Navo Taliban: nieuwe executie Koreaan werpt lichtere bom Brown lacht minder om grappen van Bush Europese Unie neemt juridische stappen tegen aanleg Poolse snelweg ■mm ~'sm MR li U i 'Wreedheden in Zuid-Kivn' 8 Dinsdag 31 juli 2007 PZC Bondgenootschap hoopt op minder dode burgers in Afghanistan. LONDEN - De Navo zal in Afghanis tan minder zware bommen inzet ten in de strijd tegen de Taliban. Dat heeft Navo-secretaris-generaal )aap de Hoop Scheffer gisteren ge zegd. Daarmee hoopt het bondge nootschap het aantal burgerslacht offers te verminderen. De nieuwe tactiek is een reactie op de groeiende kritiek in Afghanis tan op het grote aantal burgers dat omkomt of gewond raakt bij ope raties van de Navo. De reputatie van de Navo heeft hierdoor schade opgelopen, geeft De Hoop Schef fer toe. In het kader van de nieuwe tactiek zijn ook een aantal keren acties te gen de Taliban-rebellen afgelast, al dus de Navo-topman. De kans dat burgers het slachtoffer zouden worden was in die gevallen te groot. Volgens de Navo gebruiken de Taliban steeds vaker burgers als menselijk schild. De Afghaanse president Hamid Karzai bekritiseerde onlangs het optreden van de buitenlandse troe pen in Uruzgan waar Nederlandse militairen zijn gelegerd. Volgens hulporganisaties zijn dit jaar al ze ker 230 Afghaanse burgers gedood door buitenlandse troepen. Nederlandse piloten hebben de in structie gekregen, dat zij de situa tie op de grond goed moeten in schatten, alvorens zij Taliban bom barderen. Door minder zware bommen te- gen de Taliban te gebruiken hoopt de Navo minder burgers te doden. De Taliban gebruiken burgers vaak als menselijk schild. Rebellen zeggen een tweede gijzelnemer te hebben gedood. KABUL - De Taliban hebben giste ren naar eigen zeggen een tweede Zuid-Koreaanse gijzelaar gedood, omdat de Afghaanse autoriteiten weigeren opstandelingen vrij te la ten uit de gevangenis. De regerin gen in Kabul en Seoul liegen en be driegen, zei een Taliban-woord- voerder. Afghaanse regeringsfunc tionarissen zeiden de moord niet te kunnen bevestigen. Eerder op de dag zeiden de Tali ban het ultimatum voor de invrij heidstelling van 23 gedetineerde medestrijders met twee dagen te hebben opgeschort De ontvoe ring van de 23 Zuid-Koreanen vond plaats op 19 juli in de provin cie Ghazni. De leider van de groep, een protestants kerkgenoot schap dat in Afghanistan vrijwilli gerswerk verricht, werd eerder om het leven gebracht. De groep be staat grotendeels uit vrouwen. De Afghaanse president Hamid Karzai speelde zondag in op het eergevoel van de Taliban door er op te wijzen dat het gevangen hou den van vrouwen in strijd is met de Afghaanse traditie en de waar den van de islam. Maar volgens de Taliban worden op westerse bases in Kandahar ook Afghaanse vrouwen vastge houden. NAJLEPIEJ CHRONIMY PRZYRpD^ AUGUSTOW - Bewoners van het Poolse stadje Au- gustow hebben gisteren geprotesteerd. Zij plei ten voor de aanleg van een snelweg om een ein de te maken aan verkeershinder. De Europese Commissie wil echter met een dwangbevel van het Europees Hof van Justitie de aanleg van de snelweg door een zeldzaam Pools moerasgebied tegenhouden. Polen wil morgen al met de aanleg beginnen. De snelweg moet vooral het stadje Au- gustow ontlasten, waar het vele vrachtverkeer nu dagelijks doorheen dendert. Het hof kan Polen dwingen de aanleg tot september uit te stellen voor nader onderzoek. Europees Commissaris Di- mitris van Milieu noemt het teleurstellend dat Po len de aanleg toch wil doorzetten. De snelweg, die Warschau met Finland moet verbinden, loopt door de Rospudavallei, een beschermd eeuwen oud veengebied waar adelaars, wolven en lynxen leven. De vallei is een 'Natura 2000-gebied', wat betekent dat het door de EU als beschermd na tuurgebied wordt beschouwd, foto Alik Keplicz/AP door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Tony Blair lachte al tijd om de grappen van George Bush. Zijn opvolger Gordon Brown oogt norser, bleek gisteren na afloop van hun eerste ontmoe ting op het presidentiële buitenver blijf Camp David. De relatie tussen Blair en Bush was voor veel Britten onaange naam innig, vooral toen Engeland de invasie van Irak bijna onvoor waardelijk steunde. Blair werd steeds vaker de 'poedel van Bush' genoemd. Dat de Amerikaan hem vorig jaar aansprak met 'Yo, Blair!' deed ook weinig goeds voor het aanzien van de Britse leider. Brown deed er gisteren alles aan om te bezweren dat Amerika de belangrijkste partner van Enge land blijft, maar de accentverschil len waren duidelijk. Voorganger Blair vulde Bush tij dens persconferenties altijd aan als het om Irak ging. Brown stuurde gisteren tijdens zijn antwoorden juist meerdere keren aan op ande re onderwerpen, zoals het broeika seffect, Darftir en handelsverdra gen. Nog opmerkelijker was dat Brown Afghanistan als 'de frontlinie in de strijd tegen het terrorisme' bestem pelde, terwijl Bush juist Irak als be langrijkste strijdtoneel ziet. Eerder waren er in Britse media berich ten verschenen dat Brown groter belang hecht aan Afghanistan dan aan Irak. Dat Brown zich later tij dens de persconferentie corrigeer de door te spreken van Afghanis tan als 'de frontlinie tegen de Tali ban' zal niet iedereen binnen het Witte Huis geruststellen. „Ik ben ervan overtuigd dat hij me op de hoogte houdt van de militai re ontwikkelingen", zei Bush vol vertrouwen. Grenscontroles met nieuwe EU-landen weg BRUSSEL - De grenscontroles van burgers in nog eens negen Europe se landen verdwijnen in decem ber. Volgens commissaris Frattini 'een kerstgeschenk voor alle bur gers van Europa'. Frattini zei dat de EU in november een politiek besluit neemt over het vrije grens verkeer met Polen, Tsjechië, Hon garije, Slowakije, Slovenië, Est land, Letland, Litouwen en Malta. Britse militairen weg uit Noord-lerland BELFAST - De veiligheid in Noord-lerland zal voortaan enkel een zaak van de politie zijn. Dins dag om middernacht verlaten Brit se militairen na 38 jaar de provin cie. Daarmee komt er officieel een einde aan de langstlopende opera tie van het Britse leger, die echter bedoeld was als korte vredesmis sie. In de loop van de jaren zijn meer dan 300.000 militairen inge zet. Van hen kwamen er 763 om. Bezit drugs voor eigen gebruik verboden DÜSSELDORF - De Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen tolereert het bezit van harddrugs voor eigen ge bruik niet meer. Zelfs de kleinste hoeveelheden heroïne, cocaïne en ecstasy worden niet meer toege staan. Tot dusver mochten gebrui kers nog tot een halve gram hardd rugs bij zich hebben. Het bezit van softdrugs wordt verder beperkt; van tien naar zes gram hasj. Vrouw betaalt fortuin voor hulp van geesten BRUSSEL - De Brusselse politie heeft twee Roemeense vrouwen opgepakt die een andere vrouw 150.000 euro hadden laten betalen voor de hulp van geesten. Het duo, moeder Livia (54) en dochter Bianca (19), zei dat hun slachtoffer bezeten was door de geest van een duivelse zigeunerin. De beste be scherming was om 'geestsoldaten' a duizend euro per persoon op te roepen. GENÈVE - Wreedheden die in de Congolese provincie Zuid-Kivu te genover vrouwen worden begaan, gaan veel verder dan verkrachting en aanranding. Zij omvatten slaver nij, gedwongen incest en kanniba lisme. Een mensenrechtenexpert van de Verenigde Naties, Yakin Er- turk, heeft dit gisteren gezegd. Erturk rondde vorige week een on derzoek van elf dagen in de regio af Zij noemde als voornaamste schuldigen rebellen uit Rwanda die na de genocide in 1994 naar Congo zijn gevlucht. „Vrouwen worden met geweld groepsgewijs verkracht, veelal in aanwezigheid tvan hun gezinnen en gemeen schappen. In veel gevallen zijn mannelijke familieleden onder be dreiging van vuurwapens gedwon gen eigen dochters, moeders of zusters te verkrachten." Volgens Erturk worden vrouwen vaak na verkrachting doodgescho ten of hun geslachtsorganen met messteken verminkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8