Zeeland Mooier dan In Beter Uit wil nog steeds een vakantiepark op Oranjeplaat Schaap van Lewedorp oogt alweer bijna zoals vroeger Vlissingen kan niet om provincie en Rijk heen 22 Dinsdag 31 juli 2007 PZC Gemeente steekt stokje voor plannen van hotel bij Arnemuiden. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Het Beter Uit Hotel op Oranjeplaat in Arnemuiden blijft plannen indienen, de ge meente blijft ze allemaal afwijzen. Het hotel wil uitbreiden. De ge meente Middelburg staat dat toe, maar alleen onder voorwaarden. Onlangs is opnieuw een nieuw- bouwplan afgekeurd. „Het hotel zoals we het nu hebben is te klein", zegt J. van den Bosch, directeur van Beter Uit. „Kleine ho tels kunnen niet overleven. Overi gens draait het hotel wel als een trein, het is natuurlijk ook een zeldzaam mooie stek. Maar het toe risme in Zeeland heeft wel een be hoorlijke klap opgelopen. Je ziet in plaatsen als Domburg dat het ren dement oplevert als er goed geïn vesteerd wordt." Beter Uit werkt inmiddels samen met een project ontwikkelaar, Bogor uit Gorin- chem, om ook daadwerkelijk te kunnen investeren. Beter Uit - een reisorganisatie op christelijke grondslag - heeft het hotel op Oranjeplaat destijds ge kocht met de bedoeling er een va kantiepark omheen te bouwen, zegt Van den Bosch. De gemeente wil de bouw van huisjes niet toe staan. „Bij het eerste plan dat werd ingediend bleven de oevers van het Veerse Meer niet openbaar toe gankelijk", zegt wethouder H. Kool-Blokland (CDA, ruimtelijke ordening). „Daarna diende men een plan in dat wel acceptabel was, maar daar kwam het hotel zelf niet uit, omdat men moest compenseren voor bouwen in het bos. Daarom heeft Beter Uit dat plan weer ingetrokken. En het plan dat er nu ligt vinden we te grootschalig." Twee jaar geleden hebben overhe den en instanties, die iets met het Veerse Meer te maken hebben, sa men bepaald hoe het meer er in Opnieuw is een nieuwbouwpian van het Beter Uit Hotel in Arne muiden afgewezen. De gemeente Middelburg vond het plan deze keer te grootschalig. de toekomst uit moet zien. Nieu we plannen voor Oranjeplaat wor den sindsdien beoordeeld op een aantal criteria, vertelt Kool: of het plan kwalitatief goed is, of de oevers openbaar blijven en of het plan onderscheidend is van de re- creatiebedrijven die er al zijn. „Het gaat niet zonder slag of stoot", zegt Van den Bosch. „Er wordt zorgvuldig afgewogen of de plannen wel in harmonie zijn met de natuur en dat vind ik ook te recht, maar je moet veel geduld hebben. Het is heen en weer schui ven van plannen. Gelukkig is ieder een ervan overtuigd dat er wat moet gebeuren." Kool verwacht dat de gemeente het wel eens wordt met Beter Uit. „Daar heb ik alle vertrouwen in. Er zitten ook goede elementen in het plan." Ook Van den Bosch is niet negatief over het overleg met de gemeente. „Hopelijk kunnen we ooit nog eens een Beter Uit Va kantiepark in Zeeland openen." Dat park zal zich niet uitstrekken over het strandje bij Oranjeplaat, belooft Kool. „Want dat blijft zoals het is." Gedeputeerde wil betrokken worden bij affaire Scheldekwartier. door Maurits Sep vlissingen - Hoe de gemeente Vlissingen omgaat met haar ambte naren, moet de gemeente zelf we ten. Maar de provincie laat zich niet passeren in de affaire rond het Scheldeterrein, waarschuwt gede puteerde Harry van Waveren. Hij stuurde wethouder Tineke Ver- hage mede namens het ministerie van Vrom een brief over de kwes tie, met het verzoek tekst en uitleg te komen geven over de proble men met het project en het onder zoek dat daarnaar loopt. De eerste reactie van Verhage daarop heeft hem-verbaasd. „Zij heeft het een brief als duizenden genoemd. Dat is het niet. De ingreep die het colle ge van Vlissingen heeft verricht, is uitzonderlijk, en dat is deze brief ook: uitzonderlijk." De gedeputeerde gaat ervan uit dat provincie en Rijk nog voordat het onderzoek klaar is, op de hoog te worden gesteld van het hoe en waarom van 'de ingreep' - het naar huis sturen van twaalf ambte naren voor een onderzoek naar de integriteit van hun handelen in het project Scheldekwartier. „Want de wethouder ziet dit wel als een gemeentelijke zaak, maar dat is het absoluut niet. Het minis terie heeft subsidie verstrekt en als provincie zijn we ambtelijk en be stuurlijk betrokken. Wij willen hel pen, maar dan moeten we wel die kans krijgen." Van Waveren is niet van plan de regie naar zich toe te trekken, zo als de provincie wel deed bij het project Kenniswerf „Dat project verkeerde in een andere, vroegere fase. Daarvoor was nog geen con- Gedeputeerde Harry van Waveren creet plan gemaakt." Hij maakt zich wel grote zorgen over de affai re. „Eén van de grootste transfor matieprojecten in steden in Zee land, heeft een enorme knauw ge kregen. Dat is slecht voor het ima go van het project en van de ge meente. Bovendien vraag ik mij af of het onderzoek in deze mate en op deze wijze nodig is, en of de commotie gerechtvaardigd is. Dat moet men maar eens uitleggen." Restanten van oud koopmanshuis komen terug naar Middelburg. door Maurits Sep MIDDELBURG - Een mooier gebouw in de Vlaamse renaissancestijl heeft Middelburg nooit gehad. Zelfs in heel Noord-Nederland kende het zijn weerga niet. In de steenrotse, aan de Dwarskaai nabij de hoek met de Rouaansekaai, ging in 1940 verloren bij het bom bardement van de stad. Alleen de gevel stond nog over eind. Een deel van het monumen tale puin werd in de kelder opge slagen. Daar ging het alsnog verlo ren toen het pand in september nog verder instortte. Uiteindelijk bleven niet meer dan wat brok stukken bewaard. Ze lagen ergens in de kelder van een huis aan de kaai - in Middelburg of in Veere, daarover doen verschillende verha len de ronde. Peter Sijnke van het Zeeuws Archief in Middelburg kent de plek niet. „Ik heb het colle ga Peter Blom van het archief in Veere wel eens gevraagd, maar ook hij wist van niks." Hier houdt het spoor dus ook op voor Henk Holsbroek. Zijn voorou ders van moeders kant bewoon den het pand ooit. „Zij heette Dy- serinck. De familie komt oorspron kelijk uit België en trok nog voor het begin van de Gouden Eeuw naar Middelburg." Hun koopmanshuis In de steenrot se is gebouwd in 1590, door de Vlaamse steenhouwer Andries de Valckenaere. Vooral de rijk versier de gevel sprong in het oog. Holsbroeks moeder erfde een schil derij van het huis zoals dat er in de Gouden Eeuw uitzag, een door de schilder Anton Mauve (1838-1888) gemaakte kopie van een schilderij, om precies te zijn. „Thuis spraken we altijd over dat mooie huis van de familie. Dat het zo jammer is dat het is vernietigd. En hoe leuk het zou zijn als we stukken ervan kunnen terugvin den", vertelt de Hilversummer. Nu Holsbroek is gestopt met wer ken, heeft hij de taak op zich geno men de stenen te gaan zoeken. Met het doel, als hij ze vindt, ze te hergebruiken. „Liefst op de plek waar het huis heeft gestaan, op de Dwarskaai. Dat zou het allermooi ste zijn. Ik ben bereid er tijd en geld in te steken." Dat is niet nodig. En ook zijn zoek tocht kan al stoppen voordat die goed en wel is begonnen. „Wat er aan brokstukken bewaard is gebleven, is in bezit van de Vere niging Hendrick de Keyser. Het zijn panelen met afbeeldingen. En die wil de vereniging bij ons in de tuin plaatsen", vertelt Frans Lau- rentius van kunsthandel Lauren- tius in Middelburg. Het huis In de steenrotse was een van de eerste panden die de Vere niging Hendrick de Keyser ooit aankocht. Het was net helemaal ge restaureerd toen het weer in puin werd geschoten op 17 mei 1940. Maar, weet Laurentius, belangrijke gevelstenen zijn er nog. „In de ge vel zaten twee rijen panelen: de bo venste met bijbelse afbeeldingen, de onderste reeks laat de stappen zien van steengroeve naar steen- 'Thuis spraken we altijd over dat mooie huis van de familie' houwer. Van de bijbelse reeks zijn alleen fragmenten over, maar de panelen van de steenhouwer zijn nog redelijk intact." De twee reeksen panelen verwij zen naar het beroep en het geloof van de bouwer, Andries de Valcke naere. De bijbelse taferelen verwij zen naar het boek Exodus, en de rotssteen in Horeb, schrijft de vroe gere stadsarchivaris W.S. Unger. De Vereniging Hendrick de Keyser 'wilde er iets leuks mee doen', ver volgt Laurentius. „Omdat ons pand (Huis 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt, red.) ook van de ver eniging is en semi-openbaar, men sen kunnen dankzij de kunsthan del ook het pand en de tuin zien, is de gedachte ontstaan om de ge velstenen bij ons in de tuin te zet ten. Wanneer dat gaat gebeuren, weet ik niet. Het laatste contact hierover dateert van januari van dit jaar." Een pracht van een geschenk, be aamt Laurentius. „De gevel van In de steenrotse heeft langdurig tot de verbeelding gesproken. Het was ook een knaller." Holsbroek is aangenaam verrast over het nieuws. En blij met het plan om restanten van het pand weer te gebruiken. „Als dat cul tuurhistorisch verantwoord is, vind ik het prachtig." door Harmen van der Werf LEWEDORP - Hier en daar nog een spatje verf weghalen en het schaap van Lewedorp oogt weer als van ouds. Ian Karelse, chef werkplaats van de gemeente Borsele in Hein- kenszand, heeft het met gele verf besmeurde kunstwerk schoon ge kregen. „In het gemeentehuis wil den ze dit karwei uitbesteden, maar ik zei 'wij proberen het wel eerst'. En het is gelukt. Al met al was het een dag werk." Karelse heeft de klus met liefde ge daan. Hij pakt drie potten erbij, met middeltjes die hij allemaal heeft geprobeerd om de gele verf te verwijderen. „Gewone verfafbijt werkte het beste. Eventjes laten in werken en dan met de hogedruk- reiniger schoonspuiten." Gemakke lijk ging het niet. Stukje bij beetje liet het schaap zich schoonmaken. „Ik ben er wel tien keer mee bezig geweest." De chef werkplaats deed het graag zelf Uit beroepseer, maar ook om dat hij het kunstwerk van Wies de Bles uit Heinkenszand 'iets' vindt hebben. „Een schaap kijkt nor maal altijd naar de grond. Dit kijkt juist de andere kant op, naar bo ven. Als je er langs rijdt, denk je de eerste keer: 'Wat is er met dat schaap aan de hand?' En je kijkt nog eens om. Dat is het aardige van dit beeld." Wat Karelse van het schaap zegt, was precies de bedoeling van kun stenares Wies de Bles uit Hein kenszand. Het in 2005 onthulde object kreeg de titel 'jong schaap en de verwondering' mee. „Een schaap dat eens wat anders doet dan grazen met de kop omlaag." Dat haar ontwerp emoties op roept, verwachtte De Bles. Zij had niet verwacht dat mensen het no dig zouden vinden er iets aan toe te voegen. „Een bordje 'te koop' stond er al eens bij", weet zij, „en onlangs dan die gele verf Aan dacht is leuk, maar niet van die ne gatieve." Spikkeltjes verf in de plooien van de vacht moeten er wellicht nog af en het brons moet worden be werkt. Na de bouwvakantie over pakweg drie weken kan het schaap terug naar de rand van Le wedorp. Het dier krijgt een nieu we sokkel, de oude is gesneuveld bij het verwijderen van het beeld. Niemand in het dorp denkt aan een andere plek. De Bles: „Dit werk hoort juist op de Lewedijk, bij de toegang tot het dorp."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24