Niet vals spelen in de doolhof i.* tp\ -.~z* üJlgM- PZC Dinsdag 31 juli 2007 Het valt nog niet mee om je weg in het doolhof te vinden. foto Peter Nicolai Verdwalen in één van de grootste doolhoven van Nederland. door Kaman Yu Verdwalen met de auto, dat is iedereen wel eens overko men en je komt altijd wel op de goede weg terecht. Verdwa len in een doolhof overkomt niet iedereen en het duurt een eeuwig heid om eruit te komen. In Eede in Zeeuws-Vlaanderen is een doolhof te vinden op een ter rein van 8ooo vierkante meter. Dit is één van de grootste doolhoven van Nederland. Twintig jaaar geleden is Frits Ter- mote begonnen met een restau rant. „Tijdens een vakantie heb ik een doolhof gezien en ik vond het een goed idee om dit ook te begin nen in Zeeuws-Vlaanderen. Het past goed in ons kader en aange zien er niet veel voor kinderen is in Zeeuws-Vlaanderen is dit idee naar voren gekomen." Later is er een kinderboerderij bijgekomen en telt dit kleine familieparadijs in totaal vier doolhoven die zowel voor jong als oud voor veel vertier zorgen. De grootste doolhof, de Victoria- doolhof is genoemd naar de jong ste dochter van de eigenaar Frits. „De hagenbeuk, een boomsoort, zorgt ervoor dat er een heg staat van twee en halve meter hoog. Het gebruik van deze soort heeft zijn voordelen. Het verliest zijn bla deren niet snel en het is niet vat baar voor ziektes", aldus Termote. Om de twee dagen wordt er gecon troleerd op ziektes en wormen. Frits zegt: „De doolhof mffet er op en top uitzien. Drie keer per jaar wordt er groot onderhoud gedaan en worden de hagenbeuken "ge snoeid en besproeid. Zo'n grote beurt neemt vier dagen in beslag en dit doen wij met vier perso nen." Mocht er toch ergens onkruid groeien of steekt er een takje uit dan wordt er snel iets aan gedaan. Het labyrint is speciaal ontworpen naar het model van het wapen van Zeeland. Samen met zijn zoon Steffan heeft hij dit bedacht. Het doel van deze doolhof is om het oog van de leeuw van het wa pen van Zeeland te vinden. „Zelfs het water dat in het wapen is ver werkt, kan je hier terugvinden", zegt Frits. „Het beginstuk is mak kelijk maar hoe verder je naar ach ter gaat, hoe moeilijker het wordt. In totaal leg je ongeveer 3 kilome ter afin dit labyrint." De bezoekers van de doolhof krij gen bij aanvang een dobbelsteen, een pen en een boekje mee voor dat zij de paden van Victoria betre den. In het boekje staan opdrach ten die de kinderen kunnen ma ken. Ook in de doolhof moeten de mensen zich kunnen vermaken. Er zijn zelfs tafels ingericht met spelletjes zoals ganzenborden en mens-erger-je-niet. Al het materi aal, de bankjes, de tafeltjes en spel len worden door hen zelf gemaakt en geschilderd. Mocht je ver dwaald zijn, wat nogal eens ge beurt, dan kan je nog altijd een spelletje spelen totdat je wordt op gehaald. „Het gebeurt wel eens dat mensen verdwalen en hulp inschakelen. In het Paradijsboekje, zo wordt het genoemd, staat het telefoonnum mer vermeld zodat de mensen Een 2,5 meter hoge heg, waterelementen en veel spelletjes in de doolhof kunnen bellen wanneer zij ver dwaald zijn. Dan worden ze opge haald door iemand die het hof op zijn duimpje kent", aldus Termote. Frits is één van de personen die ondertussen de doolhof kan dro men. Het zonnetje schijnt. Steeds meer mensen nemen de uitdaging aan om het einde van het labyrint te vinden maar toch lukt het nog niet echt. 'Hier zijn we al geweest' hoor je in de verte zeggen maar waar het geluid precies vandaan komt, weet je niet omdat je nie mand kan zien. Het boekje is tevens erg leerzaam voor mensen die niet uit Zeeland komen. Het bevat namelijk veel wetenswaardigheden over de pro vincie Zeeland. De doolhof is zo aangepast dat zelfs gehandicapten en mindervali- den met een rolstoel er terechtkun nen. Met extra uitleg en goede be geleiding kunnen zij ook de uitda ging aan. Speciale waterelementen voorzien van een sensor zorgen er voor dat je wordt verrast of zelfs schrikt. Het kan zelfs gebeuren dat je met natte schoenen het labyrint verlaat, als je niet snel genoeg bent. Verspreid door de doolhof zijn er roosters waar water uit komt. Dit moet je maar net weten, want voor je het weet, ben je nat. Vals spelen heeft geen zin want je kan hier niet over de heggen heen- springen. Door de heggen heen, lukt ook niet. Heb je veel geduld en doorzettingsvermorgen dan is de Victöriadoolhof de ultieme uit daging. Er is een overdekt avonturendool- hof die maar liefst drie verdiepin gen telt. In dit indoor labyrint moet je vooral klimmen en klaute ren om naar de uitgang te komen. Netten en touwen zorgen ervoor dat je naar een ander punt kunt ko men. Aan het einde van dit avon tuur is er een glijbaan zodat je van af de derde verdieping naar de be gane grond glijdt. Een ander doolhof dat de naam kinderdoolhof heeft, is erg leuk voor kleine kinderen. Het is wat makkelijker voor kinderen door het gebruik van gekleurde hekken waar je doorheen kan kijken. De ouders kunnen de kinderen mak kelijk op die manier in de gaten houden. Mochten zij alsnog ver dwalen, dan kunnen zij hun kinde ren te hulp schieten. Doordat er in een toren een puzzel is, wordt het extra spannend gemaakt voor deze doelgroep. Langs de doolhof is een aantal sproeiers dat voor spetters zorgt. Kinderen vinden het heerlijk om in contact te komen met water. Water speelt immers een belangrij ke rol voor Zeeland en dit komt daarom ook terug in de kinder doolhof Met mooi weer kunnen de kinde ren spelen in de waterdoolhof Dit lijkt op een plein met hoge fontei nen. Het is wel handig dat je voor de kinderen extra kleren mee neemt. Handige weetjes Openingstijden: tijdens Neder landse en Belgische schoolva kanties alle dagen geopend. Toegangsprijs: €5,00 per per soon inclusief één consumptie Website: www.victoriadool- hof.nl Adres: Valeiskreek 12 Eede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31