voor jonge Tarzans en Jane's Lewedorp laat jpch goed Huizen in de dorpen blijven betaalbaar Beter Uit wil vakantiepark op Oranjeplaat BPZC Dinsdag 31 juli 2007 23 [.Kunstenares vindt aandacht leuk, maar niet van die negatieve. door Harmen van der Werf lewedorp - Hier en daar nog een spatje verf weghalen en het schaap van Lewedorp oogt weer als van ouds. Jan Karelse, chef werkplaats van de gemeente Borsele in Hein- kenszand, heeft het met gele verf besmeurde kunstwerk schoon ge kregen. „In het gemeentehuis wil den ze dit karwei uitbesteden, ;maar ik zei 'wij proberen het wel ierst'. En het is gelukt. Al met al tvas het een dag werk." [arelse heeft de klus met liefde ge- lan. Hij pakt drie potten erbij, ;t middeltjes die hij allemaal ft uitgeprobeerd om de gele ke verwijderen. „Gewone verf- werkte het beste. Eventjes la kken en dan met de hoge- drukreiniger schoonspuiten." Ge makkelijk ging het niet. Stukje bij beetje liet het schaap zich schoon maken. „Ik ben er wel tien keer mee bezig geweest." De chef werkplaats deed het graag zelf Uit beroepseer, maar ook om dat hij het kunstwerk van Wies de Bles uit Heinkenszand 'iets' vindt hebben. „Een schaap kijkt nor maal altijd naar de grond. Dit kijkt juist de andere kant op, naar bo ven. Als je er langs rijdt, denk je de eerste keer: 'Wat is er met dat schaap aan de hand?' En je kijkt nog eens om. Dat is het aardige van dit beeld." Wat Karelse van het schaap zegt, was precies de bedoeling van kun stenares Wies de Bles uit Hein kenszand. Het op 30 april 2005 onthulde object kreeg de titel 'jong schaap en de verwondering'. „Een schaap dat eens wat anders doet dan grazen met de kop om- Jan Karelse, chef werkplaats gemeente Borsele, heeft het met gele verf be smeurde Lewedorpse schaap met liefde schoongemaakt, foto Willem Mieras laag." Dat haar ontwerp emoties oproept, verwachtte De Bles. Zij had niet verwacht dat mensen het nodig zouden vinden er iets aan toe te voegen. „Een bordje 'te koop' stond er al eens bij", weet zij, „en onlangs dan die gele verf Aandacht is leuk, maar niet van die negatieve." Verfspikkeltjes in de vachtplooien moeten er wellicht nog af en het brons moet worden bewerkt. Na de bouwvakantie over zo'n drie weken kan het schaap terug naar de rand van Lewedorp. Het dier krijgt een nieuwe sokkel, de oude is gesneuveld bij het verwijderen van het beeld. Niemand denkt aan een andere, bewoonde plek in Le wedorp. De Bles: „Dit werk hoort buiten op de Lewedijk, bij de toe gang tot het dorp." ARNEMUIDEN - Het Beter Uit Hotel op Oranjeplaat in Arnemuiden blijft plannen indienen, de ge meente blijft ze afwijzen. Het ho tel wil uitbreiden. De gemeente Middelburg staat dat toe, maar al leen onder voorwaarden. Onlangs is weer een bouwplan afgekeurd. Beter Uit - een reisorganisatie op christelijke grondslag - heeft het hotel op Oranjeplaat destijds ge kocht met de bedoeling er een va kantiepark omheen te bouwen. De gemeente wilde de bouw van huisjes niet toestaan. Daarna dien de men een plan in dat wel accep tabel was, maar daar kwam het ho tel zelf op terug, omdat men moest compenseren voor bouwen in het bos. Het plan dat er nu ligt, vindt de gemeente vooralsnog te grootschalig. Wethouder Kool ver wacht toch dat de gemeente het wel eens wordt met Beter Uit. „Er zitten goede elementen in." Enorme stijging van huizenprijs komt door recreatiewoningen. door Rob Paardekam WISSENKERKE - Dat de gemiddelde huizenprijs op Noord-Beveland de afgelopen vijf jaar met 76 procent is gestegen, heeft alles te maken met de verkoop van dure recreatie woningen. „De bestaande huizen in de dorpskernen zijn echt niet zoveel duurder geworden, hoor." Uit onderzoek van woningwebsite Dimo is gebleken dat een huis in Noord-Beveland in 2002 gemid deld 152.000 euro kostte. In 2007 was dat 268.000 euro. Een stijging van 76 procent. Alleen in de ge meenten Haren en Schiermonni koog stegen de prijzen harder. Volgens P. Kodde van Makelaardij Ruiterplaat, die veelal actief is op Noord-Beveland, geven de cijfers een vertekend beeld. De huizen in de dorpen zijn volgens hem hele maal niet exorbitant in prijs geste gen. „Die stijging komt geheel voor rekening van de recreatiewo ningen. Laatst nog hebben we aan het Veerse Meer huizen verkocht van meer dan twee miljoen euro. Dat drijft de gemiddelde prijs na tuurlijk enorm omhoog." Ook wethouder A. van der Maas heeft de indruk dat lang niet alle huizen in zijn gemeente enorm veel duurder zijn geworden. De re sultaten van het onderzoek heb ben hem dan ook verbaasd. „We hebben in onze gemeente de nodi ge startersprojecten. Je zou denken dat die de gemiddelde prijs naar beneden drukken." De wethouder denkt dat veel nieuwbouw in com binatie met de komst van mensen van buitenaf de oorzaken zijn van de stijging. „Noord-Beveland heeft een sterke aantrekkingskracht op mensen van buiten, die een rustig plekje zoeken en daar net iet meer voor willen neertellen." Een enorme klimboom vormt het hart van de nieuwe binnenspeeltuin in de Hollandsche Hoeve. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47