'Zelfs mijn tramkaartje betaal ik nu' m 1ADFRANSEE 799,- automatisering Iru Noordland 1, 4451 RP Heinkenszand, verkoop@afa.nl 6 Dinsdag 31 juli 2007 PZC Het aantal verslaafden dat gratis heroïne krijgt zal verdubbelen. door Peter de Leeuw ROTTERDAM - „Een uitkomst", zegt de 48-jarige verslaafde Michel. Sa men met 82 anderen staat hij bij de behandelpost Bouman GGZ in Rotterdam. Daar krijgen verslaaf den 'brown sugar', 'smack' of'hor- se'. Ofwel, heroïne op recept. Dage lijks komen zij voor een 'flash', de portie die in één klap alle verdriet, pijn en eenzaamheid verdrijft. Rotterdammer Michel, die niet met zijn achternaam in de krant wil, komt twee keer per dag bij de post om te 'chinezen', het inhale ren van heroïne door een buisje, waarbij de dope eerst op een stuk je aluminiumfolie wordt verhit. Hij is er al negen jaar kind aan huis. „Vroeger was het: opstaan en scoren. Ik stal alles wat los en vast zat om aan poen te komen. Alles ging op aan dope." De behandelpost lijkt op een ves ting. Er staat een portier voor de deur. In de ontvangsthal zit een re ceptioniste, daarachter zijn de ge scheiden ruimten voor de spuiters en rokers van het goedje. De 'klan ten' moeten op een vast tijdstip ko men én gaan. Zurich, waar drugsoverlast was in de stationsbuurt, had in 1994 de wereldprimeur met de gratis ver strekking van heroïne aan zwaar- verslaafden. Ook in Liverpool kwam er een proef Het experi ment is daarna overgenomen door Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Den Haag, Groningen en Heerlen. De voordelen zijn groot zeggen hulpverleners. Verslaafden die gra tis heroïne krijgen hoeven geen au to's meer te kraken of fietsen te ste len om aan geld te komen. Het is ook beter voor hun gezondheid als zij op regelmatige basis niet-ver- vuilde drugs krijgen. Op het ogen blik wordt het aantal behandel- plaatsen uitgebreid van vierhon derd naar ruim achthonderd. Lang niet iedereen is blij met die uitbreiding. In Leeuwarden verzet te het actiecomité Vliet Heroï- ne-Unit Niet zich tegen de vesti ging van een post. „Bizar, ongelofelijk dat die unit hier op korte afstand van twee ba sisscholen ligt", meent comitévoor zitter Arjen Dijkstra. Hij is niet fa liekant tegen gratis verstrekking van heroïne, maar wil de post niet 'Je auto staat hier bij de behandelunit veiliger dan elders in de stad' in de buurt van scholen. „Wij vre zen echt voor de veiligheid van de kinderen." In enkele andere plaat sen, waaronder Leiden, bestaat ook verzet tegen de komst van uit- deelposten. Critici snappen niet dat het kabinet koffieshops in de buurt van scholen wil sluiten, maar die maatstaf niet wil hante ren voor behandelruimten waar verslaafden dagelijks voor een harddrug als heroïne terecht kun nen. Die angst is wel begrijpelijk, vindt Vincent Hendriks, senior-onder zoeker van de Centrale Commissie Behandeling Heroïneverslaafden. „Ik zou me ook zorgen maken als er in mijn buurt een unit zou ko men. Maar de ervaring leert dat er geen sprake is van extra overlast. Hangverslaafden tref je bij de units niet aan." Nog geen 3 procent van alle zwaar- verslaafden krijgt momenteel 'brown sugar' op doktersvoor schrift. Teamleider Ashok Sewpal van de behandelpost Bouman GGZ somt de voorwaarden op. De verslaafde moet boven de 25 jaar zijn, langer dan vijfjaar aan de he roïne zitten en bijvoorbeeld één of meer mislukte pogingen hebben gedaan om van de verslaving af te komen. Sewpal: „Van de honderd mensen die wij screenen, laten wij er dertig toe tot het programma." In vijf jaar tijd heeft Sewpal het maar éénmaal meegemaakt dat een deelnemer geen gratis heroïne meer nodig had, omdat hij van de verslaving af kwam. Afkicken is dan ook niet het uitgangspunt. „De winst schuilt hier in dat het le ven van deze mensen stabiliseert, omdat zij niet meer hoeven te 'sco ren' op straat." Met de opening van een tweede unit krijgt Rotter dam in totaal 140 behandelplaat- sen. Sewpal denkt dat dat genoeg is. „Velen draaien jaren mee. Je zou denken dat het dichtslibt. Maar het aantal verslaafden groeit al jaren niet. De groep veroudert." Eén van de 'gelukkigen' is Michel, die zich nu modelburger noemt. „Zelfs mijn kaartje voor de tram betaal ik nu. Schulden heb ik niet meer. Het contact met de familie is hersteld en ik heb weer onder dak. Voor een agent loop ik niet langer een straatje om. Je kunt je auto beter hier in de buurt van de unit zetten dan in de binnenstad. De kans dat hij daar wordt openge broken is veel groter." Gratis Heroïne ©2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Microsoft en Windows zijn geregistreerde handelsmerken van Microsoft Corporation Producten zijn afhankelijk van beschikbaarheid. Prijzen gelden alleen voor de beschreven specificaties, zijn verkoopadviesprijzen, zijn correct op hel moment van publicatie, veranderen geregeld en kunnen zonder vooraankondiging worden gewijzigd Geloonde verkoopprijs van de notebook is exclusief 19% BTW. Prijs-, druk- en zetfouten voorbehouden Het is mogelijk dat de gefotografeerde producten niet overeen komen met de omschrijvingAanbieding is geldig tot en met 10 augustus 2007 en geldt zolang de voorraad strektAlle rechten voorbehouden Adfranse, Noordland 1. 4451 RP Heinkenszand, Tel. (0113) 56 57 58. wwwafa.nl De plaatsen waar behandelposten gevestigd zijn waar verslaafden heroïne krijgen. - Groningen Leeuwarden Amsterdamj-g De venier °enHaa\ Rotterdam'* Den Bosch Maastricht &He6rteri Er komen nog behandelpost©n in Leiden, Tilburg, Haarlem, Nijmegen, Apeldoorn en een tweede in Rotterdam Vierhonderd verslaafden krijgen op het ogenblik heroïne op recept. Behandeling met methadon (vervanger van heroïne) werkt bij die groep niet of onvoldoende. Nederland left veertienduizend heroïneverslaafden. Dat aantal is sinds drie jaar stabiel. In 2001 waren er achttienduizend verslaafden De gemiddelde leeftijd van de verslaafden is 45. in 1989 was die leeftijd 32. De grootste groep onder de verslaafden bestaat uit dak- en thuislozen en mannelijke gedetineerden. ♦Afs alle posten in bedrijf zijn, ontvangen achthonderd verslaafden heroïne op recept. GPÖ/BS/Brcn Trimbos Srsfctuul Heroïneverstrekking Nederland telt ongeveer veer tienduizend heroïneverslaaf den. Gemiddeld zijn deze verslaaf den 45 jaar oud. Van deze heroïneverslaafden krijgen op dit moment vier honderd verslaafden heroïne op recept, omdat behandeling met methadon (de vervanger van heroïne, red.) niet of vol doende werkt. Van alle Nederlanders tussen de 15 jaar en 64 jaar heeft 0,6 procent ooit heroïne gebruikt, blijkt uit cijfers. Als alle behandelposten waar verslaafden heroïne krijgen in bedrijf zijn, ontvangen ruim achthonderd verslaafden heroï ne op recept. 2007 Preferred Partner Co"">teWV"['deaa'°m!olo's """«te»W/V, nu COV. .nO - 2o U,„| contoop von deze notebook HP COMPAQ 6710b BUSINESS NOTEBOOK PC HP PHOTOSMART A612 FOTOPRINTER excl. BTW Intel® Core™ 2 Duo processortechnologie Legitieme Windows Vista™ Business of Legitieme Windows XP Professional* 1024 MB DDR2 geheugen 120 GB harde schijf (5400 rpm) Met HP Professional Innovations Bostelnr: BGB887ET *Kiest u voor Legitieme Windows XP Professional dan is hel besfelnr BGB894ET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6