Zeeland Augustus moet seizoen winkdiers Transferium in Schouwen-Duiveland goedmaken Nostalgie troef op de Burghse dag Nieuw-Haamstede droog, campings nat v j inKerkwerve 1 wMffi K stoomtreinen 22 Dinsdag 31 juli 2007 PZC Detailhandel profiteert niet van regenachtige zomermaanden. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Je kon over de koppen lopen, gistermiddag in het cen trum van Zierikzee. Bij een mode zaak had de manager absoluut geen tijd de krant te woord te staan. Maar al die drukte en bedrij vigheid hebben nog niet gezorgd voor een goede omzet. „Het is nog steeds niet zoals vorig jaar," zegt Cees Legemaate, voorzit ter van de Zierikzeese onderne mersvereniging Neptunus. „Fruit, ijsjes en drank; daarvan is vorig jaar natuurlijk meer verkocht. Maar nu heb ik mijn vraagtekens bij de hele middenstand. Er is in juli echt minder gebeurd. Van cam pinghouders hoorde ik dat afgelo pen maand de terreinen niet hele maal vol waren en bij een groot reisbureau hoorde ik dat de last-mi- nutereizen niet aan te slepen zijn." Het is dan wel zo dat regen de toe risten naar de winkels drijft, maar volgens Legemaate zijn er dit jaar simpelweg minder toeristen in Zie rikzee. „Het kost meer moeite en we hebben minder omzet." Daar kijkt André van Leeuwen, woordvoerder detailhandel van de ondernemersvereniging Renesse, van op. „Steden zouden bij slecht weer meer moeten draaien. Kustge bieden wat minder." De omzetten in Renesse zijn de laatste weken in elk geval 'beduidend minder', meldt Van Leeuwen. Hij zoekt de oorzaak vooral in de ruimere va kantiespreiding van dit jaar. „De Brabantse bouwvak gaat zijn laat ste week in. Die van Rotterdam is net begonnen. Ik hoop maar dat de Brabantse bouwvakkers hun atv-dagen achter hun vakantie heb- Het regenachtige weer van de laatste tijd zorgt ervoor dat toe risten de stad opzoeken. Maar in Zierikzee heeft dit nog niet tot hogere omzetten geleid. ben geplakt." Van Leeuwen heeft zijn hoop gevestigd op augustus. „Die zou de julimaand nog goed kunnen maken. Dan kan het hoog uit nog een normaal seizoen voor ons worden. Een topseizoen zit er niet meer in." Bij de Hema in Zierikzee wordt niet geklaagd. „Als het regent, gaan de mensen winkelen," consta teert Herre Deurloo van de be drijfsleiding. „Sinds de recente ver bouwing verkopen we broodjes en die gaan hard. En natuurlijk doen de paraplu's het momenteel ook goed, terwijl het met de badkle ding wat minder is." „Dat het goed gaat, heeft meer met de ver bouwing te maken dan met het weer," vult Deurloo senior aan. De middenstand in zowel Goes als Terneuzen meldt grotere omzet ten ten gevolge van het slechte weer. Goes haalt klanten weg uit Vlissingen en Middelburg. En in Terneuzen heerst blijdschap om dat er ander publiek dan drugstoe risten kan worden bediend. Hoofdrol voor paarden tijdens folkloristisch feest. door Piet Kleemans BURGH - Streekproducten, oude ambachten, folklore en een zeer hoog paardengehaite. Dat is kort samengevat het recept van de folk loristische Burghse dag op zater dag li augustus. De Burghse Dag wordt door de or ganiserende Stichting Burghse Dag aangeprezen als 'het leukste dorpsfeest in de Westhoek'. Het folkloristische feest wordt traditie getrouw gehouden op de tweede zaterdag in augustus. De Burghse Dag gaat gewoontegetrouw rond ïo.oo uur van start met een in tocht van sjezen, paarden, genodig den en de Burghse Vlag. Aan bur gemeester J. Asselbergs van Schou wen-Duiveland de eer met het hij sen van de vlag de Burghse Dag of ficieel te openen. Ook dit-jaar speelt het paard weer een hoofdrol tijdens het folkloris tische feest. Leden van de Zeeuw se Ringrijders Vereniging tonen een staaltje van hun kunnen op een speciaal voor hen uitgezet par cours en elders in Burgh kunnen belangstellenden kennis maken met allerlei facetten van de paar densport. Er wordt een zogeheten 'tonnenrace' gehouden en er wor den demonstraties mennen met Shetlanders gegeven. Verder worden op een boeren- markt allerlei streekproducten te koop aangeboden en worden ver schillende oude ambachten gede monstreerd. Voor de liefhebbers zijn er de klassieke automobielen en tractoren te bewonderen. Ook aan muziek is gedacht. Er staan optredens gepland van pop koor Popwave en drum- en show band Marching Band Schou wen-Duiveland. De inwendige mens is evenmin vergeten. Ver deeld over Burgh zijn meerdere ter rassen en terrasjes ingericht waar zij het het rondslenteren moet zijn en hapje en/of een drankje kun nen nuttigen. Het folkloristische feest is aangekleed met een uitge breide braderie. Tijdens de Burgh se Dag zijn veel Burghers gehuld in klederdracht. Ook aan de kinde ren is gedacht: voor hen is een Ot en Sienstraat ingericht. De folkloristische Burghse Dag is altijd goed voor duizenden bezoe kers. Om (parkeer)problemen zo veel mogelijk te voorkomen, vraagt de organisatie bezoekers om de auto zaterdag thuis te laten en op de fiets of per openbaar ver voer naar Burgh te komen. De Burghse Dag gaat om 10.00 uur van start en duurt tot 17.00 uur. Wisselvallig weer houdt dagjesmensen weg van Westhoek. door Piet Kleemans RENESSE - Een topseizoen zal het niet worden voor wat betreft het 'natransport' vanaf het transfe rium in Renesse naar camping en strand. Dat staat voor directeur C. Hage van Taxi Centrale Renesse (TCR) als een paal boven water. Maar Hage blijft optimistisch. Hij gaat er vanuit dat de grote drukte nog moet komen. Tot nu toe is het nog niet bijster druk geweest op het transferium. Dat zit 'em volgens Hage vooral in het wisselvallige weer. „De kam peerders komen wel. Die hebben hun plekje gereserveerd. Het zijn de dagjesmensen die het massaal af laten weten in de Westhoek. Normaal gesproken draait 50 pro cent van onze ritten vanaf het transferium om dagjesmensen, en aan dat percentage komen nu bij lange na niet." Op een topdag in het hoogseizoen meldden zich toch al snel 10.000 a 15.000 mensen, maar dat soort da gen heeft Hage dit jaar nog niet meegemaakt. Hage schat dat TCR tot nu toe - het transferiumsei zoen is half mei van start gegaan - zo'n 120.000 passagiers vanaf het mega-parkeerterrein naar de Wes- terschouwse stranden en camping zijn vervoerd. „Ik denk dat we uiteindelijk rond de 260.000 passagiers uitkomen en daarmee behoort het seizoen 2007 tot de mindere. In topjaren draaien we rond de 400.000 trans ferium-passagiers." Dagelijkse lei draad voor Hage is het weerbe richt. „We volgen de weerberich ten elke dag weer op de voet. Recreatietransferium Soms beslissen we per dagdeel waar we onze chauffeurs inzet ten. Maar het kan nog best aardig worden. Als het een tijdje mooi weer is, sta je versteld hoe het in eens weer aan kan trekken. Een omslag in het weer vertaalt zich onmiddellijk in meer of minder passagiers." De formule van het transferium - gratis parkeren en gratis busver voer vanaf het megaparkeerterrein - is volgens Hage nog steeds een hele goede. TCR wordt ingehuurd door de gemeente Schouwen-Dui veland en de provincie Zeeland en die draaien samen op voor de kos ten verbonden aan het gratis hou den van het vervoersysteem. „Ik denk dat Schouwen-Duiveland wat dat betreft voorop loopt. Het is echt een heel mooie formule en er was ook echt behoefte aan deze 'We volgen de weerberichten elke dag weer op de voet' oplossing", aldus Hage. Om het transferium en het natransport aantrekkelijk te houden moet je, stelt Hage, blijven vernieuwen. „Ik wil de reizigers in de toekomst graag digitaal reisinformatie aan gaan bieden, zowel in de bussen als bij de haltes. Nu staat bij de hal tes nog gewoon een haltepaal, maar ik zou daar graag een digitaal display neer willen zetten zodat de reiziger heel makkelijk na zien wanneer de volgende bus reist. Of hoe ze het beste naar huis kunnen rijden om de file ter vermijden. Maar daar moeten we eerst eens even met onze opdrachtgevers over praten, want daar hangt een stevig prijskaartje aan. Het recreatietransferium bij Renesse is het geesteskindje van toenmalig wethouder C. Veerhoek, nu burgemeeester van Nederlek. Destijds was het het eerste recreatietransferium in Zeeland. Er wordt gereden met reguliere bussen, maar ook met een paardentram en een cabrioletbus. TCR verzorgt eveneens de Strand Express, bedoeld voor mensen met een functiebeperking. Felle regenbuien en wateroverlast teisteren campings aan de J.J. Boeijesweg in Burgh-Haamstede. foto Dirk-Jan Gjeltema Door overvolle sloten kan het water op de velden niet weg door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Kletsnatte grasvelden, overvolle sloten en het water gaat maar niet weg. De cam pings aan de Boeijesweg in Burgh-Haamstede hebben aanzien lijk meer last van water dan vroe ger. De oorzaak ligt volgens de campinghouders niet alleen in de overvloedige regen, maar ook in de maatregelen die afgelopen jaren zijn genomen tegen de waterover last in Nieuw-Haamstede. Dit dorp heeft inmiddels droge voeten, maar bij de campings is het er allemaal niet beter op gewor den. „Dat kan je wel zeggen", zegt R. van der Graaf van camping Ginsterveld. „We zitten aan het einde van de pijplijn. We waren hier al bang voor toen de we plan nen zagen." Na de ingreep in Nieuw-Haamste de wordt het overtollige water afge voerd richting de Maire, een na tuurgebied dat tegen de campings aan ligt. Vervolgens gaat het water langs de campings verder. Nor maal gesproken gaat dat redelijk goed, behalve als het lang en veel heeft geregend. Op sommige stukken van cam ping Ginsterveld is het inderdaad heel erg nat. Het gras sopt en het water kan ook niet weg via de drei- nage, want de sloten zitten tot de rand toe vol. „Ik heb dit weekend gebeld of ze wel aan het pompen waren, maar ze zeiden dat dat het geval was." Bij de buren van camping Duin hoeve is het niet beter. Daar staan grote borden met het dringende verzoek aan de gasten om niet met de auto op het gras te rij den, omdat anders alles kapot wordt gereden. „Afgelopen week end hadden we heel veel water", zegt R. Boot. Ook vorige week was het bar en boos op de cam ping. „Voor mensen in een cara van gaat het nog wel, maar voor de gasten met een tent is het wel heel zuur." Ook bij Duinhoeve is het grote probleem dat het water niet weg kan door de volle sloten.-R. Roze- meijer van de Dienst Landelijk Ge bied ontkent dat de overlast te ma ken heeft met het project Nieuw-Haamstede. „Dat kan niet. Wij slaan het water op in de Maire en voeren het langzaam verder. Het grondwater staat gewoon heel hoog. Het is wel zo dat wij het ge bied van de campings nog aan moeten pakken." KERKWERVE - Het Open Zeeuwse Palingrookkampioenschap wordt aanstaande zaterdag weer gehou den in Kerkwerve. Op het terrein van recreatieboerderij Van Lange- raad meten dertig Zeeuwse paling rokers hun krachten. Naast palingroken is op het terrein van de recreatieboerderij volop ver tier. De stichting miniatuurspoor wegen Kerkwerve heeft open dag. Kleine treinen rijden onder stoom en nieuw is de hoge baan voor klei ne stoomtreinen en de stoomtrac- tor. Verder is er een ambachtelijke markt met plaatselijke producten, zijn er oude en nieuwe tractoren te bewonderen. Voor de kinderen is er een specia le kinderrommelmarkt en de brandweer van Kerkwerve geeft demonstraties. De dag begint om 10.00 uur, de winnaar van de pa- lingrookwedstrijd wordt rond 16.00 uur bekend. 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 52