Moraalridder onder de beleggers lomi Informatie duurzame bedrijven Winst van fotobedrijf valt tegen Melk en kaas worden duurder CNV hekelt opslag voor ABN Amro-top bij overname door Barclays Vooruitzichten voor boeren zijn gunstig Zeeuwse ondernemers zetten zich in voor ontwikkelingslanden. Agfa-Gevaert stelt voorgenomen opsplitsing halfjaar uit Frans Faas uit Boekei laat zich niet afschepen door bestuurders. Zuivelconcerns vragen hogere prijzen van de supermarkten 1 2 Woensdag 1 augustus 2007 PZC MIDDELBURG - Onder leiding van het Centrum voor internationale samenwerking (COS) Zeeland vor men Zeeuwse ondernemers die zich inzetten om maatschappelijk duurzaam te ondernemen in ont wikkelingslanden een discussie groep. In het kader van dat project heeft COS Zeeland twee sprekers uitgenodigd. Frank Vlasveld van groothandel Bührmann Ubbens geeft een toe lichting op het zakelijk gebruik van FSC papier. Janneke Neutelings van koffie branderij Peeze vertelt over hoe koffie duurzaam wordt geprodu ceerd en verhandeld. De bijeen komst is op maandag 6 augustus in de Zeeuwse bibliotheek in Mid delburg en begint om 15.00 uur. Vooraf aanmelden kan via: s.tuinder@coszeeland.nl. BRUSSEL - Het Belgische fototech nologiebedrijf Agfa-Gevaert heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een operationele winst be haald van 55 miljoen euro. Dat maakte het bedrijf gisteren be kend. Het resultaat is 29 procent la ger dan vorig jaar. Analisten reken den gemiddeld op 74 miljoen eu ro. De omzet daalde met 1,6 pro cent tot 845 miljoen euro.,Ook dat viel marktvorsers tegen. Agfa-Gevaert wijt de teleurstellen de cijfers aan hoge prijzen voor grondstoffen en nadelige wissel koerseffecten. De nettowinst steeg wel met de helft naar 42 miljoen euro, maar dat was grotendeels te danken aan een eenmalige belas- tingbate. De resultaten zijn voor het Bel gische concern aanleiding de voor genomen opsplitsing in drie afzon derlijke bedrijven uit te stellen. Het was de bedoeling dat Agfa Healthcare, Agfa Graphics en Agfa Materials voor eind 2007 elk een ei gen beursnotering zouden heb ben. Dat wordt nu zomer 2008. MARKT BEURS GOES Plantuien: Plantuien, direct leveren af land: 8,50 - 13,00, plantuien, uit de schuur €14,00- 16,00. Wintertarwe voer, kleine en grote pakken: €175,00 - 180,- per ton, Fourage: Veldbeemd kleine en grote pakken af land: €30,00 - 40,00 per ton, roodzwenk kleine en grote pakken af land €30,00 - 40,00 per ton; engels raaigras af land: €30,00 - 40,00 per ton; tarwestro grote pakken af land: €40,00 - 45,00 per ton; tarwestro kleine pak ken af land: 45,00 - 55,00 per ton. door Kees Bechtold BOEKEL Zijn verschijning op aandeelhoudersvergaderingen doet bestuurders zenuwachtig op hun stoel draaien. Want waar Frans Faas (50) verschijnt, is stront aan de knikker. De naam van zijn beleggingsfonds luidt Recalcico. De naam geeft aan, waar Faas voor staat: tegen draads, recalcitrant. De assertieve belegger uit Boekei laat zich niet met een kluitje in het riet sturen. „Ik blaf niet alleen, maar ik bijt ook. Als er sprake is van onbehoor lijk bestuur bij een beursgenoteer de onderneming, onvolkomenhe den in de jaarrekening, te hoge be loningen, dan stem ik niet alleen tegen, maar start zonodig een pro cedure. Dat daardoor een beleg ging minder rendeert, het zij zo. Misstanden wil ik oplossen", zegt de econoom. „Het is soms een kostbare en langdurige weg, maar wel een die vruchten afwerpt." Bij Alanheri kunnen ze er over meepraten. Nadat hij met Recalci co begin dit jaar een belang van 51 procent in de handelsonderne ming in zaden, peulvruchten en biologische koffie uit Meeuwen had verworven, schroomde hij on langs niet om de topman naar huis te sturen, de huisaccountant de deur te wijzen, twee commissa rissen eruit te bonjouren en zelf een zetel in te nemen. „Het voor malige bestuur stelde het eigenbe lang boven dat van de vennoot schap. Bovendien waren de gebou wen niet goed gewaardeerd en bleek dat de pensioenvoorzienin gen voor Den Haan (de inmiddels opgestapte directeur) verkeerd in de boeken stond." Dat externe adviseurs profiteerden van de 'onkunde van het manage- Belegger Frans Faas is de schrik van menig bestuurder. foto Peter van Huijkelom ment' is hem ook een doorn in het oog. Faas is inmiddels bezig met het for muleren van een tuchtklacht te gen Ernst 8c Young, de voormalige accountant van Alanheri. „Die re kende voor extra werkzaamheden een veel te hoog bedrag van circa 220.000 euro. Een normale contro le van de jaarrekening ligt in de or de van grootte van 35.000 euro." Bij Alanheri, en veel andere bedrij ven, is volgens Faas weinig te mer ken van de effecten van de Code Tabaksblat, die regels bevat voor goed ondernemingsbestuur. „Al leen cosmetisch zijn er een paar dingen veranderd. Vroeger had een aandeelhouder de grootste moeite om aan notulen te komen, nu staan ze op de website. Door Tabaksblat zijn zaken aange scherpt, maar de genen zijn niet geraakt. Het heeft geleid tot een hoop adviseurs die er veel geld aan verdienen. Problemen rond voor kennis, slechte verslaglegging en te hoge topbeloningen zijn er nog steeds." Faas zegt in gesprek te zijn met topman Michiel Herter van Dico. Recalcico heeft in de afgelopen tijd een belang van 11 procent op- Van zelfdiscipline en zelfregulering door het bedrijfsleven komt niets gebouwd in de Udense fabrikant van stalen bedden. „Daar heeft men aangegeven zelf de bestuurlijke tekortkomingen aan te pakken. Herter was zowel grootaandeelhouder als directeur van Dico. Als er sprake is van goe de wil, kan de bemoeienis van Re calcico ook vreedzaam tot stand komen." Laaiend is hij over de beloning van Numico-topman Jan Bennink die door de verkoop van het be drijf achter Nutricia als manager ri sicoloos 81 miljoen euro opstrijkt. „Van zelfdiscipline en zelfregule ring door het bedrijfsleven komt niets terecht. Maar van de aandeel houders hoor je niets. Die vinden het alleen maar lekker dat de koers zo is. gestegen onder Bennink. Als je 'nee' stemt, maar geen procedu re hiertegen wilt of durft te begin nen, ben je zelf medeschuldig aan dergelijke uit de hand gelopen be loningen en draag je bij aan de in standhouding ervan. De discussie moet worden: hoe gaan we hier paal en perk aan stellen", aldus de zelfbenoemde moraalridder onder de beleggers. Met het beleggingsfonds Recalcico, begin dit jaar gestart, is Faas op zoek naar bedrijven waarmee wat aan de hand is en waaraan door in grepen wat te verdienen is. Recalci co streeft naar belangen in vijf tot tien ondernemingen en is onder meer actief bij Begemann en Nylo- plast. De minimuminleg is 500.000 euro. Faas verwacht in drie jaar zo'n 100 miljoen euro op te halen. In de eer ste vijf maanden van zijn bestaan bedroeg het rendement van Recal cico 14,4 procent, dat van de AEX 9,68 procent. Recalcico is eigenlijk een institutio nalisering van wat Faas altijd al deed met zijn bedrijf Interfaas On derzoek en Advies. „Ik treed al twintig jaar op tijdens aandeelhou dersvergaderingen. Ik ben geen Pietje Bell die een bommetje naar binnen gooit en wegloopt. Waren er maar meer mensen die dit de den. Maar de meesten heffen na het plichtmatig spuien van kritiek het glas en zeggen 'see you next year'. Die mensen hebben geen boodschap aan Faas." AMSTERDAM - CNV Dienstenbond heeft kritiek op de forse salarisstij gingen voor bestuurders en com missarissen van ABN Amro bij een overname door het Britse Bar clays. Dat liet de vakbond gisteren weten. Bestuurslid Huibert Boumeester zal bij Barclays 600.000 pond ster ling verdienen, omgerekend zo'n 890.000 euro. Dat is bijna 35 pro cent meer dan zijn huidige basissa laris bij ABN Amro van 660.000 euro. Ook krijgt hij een ruimere bonusregeling, zo bleek uit een overzicht dat werd ingeleverd bij de Amerikaanse beurstoezichthou der SEC. De commissarissen, die toezicht moeten houden op het bestuur, kunnen twee tot drie keer zoveel gaan verdienen. De voorzitter van de raad van commissarissen, Art hur Martinez, kan zijn salaris bijna zien vertienvoudigen. Hij krijgt nu 113.000 euro per jaar. Zijn beoogde functie in het Angelsaksische be- DEN HAAG - Melk en kaas worden binnenkort weer duurder. Zuivel concern Friesche Foods verhoogt de prijs van melk en andere verse zuivel met ingang van vandaag weer met 'meerdere centen'. Ook Campina heeft aangekondigd hogere prijzen van de supermark ten te vragen. Daardoor wordt alle zuivel in de supermarkt duurder, zegt unit manager vers Bert Lef- fers van supermarktketen Plus. Friesland Foods levert samen met concurrent Campina bijna alle ver se melk in Nederland. Leffers: „De marges op melkpro ducten zijn laag, omdat de super markten hier sterk mee concurre ren. Als de inkoopprijs omhoog gaat, ontkomt niemand er aan om ook de prijs voor de klant te verho gen. Momenteel loeren de super markten naar elkaar wie zijn prij zen hoeveel omhoog doet." Albert Heijn, een grootafnemer van Friesland Foods, kan nog niet zeggen wat de duurdere inkoop zal betekenen voor de consument. Friesland Foods (Friesche Vlag) verhoogde de prijzen voor de afne mers in mei al een keer. Dat was voor het eerst na jaren waarin de melk goedkoper werd. Nu stijgen door schaarste de prijzen op de we reldmarkt snel. Leffers van Plus: „De zuivelmarkt is zeer onrustig. Wij supermark ten moeten het nu interessant hou den voor de zuivelindustrie om dagverse melk te blijven maken. Anders kunnen de zuivelbedrijven meer verdienen door de melk om te zetten in melkpoeder of melk vet." Volgens Leffers is het ook niet on redelijk dat de klant meer moet be talen: „De prijzen zijn de laatste ja ren laag geweest door het hoge melkaanbod. Maar vergelijk de prijs van een liter verse melk eens met die van een liter cola, dan is melk echt te goedkoop." Supermarkten kopen hun zuivel in via langetermijncontracten, waarin ruimte zit om de prijs mee te laten bewegen met de wereld markt. Consumenten zullen de ho gere melkprijs op de wereldmarkt vooral in hun portemonnee mer ken bij het kopen van kaas. In een kilo kaas gaat tien liter melk. stuurssysteem brengt wel veel meer verantwoordelijkheden met zich mee. CNV Dienstenbond is er niet over te spreken. „Dit wekt op zijn minst de schijn van belangenverstrengeling op", zei CNV-bestuurder Achmed Kan- souh. BRUSSEL - De vooruitzichten voor de inkomens van boeren in de Eu ropese Unie zijn tamelijk gunstig. De boeren gaan in 2014 gemiddeld 21 procent meer verdienen dan in 2006, aldus een rapport van de Eu ropese Commissie gisteren. Het onderzoek toont wel grote ver schillen binnen de EU. In West-Eu ropa groeit het boereninkomen slechts 10 procent. In Oost-Europa is dat 25 procent en in de nieuwe EU-lidstaten Bulgarije en Roeme nië zelfs 72 procent, door de invoe ring van de EU-landbouwsubsi- dies. Het rapport voorziet vooral een gunstige toekomst voor graan- telers, dankzij de groeiende vraag naar biobrandstoffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12