De waterregisseurs van de eilanden Huizen in Noord-Bevelandse dorpen blijven gewoon betaalbaar ^^ZOMER COLLECTIE GIMBÈRE MODE BOBBE MODE s PZC Dinsdag 31 juli 2007 25 Wim Verstelle regelt vanuit de hoofdpost in Middelburg het waterpeil in de polders ten noorden van de Westerschelde. foto Lex de Meester Controlekamer stuurt 268 stuwen en gemalen in de polders aan. door Marcel Modde MIDDELBURG - Valt hier in één et maal 150 millimeter water, dan krijg je ook natte voeten. „Zoveel ineens kan geen enkel systeem aan", zegt afdelingshoofd Sjako Schipper van Waterschap Zeeuw se Eilanden met de blik op Enge land. „We moeten het ook niet mooier maken dan het is. Maar wij zijn er tegenwoordig wel een stuk beter op voorbereid." In een kleine ruimte van het Mid delburgse hoofdkantoor staan vijf computers. Vier daarvan staan rechtstreeks in verbinding met de 268 gemalen en stuwen. De vijfde staat online met het KNMI. Met één druk op de knop gaan stuwen omhoog of omlaag, slaan gemalen aan en voeren Wim Verstelle en zijn collega's zo vanuit de hoofd post de regie over het waterpeil in de polders benoorden de Wester schelde. „Tot op de centimeter nauwkeurig." Buiten kantoortij den hebben twee medewerkers op afstand -via een laptop- direct toe gang tot het bedieningssysteem. Het waterschap heeft volgens Schipper een wijze les getrokken van de extreme regenval in 1998. Van 14 op 15 september viel toen in Zeeland plaatselijk 140 millime ter. Straten en akkers konden de overvloed niet kwijt en liepen on der. „Toen is de omslag in het den ken gekomen, dat er iets moet ge beuren om dit soort problemen de 'Je ziet dat de situatie de afgelopen weken de oogjes weer heeft geopend' baas te kunnen." De capaciteit van gemalen werd uitgebreid, er wer den extra stuwen geplaatst en 150 kilometer oever werd afgetopt om de afvoer van water meer ruimte te geven. Voor 2015 moet er nog eens 300 hectare (600 voetbalvel den) aan waterberging bijkomen. Schipper: „We zijn volop bezig landbouwgrond aan te kopen. Dat verloopt zeer moeizaam. Maar je ziet dat de situatie de afgelopen weken de oogjes toch weet een beetje heeft geopend." De gemalen draaien sinds een paar weken op volle toeren om polders Teeg' te pompen. Uit voor zorg wordt het peil in de sloten laag gehouden, zodat het regenwa ter uit dorpen en steden makkelij ker kan wegstromen. In hoger lig gende gebieden gaan stuwen om hoog en wordt het water vast ge houden om de lagere delen te ont lasten. „We proberen de pijn zo veel mogelijk te verdelen", vertelt Schipper. Wat er precies aan schort in Engeland, durft de Zeeuwse waterbeheerder met te weinig kennis van de praktijk ter plekke niet te zeggen. Wel weet hij dat het in Nederland recent nog de gewoonte was sloten te dem pen voor woningbouw. „In de Kop van Schouwen bijvoor beeld, met alle problemen van dien. Dat kan nu niet meer. Tegen woordig geldt voor ieder bestem mingsplan de watertoets. Stan daard wordt beoordeeld of in een nieuwe wijk genoeg vijvers en wa terlopen zijn om regenwater op te vangen. Goed waterbeheer is met de huidige extremen cruciaal." Politie zoekt getuigen van vechtpartij WOLPHAARTSDIJK - De politie zoekt getuigen van een vechtpartij die vrijdagmiddag rond twee uur plaatsvond aan de Veerweg in Wolphaartsdijk. Een 49-jarige inwoner van Wol phaartsdijk raakte daarbij lichtge wond. Al een half uur later wist de politie een verdachte aan te hou den op een parkeerterrein langs rijksweg A58 bij Waarde. De ver dachte, een 51-jarige man uit het Brabantse Rucphen, had een zake lijk financieel geschil met de Wol- phaartsdijker. Enorme stijging van huizenprijs komt door recreatiewoningen. door Rob Paardekam WISSENKERKE - Dat de gemiddelde huizenprijs op Noord-Beveland de afgelopen vijf jaar met 76 procent is gestegen, heeft alles te maken met de verkoop van dure recreatie woningen. Uit onderzoek van wo ningwebsite Dimo is gebleken dat een huis in Noord-Beveland in 2002 gemiddeld 152.000 euro kost te. In 2007 was dat 268.000 euro. Een stijging van 76 procent. Alleen in de gemeenten Haren en Schier monnikoog stegen de prijzen har der. Volgens P. Kodde van Make laardij Ruiterplaat geven de cijfers een vertekend beeld. De huizen in de dorpen zijn volgens hem hele maal niet exorbitant in prijs geste gen. „Die stijging komt geheel voor rekening van de recreatiewo ningen. Laatst nog hebben we aan het Veerse Meer huizen verkocht van meer dan twee miljoen euro. Dat drijft de gemiddelde prijs na tuurlijk enorm omhoog." Ook wet houder A. van der Maas heeft de indruk dat lang niet alle huizen in zijn gemeente enorm veel duurder zijn geworden. De resultaten van het onderzoek verbazen hem. 50% KORTING (m.u.v. jassen, jacks en parka's) KOOPZONDAG 5 AUGUSTUS LANGE DELFT 16 MIDDELBURG WALSTRAAT 199 VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55