Binnenland Bioloog mogelijk uit Braziliaanse cel Statenlid SP beticht partij van weigeren kritische stukken 1 4?9* 'Regeling levensloop mislukt' Inval café illegalen was terecht Kleinzoon vermoordt opa Niet tevreden over uw multifocale bril? Allochtone jongeren voelen zich ontheemd en sociaal geïsoleerd 2 halen.l betalen! 2007 2 flessen GALL® GALL pzc Dinsdag 31 juli 2007 5 Bh CELEEN - In zijn woning in Celeen is gisteren een 79-jarige man vermoord door zijn verwarde, 30-jarige kleinzoon. Voor de buurt was het geen grote verrassing: „Als hulpverleners beter hadden opgelet, had de dood van opa voorkomen kunnen worden." Meermalen hebben buurtbewoners hem met blauwe plekken of een dichtgeslagen oog gezien, foto Marcel van Hoorn/ANP www.ontspannenzien.nl Toine van Bergen laakt gang van zaken rond Jan Marijnissen. NIJMEGEN - Het Gelderse SP-Staten- lid Toine van Bergen zegt dat kriti sche stukken op de website van partijleider Jan Marijnissen bin nen vijf minuten worden wegge haald. Dat zou hem al vier keer zijn gebeurd. Van Bergen heeft zijn bijdragen aan de discussie bin nen zijn partij nu op zijn eigen website geplaatst, en ontvangt daar instemmende reacties. Van Bergen is net als veel SP'ers kritisch over de gang van zaken rond een Eerste Kamerzetel, die een Zwollenaar met voorkeurs stemmen binnenhaalde, maar die hij van het partijbestuur moet af staan. Ook vindt Van Bergen dat een partij die zegt op te komen voor de zwaksten in de samenle ving, een armlastig raadslid niet kan verplichten zijn raadstoelage af te staan aan de partijkas, zoals in Zutphen gebeurt. Nijmegenaar Van Bergen zit sinds 2005 in de Gelderse Staten voor de SP. Hij heeft al een lange politieke loopbaan achter zich, waarbij hij van diverse partijen lid is geweest en daarvoor ook in de gemeente raad heeft gezeten. Zijn kritische opstelling brengt hem echter steeds opnieuw in een uitzonde ringspositie. Volgens het Gelderse Statenlid is het niet mogelijk om te reageren op artikelen op de algemene inter netpagina van de SP. Daarom plaatste hij zelf discussiestukken op de website van partijleider Ma rijnissen en vroeg daar om reac ties. Telkens waren die stukken echter zeer snel verdwenen, om dat de partijleider volgens Van Ber gen van zijn internetpagina geen platform wil maken. Het partijbestuur van de SP heeft nog niet gereageerd op de actie van de Nijmegenaar. Dinsdag 31 juli t/m zaterdag 4 augustus Weinig contact met autochtonen op school of bij het uitgaan. AMSTERDAM - Amsterdamse jonge ren voelen zich minder verbonden met hun stad of buurt dan hun ouders. Marokkaanse en Turkse jeugd voelt zich zelfs ontheemd en sociaal geïsoleerd. Dat blijkt uit een onderzoek van de Dienst On derzoek en Statistiek (O+S) van de gemeente Amsterdam. De resultaten tonen aan dat onge veer een kwart van de Turkse en Marokkaanse jongeren het idee heeft dat zij weinig mensen in hun omgeving hebben om mee te praten. Bij Nederlandse jongeren is dat 10 procent. Volgens de onderzoekers heeft dit vooral te maken met de plekken waar zij elkaar ontmoeten, zoals bij de sportvereniging, op school en bij het uitgaan. De kans is klein dat verschillende etnische groepen daar onderling contact krijgen. Van de autochtone jeugd geeft 70 procent aan vooral met leeftijdsge noten uit de eigen etnische groep om te gaan. Volgens O+S gaat het al mis in het basis- en voortgezet onderwijs. Daar begint de segrega tie, met zwarte en witte scholen. Alleen in het hoger onderwijs is sprake van een goed contact tus sen allochtone en autochtone jon geren. Een aanzienlijke groep allochtone, met name Turkse, jongeren rich ten zich in het culturele leven bo vendien vooral op familiebijeen komsten. Overigens is wel een ver betering te zien als het gaat om sport- en cultuurparticipatie bij al lochtone jeugd vergeleken met de eerste generatie. GOEDGEVONDEN GOEDGEVONDEN 2007 j Pinotage rosé 'j Pinotage rosé j -r/izx: I "-xrtsr 1 ALLEEN DINSDAG 31 JULI Goedgevonden Pinotage Rosé Wes Kaap Streek aser- OP® OP] W Kom naar de winkel of kijk op gall.nl voor alle dagaanbiedingen. Marc van Roosmalen mag misschien thuis op hoger beroep wachten. door Berry van der Heijden den haag - Wetenschapper Mare van Roosmalen, die in Brazilië tot veertien jaar cel is veroordeeld voor 'bio-piraterij', hoort vandaag of morgen of hij voorlopig uit de gevangenis mag in afwachting van de behandeling van zijn hoger be roep. Advocaten hebben dit ver zoek voorgelegd bij de Hoge Raad in de hoofdstad Brasilia. „Wij hopen echt dat hij even rust krijgt", zegt televisiepresentator Rob Kamphues namens de stich ting helpmarcvanroosmalen.nl, die geld en steun zoekt. Van Roos malen is veroordeeld voor het hou den van beschermde apen en het sturen van bloedmonsters naar het buitenland. De Nederlandse overheid kan niets voor hem doen, omdat hij tot Braziliaan is genaturaliseerd. De ontdekker van enkele apensoor ten heeft de afgelopen weken tus sen verkrachters en moordenaars gezeten. „Mare werd gechanteerd en was zijn leven niet zeker", weet Rob Kamphues, die op de hoogte wordt gehouden door bronnen die toegang hebben tot de gevange nis in de noordwestelijke stad Ma- naus. „Sinds een paar dagen zit hij veilig in een eigen cel, naast het kantoor van de gevangenisdirec teur," De stichting zoekt overal steun. Het Wereld Natuur Fonds spant zich in en de Koninklijke Neder landse Academie van Wetenschap pen heeft zich ook in de rij ge schaard. Inmiddels hebben 286 we tenschappers uit 167 landen een oproep gedaan om Van Roosma len vrij te laten. Ook wordt geld in gezameld. Hieruit zijn de advoca ten in Brazilië betaald. De door Ti me tot 'Held van de Planeet' uitge roepen oud-Tilburger heeft geen cent. In Nederland zijn de hulptroepen uitgebreid met een juridisch advi seur. Politiek vluchteling Gau Lyra_ (65) uit Den Haag heeft in 1972 zijn vaderland verlaten. Hij weet hoe het is om in een Braziliaanse cel te zitten. De oud-ambtenaar van de gemeente Den Haag en voormalig advocaat ziet mogelijk heden voor nietigverklaring van 'Er is sprake van een hetze. Hij heeft zich bij iedereen en overal niet geliefd gemaakt' het vonnis. „Mare is veroordeeld voor bio-piraterij, maar dat begrip bestaat juridisch niet. Het is nog een wetsontwerp." Van het eerste belang is volgens Lyra om Van Roosmalen uit de gevangenis te krijgen. Het verzoek aan de Hoge Raad biedt hoop. In het Zuid-Ameri kaanse land hoeven wetenschap pers, politieagenten en bijvoor beeld artsen die voor het eerst zijn veroordeeld niet naar de gevange nis om te voorkomen dat zij tus sen moordenaars en verkrachters terechtkomen. Zij krijgen huis arrest of kunnen in een militaire kazerne worden ondergebracht. Gau Lyra denkt dat de rechtszaak van Van Roosmalen volgens de let ter van de wet 'een eitje is'. „Maar er is sprake van een hetze. Hij heeft zich bij iedereen en overal niet geliefd gemaakt. Ik heb ge hoord dat hij de president een kruising tussen Mao en Stalin heeft genoemd. Maar een grote bek hebben, is geen misdrijf" Bedenker: te veel op de lange termijn gericht en te ingewikkeld. AMSTERDAM - De levenslooprege ling is mislukt. Dat heeft de architect van die rege ling, de econoom Lans Bovenberg, gisteren betoogd. Volgens Boven berg is de levensloopregeling te in gewikkeld en te veel op de lange termijn gericht. De levensloop legt het af tegen het spaarloon. Wanneer werknemers moeten kiezen tussen de twee re gelingen dan kiest maar 5 procent voor de levensloop. Volgens Bovenberg prefereren werknemers bijna altijd het belas tingvoordeel op korte termijn van het spaarloon boven de lange ter mijn van de levensloop. De econoom vindt dat het spaar loon moet opgaan in de levens loopregeling, zodat de laatste meer succes zal hebben. De levensloop regeling biedt onder meer de mo gelijkheid om loon belastingvrij apart te zetten voor zorg- of studie verlof. Bovenberg wil dat het mogelijk moet worden het levensloopsaldo in de vorm van geld op te nemen na het bereiken van de leeftijd van 65 jaar. Raad van State keurt het oppakken van 23 vreemdelingen goed. den haag - De 23 illegalen die me dio vorige maand tijdens een inval in een café in Amsterdam werden opgepakt, blijven in vreemdelin gendetentie. De Raad van State oordeelde gisteren in de eerste van deze 23 zaken dat de inval terecht is gebeurd. De rest van de illegalen volgen later deze week. De raad gaat ervan uit dat hen hetzelfde oordeel wacht. De zaak was aangespannen door staatssecretaris Albayrak van Justi tie, nadat de rechtbank van Am sterdam de vrijlating van de illega le Nigerianen had geëist. Volgens de Amsterdamse rechtbank was het gegeven dat criminele illegalen zich hadden opgehouden in het ca fé, niet genoeg om iedereen daar op illegaliteit te controleren. De Raad van State stelt dat het ge geven dat deze criminelen illegaal waren, voldoende was. De Vreem delingenwet biedt namelijk de mo gelijkheid om alleen al bij een ver moeden van aanwezigheid van ille galen, een pand binnen te vallen. Bij de inval werden ruim honderd illegalen opgepakt. De helft daar van werd vrijwel meteen vrijgela ten, omdat zij onder het generaal pardon vallen. De resterende 65 za ken werden verdeeld over drie rechtbanken. Amsterdam was de enige rechtbank die justitie in het ongelijk stelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5