behalve aan thuishulpen Ik ben echt van de schone ramen en vloeren Centrales wekken minder stroom op Thuishulp GEEN TIJD OM UW DROOM AUDI/VW TE ZOEKEN? LAAT ONS 'M VOOR U VINDEN... waar anders? www.autoshak.nl Vrouw van scooter geschopt pzc Dinsdag 31 juli 2007 3 voortaan ook de thuiszorg en wat voor thuiszorg nodig is, bepalen sindsdien de gemeenten. Dat blijkt veel vaker dan vroeger licht huishoudelijk werk (hhi) te zijn, uitgevoerd door een zogenoemde alfahulp. De zorgondernemers zit ten nu met een tekort aan alfahul pen en een overschot aan thuishul pen. Tijdelijke krachten krijgen te horen dat hun contract niet ver lengd wordt. De zorgondernemers zien de thuishulpen met lede ogen vertrekken, want zij zijn poten tiële gegadigdigden voor een oplei ding tot verzorgende; en aan ver zorgenden is groot gebrek. Wie helpt de thuishulp? Connie Hulsman (links) is thuishulp. Dat omvat naast het huishoudelijke werk ook wat persoonlijkere aandacht en intensievere bemoeienis met het reilen en zeilen van het gezin. foto Lex de Meester Zeven augustus is de laatste werkdag voor thuishulp Connie. door Ondine van der Vleuten Een jaar geleden nam Zorgstroom Connie Hulsman in dienst. „Wer ken in de zorg leek mij leuk en een parttime baan is goed te com bineren met kinderen", zegt de ge scheiden moeder van drie kinde ren. „Ik zou intern een opleiding volgen en ging bijna 600 euro net to per maand verdienen. Met de alimentatie erbij kwam ik net bo ven bijstandsniveau." Ze vond het werk fantastisch. „Schoonmaken, huishoudelijk werk, wandelen, een praatje maken. Er zijn klanten waar ik vooral voor het sociale werk kom. Zoals die mevrouw waar ik eens in de twee weken boodschapjes mee ga doen. Die heeft een beetje de neiging om te vereenzamen. Dan sleur ik haar mee naar buiten, want mevrouw blijft maar binnen. Ze begint ook een beetje in de war te raken. Zelf zal mevrouw altijd zeggen dat het goed met haar gaat, dus het is mijn taak om te kijken of het wel echt zo is. Zij heeft heel, heel veel behoefte aan een gesprek. Als die mevrouw de deur open doet en mij ziet, klaart haar gezicht op. Die waardering, dat is enorm." Connie heeft haar vaste adresjes. 'Nu maar kijken of er nog iemand is die een 45-jarige wil aannemen.' Vandaag belt ze aan bij een me vrouw die al een paar keer een knieoperatie heeft gehad. Binnen, aan de koffie, blijkt weer eens dat Connie's werk niet alleen uit schrobben en dweilen bestaat. „Ik ben net weer gevallen", vertelt me vrouw. „Precies op die zere knie. En nu heb ik ook nog een zere arm. Ik wilde gewoon een krantje in de bus doen, maar er hoeft maar een stoeptegel omhoog te staan en ik val. En weet je wat nu het ergste is, Connie, die krukken moeten terug naar de thuiszorg, of ik moet ze kopen." Connie fronst de wenkbrauwen. Daar moet wat aan gebeuren. Mevrouw zal Con nie straks missen, en Connie haar. „Zorgstroom heeft mij wel alterna tieven gegeven", zegt ze. „Ik kon te rugkomen als alfahulp. Als ik een man had en alleen een baantje er bij zocht, ja, maar als hoofdkost winner kan ik dat niet doen. Dan verdien ik te weinig en heb geen sociale zekerheden. En door leren tot thuisverzorgende-A? Nee, ik ben echt van de schone ra men en vloeren. Verzorging gaat me net te ver. Ik heb een opleiding als kapster en ervaring in het hotel wezen en met schoonmaakwerk. Nu maar kijken of er nog iemand is die een 45-jarige wil aanne men." Huishoudelijke hulp De Wmo (Wet maatschappelij ke ondersteuning) is op 1 ja nuari 2007 ingegaan. Een aan tal onderdelen uit de ABWZ is naar de Wmo verhuisd, bijvoor beeld de thuiszorg. - Bij de indicatiestelling wordt gekeken welke zorg nodig is. Gemeenten kunnen daarover helemaal zelf beslissen óf (ook gedeeltelijk) het CIZ inhuren. Het CIZ (Centrum Indicatiestel ling Zorg) is een onafhankelijke instelling, gespecialiseerd in het bepalen hoeveel en welke zorg nodig is. Als het om huis houdelijke hulp gaat, wordt bijna altijd alleen het dossier bekeken of telefonisch een vra genlijst doorgenomen. Bij der tig procent is een vervolgonder zoek nodig. Bij gecompliceerd ere aanvragen brengt een me dewerker een thuisbezoek. Het onderzoek mondt uit in een indicatiebesluit. - Daarmee kan de zorgbehoeven de naar het gemeentelijke zorg- loket gaan om de financiering regelen. Hij heeft dan keus uit een persoonsgebonden bud get (pgb) of zorg in natura. - Bij de keuze voor een pgb wordt maandelijks een bedrag gestort op de rekening van de budgethouder', die verder zelf bepaalt hoe en door wie hij zich laat verzorgen. Zorg in natura betekent hulp aan de deur via een zorgonder- nemer. In Zeeland concurreren de zorgondernemers niet op prijs maar op kwaliteit. Bij de keuze kan de klant kijken naar: ervaringen van andere klanten (www.kiesbeter.nl), kwaliteit snormen (www.keurmerk.nl), opleiding (is het een erkend leerbedrijf, zie www.ovdb.nl) en vragen naar vergelijkend on derzoek (bijvoorbeeld bij Actiz of Klaverblad Zeeland). Met het indicatiebesluit Huis houdelijke Hulp 1 (HH1) wordt licht huishoudelijk werk zoals stofzuigen en schoonmaken (de 'doe-activiteiten) bedoeld. De klant moet in staat zijn zelf opdrachten te geven. Wie voor HH1 aanklopt bij een zorgondernemer, krijgt een al fahulp. De zorgondernemer be middelt en betaalt de alpha- hulp in opdracht van de klant. De klant is werkgever, mét alle rechten en plichten. Het indicatiebesluit Huishoude lijke Hulp 2 (HH2) - uitgevoerd door een thuishulp - omvat al le voorkomende huishoudelijke werkzaamheden, maar ook de organisatie, problemen of be hoeften signaleren en zorgen dat dingen geregeld worden. Verzorgenden en verplegen- den vallen onder de AWBZ. Zeeuwse centrales produceren minder door onderhoud. door Jeffrey Kutterink goes - Voor het tweede achtereen volgende jaar is in Nederland min der stroom opgewekt. Toch ver bruiken mensen steeds meer elek triciteit. Maar die stroom wordt geïmporteerd. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. In Nederland werd vorig jaar bijna 99 miljard kilowattuur (kWh) aan elektriciteit opgewekt. Dat is bijna 2 procent minder dan in 2005. Met name de grote installaties bleven achter (-3 procent). Ook warmte krachtkoppelinginstallaties produ ceerden minder dan in 2005 (-1,5 procent). Voor het opwekken van elektrici teit wordt vooral gebruik gemaakt van kolen en gas. Al wordt gas minder populair door de stijgende prijs (de gasprijs is gekoppeld aan die van olie). Ook de Zeeuwse energiecentrales produceerden de afgelopen twee jaar minder elektri citeit. Maar dat is geen bewuste keuze geweest, zegt woordvoerder M. Linger van EPZ. Zowel de ko len- als kerncentrale hebben zowel Productie van elektriciteit in MWh x 1000 kerncentrale 3604 3772 3270 kolencentrale 2760 1892 1544 gasturbine 4 4 2 windturbines 6 24 28 COMMENTAAR De huishoudelijke hulp zit in zijn maag met de splitsing tussen 'denkhulp' en 'doe-activiteiten', een effect van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Aan de voorheen gebruikelijke combinatie van dit werk is veel minder behoefte. Althans, zo wordt er nu besloten. In de thuishulp is er vooral vraag naar de tweede categorie, de goedkopere alfa hulpen. Dus staat de baan van een groot aantal thuishulpen op de tocht. Zij worstelen met de keus: Een stapje omlaag naar alleen huishoudelijk werk en veel minder inkomsten, of de sprong naar de verzorging? Gemeenten zijn vooral kien op de kosten van thuiszorg. Dat is begrijpelijk, want steeds meer mensen hebben hulp nodig en de middelen zijn beperkt. Toch zou de thuiszorg minstens even goed voor zijn uitvoerders moeten zorgen als voor zijn cliënten. Daarom moet de vervelende bijwerking van de WMO snel gerepareerd worden. Als dit niet structureel kan, dan maar met een goede financiële overgangsregeling voor thuishulpen die tussen de wal en het schip vallen. Zij hebben het verdiend. in 2005 als in 2006 lange tijd stilge legen wegens onderhoud, opknap beurten en technische storingen. „Als het goed is dan laten de cij fers volgend jaar weer een hogere productie zien." Opmerkelijk is dat in Zeeland steeds meer elektriciteit wordt op gewekt door middel van windmo lens. Hoewel windenergie ruim is ver viervoudigd, is de hoeveelheid stroom in vergelijking tot wat cen trales opwekken nog heel weinig. AUTOBEDRIJF 'S-HEER ARENDSKERKE Vermetstraat 38 0113-561381 serooskerke - Een 24-jarige vrouw uit Oost-Souburg is gister middag door een scooterrijder van van haar scooter geschopt aan de Wilgenhoek in Serooskerke. Ze kwam ten val, bezeerde haar heup en arm, en beschadigde haar scoo ter en bril. De vrouw passeerde rond kwart over twee twee jongens op een scooter. Die kwamen vervolgens weer naast haar rijden en de be stuurder trapte de Souburgse in haar zij. Daardoor viel de vrouw om. De twee jongens reden door in de richting van Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3