft ook om half elf een concert in de muziektent. Andere groepen die optreden, zijn Vals Alarm, Djembé Mzungu, De Koen- kelpot, Twirl 8c Dance Factory, Toeters en Bellen, en Nieuwland Zingt. In het dorpshuis zijn ieder uur oude filmpjes te zien over Zee land en Walcheren. Om half zeven 's avonds begint op Achter de Kerk het Nieuwlands vrachtwagentrekkampioenschap. Dat wordt voor de tweede keer ge houden. Zowel jeugdploegen (van zes personen) als volwassenen teams (van drie personen) kun nen proberen een truck over het parcours te trekken. Het dorpsfeest wordt afgesloten met een muziek feest, met The Blue Boys. door Henk Postma MIDDELBURG - Begonnen we net Al Gore te geloven en dachten we dat de wereld nu snel ten onder gaat, blijkt het klimaat ineens op won derbaarlijke wijze genezen. Het is de laatste dagen ideaal Nederlands zomerweer. Niet te warm. Niet te koud. En nauwelijks nog een bui tje. De toerist kan daarmee op Walcheren ineens weer alle kan ten uit: een dagje stad, een dagje strand en een dagje platteland. De middenstand floreert. Is het smoorheet, dan blijven de winkelstraten leeg. Lijkt de zond vloed begonnen, dan zijn de strandattracties als eerste de pi neut. Maar het tij is gekeerd. Over al op Walcheren, in de stad, op het strand en op het platteland, staan de parkeerplaatsen vol. Toch blijven opstoppingen achterwege. In Veere liep het gisteren storm. Dat leidde niet tot parkeerperike len. Wel tot een invasie van fiet sers, die hun rijwielen rijen dik op straathoeken stalden. Neringdoen den telden met glinsterende ogen de kas na. Maar of dat de regen- schade heeft goedmaakt? „Och", zegt de uitbaatster van Ca- tootje Kinderkleding, „De ene dag is het zus, de andere zo. Maar aan het eind van het jaar kom je toch vaak weer uit op hetzelfde gemid delde." En zo schijnt het ook met het weer te zijn: 45 dagen droogte, 45 dagen extreem veel regen, en daarna een keurig evenwicht. Alleen de kledingbranche spint daar geen garen bij. „Die heeft twee jaar problemen achter de rug", zegt filiaalmanager Jeroen Toeristen op koopjesjacht Nu het weer niet uitnodigt om alle dagen op het strand te liggen, zoeken vakantiegangers ook vertier in de binnensteden. In speelgoedwinkels zijn de nieuwe kleine spelcomputers niet aan te sle pen. Ook de bijbehorende spelletjes vliegen de winkel uit. Ze worden vooral gekocht door Duitsers. Nederlandse vakantiegangers storten zich vooral op de uitverkoop van kleding en schoenen. Dijker van kleding- en schoenen winkel Aktiesport in Middelburg. „De seizoenen voegen zich niet naar de inkoop. Hangt je winkel vol met dikke regenjassen, wil het geen winter worden. Dit voorjaar hadden we fantastisch mooi weer. Kwamen de mensen om korte broeken. Maar die hadden we toen nog niet. In juni wel. Toen wilde niemand ze hebben." Maar nu gaat het goed, getuige de zee van tassen, zakken en dozen, afkomstig van kleding- en schoe nenzaken, waarmee vakantiegan gers de stad weer verlaten. Het is dan ook volop uitverkoop. „Jawel, nu verkopen we heel behoorlijk. Maar dat maakt de afgelopen jaren nog niet goed." Bij speelgoedwinkel Bart Smit keu ren de klanten de uitverkoopartike len geen blik waardig. In plaats 'Hangt je winkel voi met dikke regenjassen, wil het geen winter worden' daarvan worden de rekken met le go, playmobiel, en computerspelle tjes geplunderd. „Het is niet aan te slepen", vertelt bedrijfsleidster Ni cole Sonius glunderend. „Vooral de Nintendo DS, een spelletjes- computer. Betaal je toch eventjes 133 euro voor. Maar het vliegt weg alsof het gratis is." In Vlissingen lijkt met het weer ook de stemming onder de winke liers wat zonniger geworden. „Bij heel mooi strandweer liep de om zet hier altijd 75 procent terug", zegt Ad van Sluijs van de Falkon store. „In Middelburg was dat 25 procent. Maar we lopen nu in. Vlis singen, bezweert hij, begint lang zaam aantrekkelijker te worden." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Nooit geweten dat de uitvinder van het tijdreizen uit Middelburg kwam? Dat klopt ook niet. Het bordje dat sinds deze zo mer in de Singelstraat in Middel burg hangt is een grap. Jacob von Hogflume 1864-1909, Inventor of ti me travel, lived here in 2063. (Jacob van Hogflume 1864-1909, Uitvin der van het tijdreizen, leefde hier in 2063). Op het eerst gezicht lijkt het nog serieus. Al heeft niemand ooit van de instantie Middelburg heritage (Erfgoed Middelburg) gehoord. Het is wel een mooi blauw bordje zoals ook een monumentenorgani satie als Hendrick de Keyser die op gevels heeft hangen. Maar de uit vinder van het tijdreizen? In 2063? En dan valt het kwartje. Toeristen die door de Singelstraat lopen, kunnen de grap waarderen, vertelt overbuurman Colin de Vries. „Ze lopen langs, praten er over en maken foto's. Die gaan al lemaal mee naar Duitsland." Hij heeft geen idee wie het bordje heeft opgehangen. „De deur waar aan het hangt is de achteruitgang van drie huizen." Aanbellen heeft op dinsdagochtend geen resultaat: niemand thuis. Een kleine zoektocht op internet levert een teleurstelling op: het bordje is niet van oorsprong Mid delburgs. Het is een kopie uit een Engels boek over onzin-bordjes: Signs of Life heet het, gemaakt door Dave Askwith en Alex Nor- manton. Askwith werkt in de reclame. Hij stoorde zich dagelijks aan allerlei teksten die hij tegenkwam op Het bordje over Jacob von Hogflume dat sinds deze zomer in de Singel straat in Middelburg hangt, is een grap. foto Ruben Oreel straat, in het openbaar vervoer en in openbare ruimten en besloot ac tie te ondernemen. Zeven jaar lang maakte hij zelf bordjes met onzinteksten. De bordjes lijken op het eerste gezicht echt, maar zijn bij nadere beschouwing grappig. Askwith nam de teksten voor zijn rekening, Normanton maakte er le vensechte bordjes van. Die hingen ze op, soms over bestaande bord jes heen. Daar maakten ze weer fo to's van die ze in een boekje ver werkten. In het boekje zijn bordjes te zien die de weg wijzen naar 'di sappointing ruins' (teleurstellende ruïnes) en het British institute of false information' (het Brits insti tuut van foute informatie). [W Dave Askwith en Alex Normanton, Signs of Life, Harper Collins, ISBN: 0007216696. door Frank van Cooten ZAAMSLAG - Een curieuze diefstal in een weiland in Zaamslag. Drie keer achter elkaar is dezelfde kleu renfoto van drie bij twee meter uit het stalen frame geknipt. Deze foto, 'Onweer boven de Otheense Kreek', is onderdeel van een buitenexpositie in het oosten van Zeeuws-Vlaanderen. „De eer ste keer dachten we nog aan een kwajongensstreek", zegt Christine Fijnoudt van de VW. „Maar de zelfde foto werd nog twee keer ge stolen. Het is een van de mooiste foto's, maar wat moet iemand met drie dezelfde in zo'n formaat?" Ze heeft aangifte gedaan bij de po litie. De eigenaar van het weiland heeft niets gemerkt. „Er is veel werk voor nodig geweest. Ik had om het frame ook nog een omhei ning gezet om de koeien weg te houden. Het is ook voor mij een raadsel waarom het is gebeurd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24