Meningen 279 389 429 489 599 729 VakantieStunt.nl Tunesië - Hammamet Egypte - Sharm el Sheikh Bulgarije - Sunny Beach Brazilië - Tibau do Sul PZC Dinsdag 31 juli 2007 9 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Thermen Sluis De Raad van Advies van Thermen Holiday heeft het ontwerp kuur oord afgekeurd. De gemeente Sluis heeft zich in de luren laten leggen door projectontwikkelaars (PZC, 27-07). In de beginjaren '90 zou er in Cadzand-bad een kuuroord op gezet worden, maar om die plan nen te kunnen bekostigen, moest eerst een groot apartementencom- plex boven op de duinen gebouwd worden. Appartementen staan er (na aanpassingen ruimtelijke orde ning), maar door zogenaamd wei nig belangstelling vanuit de ge meenschap geen kuuroord. Nu vol trekt zich bijna hetzelfde scenario. We gaan vrolijk bouwen en de eer ste fase is eind 2007 gepland onder het motto: 'wij houden ons aan het contract en aan de ontbinden de voorwaarden hoeven we ons niet te storen. Wat gaat dat de ge meente weer kosten? Na de decep tie op dezelfde plaats met de Eure- giotuinen. Gert-Jan Gons Finlandstraat 4, Oostburg Brugwachter Schaap 2 bank te plaatsen op het troostelo ze grasveldje waar het schaap staat, werd resoluut van de hand gewezen: het kunstwerk en zijn omgeving vormen een uitgedachte kunstzinnige eenheid en daar pas sen geen vreemde elementen in! Wat zou het mooi zijn: een bank op die plaats voor de vele fietsers die daar in de zomer passeren. Zij kunnen daar dan net zo genieten van de weidsheid van de omliggen de polders als het schaap dat daar voor een erg speciale houding heeft meegekregen. Jammer dat een voorstel zo defensief wordt be naderd. Maar terwijl ik dit schrijf, besefik dat ook mijn mening sub jectief is. Ad Lijmbach Roompotstraat 26, Lewedorp Schaap 3 Wie (be)dient de brugwachter? Als inwoner van Middelburg mag ik regelmatig 'meegenieten' van de bruggen, die te pas, maar vooral te onpas opengaan. Soms 4 keer per uur. Zeker in het zomerseizoen. Er mogen dan bloktijden afgesproken zijn, maar als wachtende fietser of automobilist is het duidelijk, dat de brugwachter blij is als hij in ac tie kan komen, zodra er een boot(je) in de buurt van de brug komt. Óf er nu fietsers in de regen staan te wachten of in korte tijd heel Middelburg dichtslibt (PZC, 17-07) en er aan beide kanten van de brug soms kilometers lange fi les ontstaan is schijnbaar niet be langrijk. Natuurlijk zijn (boot)toe- risten welkom in Middelburg. Maar als een of enkele boottoeris ten voorrang krijgen op honder den weggebruikers, dan zijn de ver houdingen zoek. Ik weet ook wel dat dit vastgelegd is in een oud scheepvaartverdrag en dat de brugwachter zich aan re gels dient te houden. Maar kun nen de openingstijden niet afge stemd worden op de aankomst van de treinen? Wat is simpeler en beter voor de doorstroming dan maximaal 4 vaste brugtijden 's morgens en 's middags in te voe ren? L. Louisse Amnestylaan 156, Middelburg Ik ben het eens met C. Bierens over het Schaap van Lewedorp. Vanaf het moment van plaatsing van het kunstwerk vraag ik me af: wie verzint zoiets? Moet dat kunst zijn? Ik denk dat meerdere men sen (jongelui) er ook zo over den ken, want regelmatig staat er Te Koop bij en zijn er meerdere din gen mee uitgehaald. Zelfs mijn dochtertje van 4 jaar zegt als we er voorbij rijden: 'Kijk papa, daar heb je dat gekke schaap weer'. Nu is hij weg en wat mij betreft komt hij nooit meer terug. R. Vermeulen Slastraat 23, Lewedorp Maximiliaan In de PZC van 27 juli beschrijft Stephan Hopmans onder de kop 'De rode stoeltjes lokken nog steeds reacties uit' het interieur van het voormalige stadhuis in Veere. Tot de kostbaarste voorwer pen die men daar aantreft, rekent hij terecht de verguld zilveren be ker die Maximiliaan van Bourgon- dië (1514-1558) als markies van Veere in 1551 aan de stad heeft ge schonken. Niet wordt vermeld dat de huidige markiezin (Koningin Beatrix) twee jaar geleden bij haar bezoek aan Veere de beker aan haar lippen kon zetten dankzij het ingrijpen van de Kroon in 1881 en 1884. Toen maakte de Kroon na melijk gebruik van haar vernieti gingsrecht met betrekking tot be sluiten van de gemeenteraad van Veere, die er op gericht waren de beker voor veel geld te verkopen. Door ingrijpen van de Kroon werd dit voorkomen. Dat gemeen ten het cultureel erfgoed te gelde willen maken dateert dus al uit de 19e eeuw. Joost van Felius Donkereweg 45, Noordgouwe Grondstoffen In 'Hogere prijzen grondstoffen' in de krant van 26 juli lezen we dat de prijzen voor graan en zuivel de komende jaren zullen blijven stij gen. De Aziatische groeimarkten en extreme weersomstandigheden worden als oorzaak genoemd. Maar ook het stijgende gebruik van biobrandstoffen heeft grote (blijvende) invloed. Reden voor Europees Commissaris van Land bouw Mariann Fischer Boel om aan de bel te trekken en er op aan te dringen alle braakliggende grond in gebruik te nemen. De De mening over kunst is altijd sub jectief De een vindt een kunst werk mooi en de ander juist niet. Dat mag, dat gevoel moet kunst ook oproepen. Het 'schaap' in Le wedorp (PZC, van 19 juli: vanda len vernielden het bronzen schaap in Lewedorp) kan dan wel verschil lende gevoelens oproepen, maar dat mag nooit aanleiding zijn om het te beschadigen. Je kunt ook proberen er wat meer draagvlak voor te creëren. Na het beschadi gen heb ik de gemeente Borsele de suggestie aan de hand gedaan om de plek waar het staat wat anders in te richten. Mijn voorstel om een Griekenland - Kreta 2* VakantieStunt Bingo Logies v.a. 3* Prima Life Safa Hotel All Inclusive v.a. 5* Prima Life Rehana Resort All Inclusive v.a. 4* Flamingo Hotel Logies ontbijt v.a. Dominicaanse Republiek 2* Don Andres Appartementen Logies v.a. 4* Bungalows Paraiso All Inclusive v.a. 1. ANVR Bei nu: 0900 9288 <isct p/m) boek online of loop bij één van onze reisbureaus binnen! gronden zijn hard nodig om de krappe graanvoorraden aan te vul len. Onze eigen minister van Land bouw is blijkbaar zover nog niet. Zij zet nog steeds in op ontpolde- ren, terwijl ook het aanleggen van natuurgebieden ten koste van land bouwgrond gewoon doorgaat. Te gek voor woorden. Straks zijn we zowel voor onze energievoorzie ning als voor onze voedselvoorzie ning volledig afhankelijk van het buitenland. M. Poissonnier Philïpsweg 8, Waterlandkerkje Voedingscentrum Het CDA wil stopzetting van de campagne van het onafhankelijke Voedingscentrum. Het Voedings centrum wil mensen terecht erop wijzen dat ze een keuze kunnen maken bij het kopen van vlees. Vlees dat op diervriendelijke of dieronvriendelijke wijze is gepro duceerd. Met daarbij alle negatieve gevolgen uiteraard voor deze die ren en mensen. Biologische dieren krijgen niet preventief medicijnen zoals in die verderfelijke bio-indus- trie, biologisch gehouden dieren hebben ruimte en daglicht, wat ze ook in die bio-industrie moeten ontberen. Beter voer, geen gene tisch gemanipuleerde soja waar de oerwouden voor worden gekapt. Eerst geeft het CDA (minister Ver burg) subsidie aan dé uiterst mis leidende campagne van varkens in zicht, die echt niet onafhankelijk is en nooit zal laten zien hoe het werkelijk is gesteld met de dieren in de bio-industrie, en nu willen ze deze campagne stoppen. Dit laat weer zien wat het CDA is: een boerenpartij die koste wat kost geld wil verdienen over de ruggen van arme weerloze dieren. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25, Oud Sabbinge jansaliegeest het leven heeft gekost. Dit wordt waarschijnlijk gebaseerd op het feit dat er 229 Fransen op Kapelle begraven liggen. De begraafplaats in Kapelle is de centrale begraaf plaats voor Franse oorlogsgevalle nen in Nederland. Hoeveel Fran sen zijn dan wel gesneuveld in Zee land? Daar zou denk ik eens een studie naar verricht mogen wor den. In en rondom Kapelle zijn 79 Fransen begraven vanwege de mei-oorlog 1940. Het aantal 'Zeeuwse' Franse doden zal de 100 zeker wel overschrijden, vermoed ik, maar toch zeker niet de 200. Af gezet tegen de 87 Nederlandse mili taire doden (die dhr. L. de Bree in ventariseert in 'Zeeland 1940-1945') is het navrant te moe ten vaststellen dat het aantal Fran sen dat gesneuveld is wellicht ho ger ligt dan het aantal Nederlan ders. Hans Houterman Herengracht 44, Middelburg Suikersiroop Je bent politiek actief, werkt bij het RBOI en op een dag wordt je dan gedeputeerde van de provin cie Zeeland. Rustige, mooie blauw groene provincie waar het zeer goed toeven is. In 1995 ben ik met echtgenote en 4 kinderen 'inge stroomd', dus ik heb ervaring. Ben ik een 'lansaliegeest' tegengeko men? Jazeker! Elke keer als je als ondernemer iets wilt ondernemen bots je op allerlei tegenwerpingen die zeer zeker niet van deze tijd zijn. Tegenwerpingen van ambtelij ke regelneven die ontwikkelingen niet bij hebben kunnen/willen houden. Als de overheid echter zelf plan nen heeft, dan gedraagt ze zich als een doordrammerige puber. Het plan moet dan doorgaan. Gemoti veerde bezwaren tegen plannen, worden door het (ff raden?) RBOI behandeld en als 'ongegrond' afge daan. En zo is de cirkel weer rond. Zeeuwen 'Let op Uw Saeck'. Het is GS alleen en zeer letterlijk te doen om Nieuwe Verbindingen waar Henk Wijngaard jaloers op zou zijn geweest. Joep Vergroesen Vrouwenpolderseweg 55a, Serooskerke Gesneuvelde Fransen Met belangstelling heb ik het arti kel over de Zeeuwse oorlogsge schiedenis gelezen (PZC, 28 juli). Eén puntje van aandacht: wees voorzichtig met het presenteren van 'feiten' die wellicht geen fei ten zijn. Als argeloze lezer conclu deer ik dat de strijd in Zeeland in mei 1940 aan ruim 200 Fransen (foto-onderschrift impliceert 229) Nou moet het toch niet gekker worden! Een recept voor suikersi roop in de kookrubriek. Alsof half Nederland niet al dik genoeg is. Janny tracteerde ons eerder op aardbeien met slagroom, een bijge rechtje met gember, dat soort liflaf- jes. Wat heb ik daar nou aan? Vroe ger, met Hans Belterman, was dat wel anders. Wist ik- niet wat 's avonds op tafel te zetten, keek ik even in de krant, de meeste ingre diënten had ik wel in huis, een heerlijke schotel of hoofdgerecht, net even anders dan gewoon. Ik weet natuurlijk niet wat anderen van een kookrubriek in de krant verwachten, maar voor mij was dat ideaal. Ik mis het. Dus lieve Janny, kan het wat praktischer, zo dat een gewone huisvrouw er een hulpje aan heeft voor het beden ken van het dagelijks menu? Ankie Kisner Veer 71, Zaamslag Heffingen De door de Raad Nederlandse De tailhandel (RND) geuite kritiek op allerlei gemeentelijke heffingen voor met name winkelgebieden (PZC, 25 juli) laat zich relatief een voudig verklaren. Het RND is een overkoepelende organisatie van voornamelijk filiaal- en grootwin kelbedrijven. Landelijk opererende bedrijven hebben minder behoef te aan een onderscheidend vermo gen van een bepaald winkelge bied, ze willen daarentegen wel graag profiteren van inspanningen van lokale ondernemers. Het kan een collectieve verantwoordelijk heid van ondernemers zijn om een financiële bijdrage te leveren. De baatbelasting stuit op veel weerstand, maar heeft ook voorde len. De heffing is gebaseerd op cri teria als winkeloppervlakte en ge velbreedte, waardoor'grote winkel panden meer betalen dan kleinere. Daarnaast is bij deze heffing pre cies afgesproken welke investerin gen worden gepleegd en hoe lang de heffing loopt. De reclamebelasting is veel wille keuriger. Grote bedrijven betalen hierbij in de regel aanzienlijk min der, waardoor kleinere bedrijven meer moeten bijdragen. Geen vas te afspraken over hoogte en loop tijd van de reclameheffing. Het is te makkelijk te stellen dat al les uit de algemene middelen van de gemeente zou moeten komen. Samenwerking tussen gemeente en ondernemers kan knelpunten versneld oplossen. Ron Berks Langevorst 76, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9