Zeeland Overal is een tekort aan, Het gaat altijd 'prima', als je vraagt of alles nog lukt Scepsis over hooikoortsmiddel Tip week 5 De krant 4 weken voor €9,95! PZC 2 Dinsdag 31 juli 2007 PZC COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 314460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Educatie, Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezerservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in-trek- ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Bianca Aarnoutse stapt over van thuishulp naar verzorging door Ondine van der Vleuten Zes jaar geleden werkte ze een tijd als alfahulp. „Dat beviel heel goed. Als alfahulp ben je echt in dienst van de klant. Ie regelt samen wan neer je komt en wat je doet. Heel zelfstandig. Alleen als er iets bij zonders aan de hand is, heb je met de zorgverlener - Zorgstroom in dit geval - contact. Dat je als alfa hulp geen pensioen opbouwt en geen sociale zekerheden hebt, was niet belangrijk, want mijn man had een goede baan. Het was een extraatje." Toen werd haar man ziek. „Zijn in komen daalde en mijn bijdrage bleek hard nodig te zijn. In novem ber 2006 kon ik bij Zorgstroom ko men werken als thuishulp." Eens in de zoveel tijd wordt geke ken of de zorgtoewijzing (de indi catie) nog voldoet. Vaak gaat dat te lefonisch, aan de hand van een 'be- slisboom'. En dan is het antwoord op de vraag of alles nog lukt, vaak: 'Prima, dank u wel!' Laatst, bij de mevrouw van woensdag, viel het Bianca op dat ze wel erg ver strooid en in de war was. „Ze wist niet meer wat ze de afgelopen da gen gedaan had. Natuurlijk zei ze zelf dat het goed ging. Ik heb tegen 'Alfahulp is voor mij geen optie, dus het wordt doorleren voor verzorging' mijn leidinggevenden gezegd: ik hou mijn hart vast als deze me vrouw alleen alfahulp krijgt." En dan de mevrouw met rugpro blemen, die weigerde naar het zie kenhuis te gaan voor een onder zoek. Bianca kreeg het voor elkaar. Ia, de ramen moeten schoon zijn en de vloeren geboend, zeker wel. Maar anders dan een alfahulp moet de thuishulp ook stimule ren, coördineren, signaleren en stu ren. „Laatst was die bedlegerige mevrouw uit bed gevallen. Het was duidelijk dat er op zijn minst tijdelijk meer zorg in huis nodig was. Meneer, in de negentig jaar oud, wilde dat niet. 'Als het nodig is, draag ik mijn vrouw op mijn rug de trap af naar het toilet bene den', zei hij. Met een kopje koffie erbij heb ik hem weten te overtui gen dat tijdelijk meer zorg in huis toch een goed idee was. Dan kun je later weer afbouwen." Ook Bian ca kreeg in juni te horen dat haar contract niet verlengd zou wor den. En ook zij kreeg alternatieven voor ontslag: thuishulpen zijn er te veel, maar aan alfahulpen en verzorgenden is grote behoefte. „Terugkomen als alfahulp is voor mij geen optie. Ik heb me altijd aangetrokken gevoeld tot zorg. Het wordt dus doorleren, wat mij be treft, intern of via het ROC." Ze staan 's ochtends op en kijken verveeld naar het drui lerige weer. Hun humeur en het kwik dalen verder na een uurtje of wat computeren. Een computerverbod leidt steevast tot de vraag: "Wat moet ik dan doen?". In zo'n ge val betreur ik het kinderwetje van Van Houten. Mijn kinderen hebben evenals uw kinderen of kleinkinderen gemiddeld een schuur nodig voor al hun spullen. Op zo'n moment hebben ze echter niets en wat nog erger is, nergens zin in. De verveling in combinatie met het lage drukgebied leiden tot schermutse lingen die dreigen te escaleren. Ten einde raad zeg je dan: "Wat zullen we vandaag eens gaan doen?". Een beginnersfout, ik weet het. Deze vraag staat ga rant voor weer een uur gezeur. "Daar heb ik geen zin in! Dat is stom! Saai!". rr U moet uw aanval op de verve- Geef in de auto wat ling dus zorgvuidjg yoorberei- vage en ontwijkende den- Om te beginnen: U bepaalt. Ver antwoorden volgens moet u ze pakken op een onverwacht ogenblik. Geen lange inleidingen. Gewoon: "Jas aan. Kom, we gaan". Zeg maar een beetje SMS/chat-stijl. Met een vals genoegen zie ik de ver bazing op hun gezichten. "Uh, hoezo, waar gaan we naartoe?". Nu de verleiding weerstaan om een zorgvuldig antwoord te formuleren. "Iets leuks, met dieren" is genoeg. In de auto geeft u nog wat wazige en ontwijkende antwoor den en voor u het weet bent u op de plaats van bestemming. In ons geval de papegaaienopvang in Veldhoven met wel dui zend papegaaien, die door de kinderen zelf gevoerd mogen worden. Loslopende emoes en hertjes lopen met uw kroost mee. U steunt met uw bezoek de stichting Nederlands Opvangcen trum Papegaaien. Getuige het aantal beesten dat er zit, is dat hard nodig. En uw bloedjes hebben een topdag door Ondine van der Vleuten GOES - Terwijl Zeeland in hoog tempo vergrijst, dreigen er de ko mende drie jaar 1500 banen te ver dwijnen in de thuiszorg. Het gaat om de thuishulpen-A. Die nemen niet alleen schoonmaakwerk voor hun rekening, maar zijn ook ge spitst op sociaal-medische proble matiek zoals vereenzaming of de mentie. De afgelopen week meld de de koepel van thuiszorgorgani saties Actiz de Tweede Kamer dat landelijk een verlies van 8546 ba nen te vrezen valt. Een en ander is het gevolg van de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning (WMO) die op 1 januari inging. Daaronder viel MARLEEN BLOMMAERT De eerste kennismaking van Bianca Aarnoutse (links) met de thuiszorg was als alfahulp: schoonmaken en licht huis houdelijk werk, de 'doe-activiteiten'. foto Lex de Meester Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) PostcodeWoonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon tieft u nadere informatie Artsen en apothekers zijn afwachtend over nieuwe hooikoortspil. door Claudia Sondervan GOES - Het belooft veel, maar wacht er nog maar een jaartje of twee mee tot beter bekend is hoe het werkt. Dat zeggen Zeeuwse art sen en apothekers over het nieuwe hooikoortsmiddel dat morgen voor het eerst verkrijgbaar wordt, Grazax. Een dagelijks in te nemen pilletje dat de klachten sterk ver mindert en je op den duur onge voelig maakt voor stuifmeelpollen. Vanaf t augustus mag het in Neder land voorgeschreven worden en vergoeden de zorgverzekeraars het, maar hooguit een handjevol patiënten heeft er al naar geïnfor meerd, zeggen CZ, huisartsen en apothekers. Grazax kan de duurde re immunotherapie vervangen die met wekelijkse injecties de over- reactie tegen bijvoorbeeld berken pollen probeert te temmen. Een dagelijks pilletje dat in drie seizoe nen hetzelfde bereikt voor alle soorten pollen tegelijk, is dan te prefereren, beaamt voorzittervan de Zeeuwse Kring van Apothekers B. van Impelen. Maar hij en Mid delburgs huisarts P. de Doelder be pleiten terughoudendheid. „Er zijn recent meerdere nieuwe mid delen toegelaten en daarna terugge trokken vanwege gevaarlijke of ver- i' velende bijwerkingen," zegt De Doelder. „Dit is iets voor de specia listen om uit te proberen." Dat la ten de Zeeuwse ziekenhuizen ech ter over aan het Allergiecentrum in Rotterdam, leert een rondgang. L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2