Geen hoofdpijn meer van de bijsluiter - PZC Woensdag! augustus2007J 1 7 van www.meeroverhouden.nl. Met de site wil Boekholt het voor consumenten eenvoudiger maken om bijsluiters te vergelijken. „Wij bemoeien ons niet met de inhoud van de bijsluiter, maar zetten sim pelweg de informatie bij elkaar." Tevens kent de website een score toe aan de financiële producten. Daarbij worden ri sico en verwacht rendement tegen elkaar afgezet. „Je zou verwachten dat een financieel product met een hoog risico een hoog rendement heeft, en een product met een laag risico een laag rendement. Dat is lang niet altijd het geval. Wanneer we een product vinden dat tegen hetzelfde risico een hoger ver wacht rendement heeft, krijgt die een hogere score", zegt de initia tiefnemer. Maar let op: er wordt hier puur ge let op historisch rendement. En zo als het beroemde zinnetje luidt: re sultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. Bovendien moet de waarde van de bijsluiter niet worden overschat. „De financiële bijsluiter kan han dig zijn voor een globale eerste kennismaking en om financiële producten met elkaar te vergelij ken. Maar de informatie is niet ge schikt om er een definitieve keuze op te baseren", stelt Edward Ste- renborg van de Consumenten bond. De bijsluiter houdt namelijk geen rekening met de persoonlijke situatie. „Bij bepaalde verzekerin gen wordt gekeken naar je leeftijd of je gezondheid." Ook houdt de financiële bijsluiter geen rekening met de fiscale gevol gen van een financieel product. Sterenborg: „Vraag ook altijd een persoonlijke offerte aan, wanneer je overweegt een financieel pro duct aan te schaffen." 'A door Sanne Terlouw en Jan Terlouw Aflevering 27 Waarin Marisa nieuws heeft Ze bellen de volgende dag eerst Olivier op en vertellen hem wat er is gebeurd, maar Olivier reageert lauw. Hij is weer in Utrecht. Zijn vader heeft sinds zijn vrijlating bijna geen woord gezegd. Marisa heeft intussen vakantie. Olivier had voorgesteld dat ze naar tante Brigitte in Frankrijk zou gaan, maar Marisa protesteerde in alle toonaarden. Blijkbaar voelt ze dat hij haar ergens wil opbergen, liefst ver weg. En toen ineens had Cees tot ieders verbazing gezegd dat hij opnieuw naar Engeland moest, voor zaken. En hij zou Marisa meenemen. Ze zijn vanmorgen vertrokken. Het bevalt Olivier niets, Leonie hoort het aan zijn stem. Hij hoeft het niet hardop te zeggen, ze begrijpt het zo wel, ze hoort de angst in zijn onuitgesproken woorden. 'Heeft Marisa een mobiel?' vraagt ze. 'Ja, natuurlijk.' 'Bel haar dan gewoon.' 'Ja,' zegt Olivier, maar Leonie weet niet zeker of hij het ook gaat doen. 'Zal ik haar bellen?' vraagt ze. 'Wat zeg je dan tegen haar?' 'Ik verzin wel iets,' zegt Leonie, 'Kom maar op met dat nummer.' Als ze heeft neergelegd, overlegt ze even met Job. Wat willen ze van Marisa te weten komen? Waar ze zich bevindt. En natuurlijk of ze veilig is. En of haar vader bij haar is. Maar komen ze daar achter? Waarom zou zo'n meisje dat allemaal aan een vreemde vertellen?' 'En als we nou eens gewoon eerlijk zijn,' stelt Leonie voor. 'Je kunt het proberen. Je hebt een ontwapenende invloed op mensen.' 'Ikke? Nou, oké, ik bel meteen.' 'Hoi, met Marisa,' klinkt het opgewekt. 'Hoi, met Leonie.' 'Wie?' 'Ik ben een vriendin van Olivier.' 'Er is toch niks met Olivier?' 'Nee hoor, alles goed,' zegt Leonie vlug. 'Hoezo bel je mij?' 'Ik wou je iets vragen. Weet je, Olivier heeft me verteld over jullie moeder.' Stilte aan de andere kant. 'Enne... en nu ben jij ook weg en ik merk aan hem dat hij vreselijk ongerust is. Hij heeft geen idee waar je zit.' 'Waarom belt hij me zelf niet?' 'Ach, je weet hoe jongens zijn. Dat vond hij waarschijnlijk kinderachtig.' 'Oh. Nou, vertel hem maar dat we in Nottingham zijn. Geinige stad. Robin Hood woonde hier. 'En Marisa? Alles goed met je?' 'Heel erg goed. 't Is leuk, zo'n reisje na al die shit van de afgelopen tijd.' 'Je klinkt vrolijk. Ik geef het meteen aan Olivier door. Fijne tijd nog hè? En bedankt dat je me dit allemaal hebt verteld. Hoelang blijven jullie daar nog?' 'Nog minstens een week, denk ik. Mijn vader is heel druk. Met een winkel of zo.' 'Een winkel?' 'Ja, in Broadmarch. Dat is een gigantisch winkelcentrum hier. Zeg, wil je vragen of Olivier me toch zelf ook belt? Ik heb iemand gezien. Dat wil ik hem vertellen. Hé, ik moet gaan. Vader ophalen. We gaan samen lunchen. Daag.' Later belt Olivier opgewonden en ook kwaad met het verhaal dat zijn zusje hem heeft verteld. Hij heeft haar dus toch zelf ook opgebeld. Marisa vertelde dat ze hun neef Daniël had gezien in Engeland en dat haar vader en die neef samen een juwelierswinkel willen beginnen in Nottingham. 'Een juwelierswinkel,' zegt Job, 'daar zal toch minstens een miljoen voor nodig zijn. Misschien wel twee. Het kan natuurlijk zijn dat die neef er de helft van betaalt, maar dan nog. Vreemd.' Olivier zegt dat hij er ook niks van snapt en hij baalt van alle geheimzinnigheid. Als Job heeft neergelegd, zegt Leonie: 'De poet?' Ze overleggen. Ze vermoeden dat Oliviers vader er niet toe te bewegen zal zijn wat dan ook los te laten over zijn relatie met de kliek van Barendrecht, als er al zo'n relatie is, maar misschien kunnen ze de neef benaderen. 'Ik of jij?' vraagt Leonie. 'Ik.' 'Waarom?' 'Ik weet niet zeker of die man ongevaarlijk is.' 'Dus je gaat wéér iets doen wat misschien gevaarlijk is.' 'Ik zal braaf mijn telefoon meenemen. En het adres bij je achterlaten, goed?' 'Hm,' zegt Leonie. Morgen aflevering 28. job maakt kennis met Manon een combinatie van productsoor ten. Er is namelijk sprake van een lening met daarnaast een beleg ging. Voor producten die niet com plex zijn, is een bijsluiter niet ver plicht. Denk hierbij aan een overlij- densrisicoverzekering, losse aande len of een eenvoudige uitvaart- of schadeverzekering. De financiële bijsluiter moet ant woord geven op de volgende vra gen: wat houdt het product in, wat zijn de risico's, wat zijn de kos ten, wat kan het product opbren gen en wat gebeurt er bij eerder beëindigen? Omdat alle aanbie ders van financiële producten sinds oktober 2006 dezelfde infor matie moeten verstrekken, zou ver gelijken een stuk eenvoudiger moe- .IwmLJL ten worden. Bovendien zijn de aanbieders verplicht de bijsluiters op hun website te publiceren. De praktijk is echter weerbarstig. „Het kan soms behoorlijk lastig zijn er één op een website te vin den. Recent onderzoek wijst uit dat het een half uur kost er drie uit te printen en naast elkaar te leg gen", zegt Bernard Jan Boekholt door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Niet alleen medicij nen hebben een bijsluiter. Ook in gewikkelde finan ciële producten als beleg gingshypotheken, levensver zekeringen en lijfrentepolis sen zijn voorzien van een zogeheten financiële bijslui ter. Daarin moet de aanbie der volgens vaste regels aan geven wat de risico's, kosten en opbrengsten van een pro duct zijn. Heel verstandig om door te le zen. Want ook financiële pro ducten kunnen behoorlijk nare bijwerkingen hebben, zoals het verliezen van je hele inzet met als gevolg slapeloze nachten. Omdat financiële bijsluiters sinds eind vorig jaar een vaste, bondige, opbouw hebben, krijg je er ook minder hoofdpijn van om ze te vergelijken. Websites als www.meeroverhouden.nl en www.financielebijsluiter.nl hel pen je bovendien een handje door de bijsluiters voor je te ver zamelen. Je hoeft geen fervent belegger te zijn om profijt te hebben van een financiële bijsluiter. Ook bij een be legginghypotheek, een van de meest populaire financiële produc ten in Nederland, zit er een. Het is een risicovol product omdat je geld gedeeltelijk wordt belegd. Bo vendien is de beleggingshypo theek complex omdat het gaat om Van Jan Terlouw en Sanne Terlouw zijn eerder verschenen De charmeur en Venijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17