Cultuur Contrast in beeld Eenheid in diversiteit PZC Dinsdag 31 juli 2007 1 7 Frida Borsboom (I) en Samia in de hoek van het Open Atelier in Burgh-Haamstede waar werk van Rijnhard Schre- gardus te zien is. foto Dirk -Jan Gjeltema Individuele kunstenaars creëren binding binnen hun collectief. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De één schil dert, de ander boetseert, de volgen de hakt haar beelden, weer een an der legt zich toe op grafisch werk en tenslotte houdt Frida Bors boom zich specifiek bezig met de verkoop van oude meesters, ofte wel met schilderijen van voor 1900. Sinds het overlijden van haar echtgenoot Leen Borsboom, nu anderhalf jaar geleden, geldt dat werk voor Frida als een missie. „Leen besloot dit pand als atelier en galerie te gebruiken in de drie jaar dat de eigenaren, Petra van Gent en Fred Kiel, op Sint Maar ten vertoeven. Dat gebeurt in sa menwerking met enkele beeldend kunstenaars", legt Frida Borsboom uit. Zij en de mensen rond haar heen afficheren zich als het 'Kun stenaarscollectief Haamstede'. Met regelmaat zitten zij hier in de Noordstraat 43 in Burgh-Haamste de alleen of in kleine groepjes te werken. Bovendien tekenen ze voor een sfeervolle inrichting van wisselende exposities. De kunstenaars presenteren uiter aard eigen werk, maar bieden ook plaats aan wisselende gastexposan- ten. Het collectief bestaat naast Fri da Borsboom uit Nicolette Arens (grafische kunst en schilderijen), Marian van Puyvelde (beelden), Rijnhard Schregardus (beelden en schilderijen), Inte Feelders (sja- bloonkunst en schilderijen) en Sa mia (Constanse, maar haar achter naam laat ze graag achterwege) met beelden en schilderijen. Zon der al te strenge schema's lukt het hen onderling het atelier wekelijks van donderdag tot en met zaterdag van 12.00 uur tot 17.00 uur geo pend te hebben en dat geldt uiter aard ook voor het Rondje Kunst el ke laatste zondag van de maand in Burgh-Haamstede. Voor de huidige zomerexpositie is onder meer plaats ingeruimd voor werk van gastexposante Anneke Nonnekes. Zij presenteert zich on der meer met mollige vrouwtjes in 'Niks menselijks is kippen vreemd. Ze roddelen en kwekken'. keramiek die het gezellig lijken te hebben en niet malen om een dieet. De Struikrovertjes van Rijn hard Schregardus stralen een verge lijkbare olijkheid uit. Het zijn klei ne keramieken beeldjes op een steel. „Ik besloot ze ooit in een struik te zetten en zo is hun om schrijving ontstaan", vertelt Frida. In het open atelier zijn meer facet ten van het talent van Schregardus te zien. Naast boeiend werk in het platte vlak: materieschilderijen met acrylverf, lijm en zand, legt hij zich tegenwoordig ook toe op het maken van grote keramische objecten: slanke rijzige mensfigu ren en vogels. Nicolette Arens, sinds kort aangesloten bij het col lectief, is blij met het 'kippenhok' dat zij toebedeeld heeft gekregen. Aan de wanden in het zijkamertje prijken haar schilderijen met kip pen in de hoofdrol. „Ik heb die die ren zelf en toen ik ze een poosje had bekeken, had ik ze plotseling ook in mijn vingers. En weet je: niks menselijks is kippen vreemd. Ze roddelen en kwekken", moti veert Arens haar keuze. Hoewel ze zich tegenwoordig meer toelegt op schilderen met acrylverf, is haar grafisch opleiding te herkennen in haar weergave van zogeheten pape gaaiduikertjes. Door middel van een knappe vlakverdeling ver beeldt zij een veelheid aan kwette rende bekjes en elkaar verdringen de vogellijfjes. Samia zegt het met bloemen. Grote bloemen in felle kleuren, ontsproten aan haar ei gen fantasie binnen de muren van haar atelier in Zonnemaire. „Mis schien zou de wereld er beter uit zien als dit soort bloemen in het echt zouden groeien. Eén roos is zo groot dat een drieluik nodig is om de bloem van top tot teen te tonen. Het gevarieerd beeldhouw werk van Marian van Puyvelde be nadrukt hoe veelzijdig deze kun stenares is. En geestdriftig. On danks haar 85 jaar werkt ze nog steeds met veel elan. [=1 Nachtconcert van band Boaz Black VLISSINGEN - In vervolg op het suc ces van vorig jaar geeft de Zeeuw se soulband Boaz Black the Soul Patrol vrijdag weer een in- loop-nacht(markt)concert in de St. lacobskerk in Vlissingen, aan vang 22.00 uur. De band bestaat uit een blazerssec tie, hammond, piano, bas, gitaar en drums. Zij begeleiden de drie backing vocals en leadzanger Boaz Black. Het geheel wordt aangevuld met twee danseressen. Het reper toire biedt hits van o.a. Sam Da- l ve, Wilson Picket en Otis Redding. Big Chief Sugar geeft akoestisch optreden VLISSINGEN - De band Big Chief Su gar heeft op één avond twee optre dens in Vlissingen voor de boeg. De groep treedt donderdag om 19.30 uur eerst op het Bellamypark op. Daar laten ook de groepen Donder en Surrender van zich ho ren. Vervolgens verlegt Big Chief Sugar zijn podium naar 'Café 2x bellen' in de Walstraat, aanvang 21.30 uur. „Het is een akoestisch optreden, we hebben daar flink voor geoefend en gaan het nu voor het eerst live doen", zegt bandlid Kees van der Heijden. Kunstuitleen Terneuzen presenteert figuratief versus abstract. door Anita Tournois TERNEUZEN - Sinds enkele jaren or ganiseert de Kunstuitleen Terneu zen samen met de werkgroep Ten toonstellingen Terneuzen een zo merexpositie in de hal en passerel le van het stadhuis. Zo kan het pu bliek tijdens de zomersluiting van de Kunstuitleen toch kennisma ken met diverse kunstwerken van een flink aantal professionele kun stenaars onder wie ook enkele Zeeuwen. Onder de noemer Con trast zijn deze zomer in het Ter- neuzense stadhuis een vijftiental fi guratieve werken tegenover een vijftiental abstracte werken ge plaatst. Figuratief werk met een duidelijke herkenbaarheid krijgen de bezoe kers gepresenteerd in de vorm van tekeningen en schilderijen. Het ab stracte werk is onderverdeeld in di rect herkenbaar abstract, ruimte lijk en tweedimensionaal. De expositie geeft een duidelijk overzicht van de uitleencollectie die momenteel in de Kunstuitleen vertegenwoordigd is. Fraaie figura tieve werken zijn bijvoorbeeld de potlood- en contétekeningen met als titel Ondeskundig van Leendert van de Pool uit de serie scheeps- fragmenten, welke zeer gedetail leerd is weergegeven. Ook Lucifers doosje van Jan Haas biedt een aan- sprekelijk voorbeeld, evenals een foto met naakt van Paul de Nooyer. Toevallig alle drie Zeeuw en van oorsprong, maar kunste naar Van de Pool vertoeft een groot deel van het jaar in Amerika. Schwarzkopf, een serie van vier lit ho's van Frank van den Broek toont de contouren van een men selijk hoofd met daarin steeds de nadruk op andere delen als brein ofbloedvaten. Voorbeelden van boeiende abstrac te werken zijn de zeefdruk Ik win van Sef Peeters (rechthoekige vlak jes in verschillende kleuren in een ritmische aaneenschakeling) en Opstanding van Carel Visser (met in het vlak links een zwarte verti cale rastervorm en aan de rechter kant een veld van rode stippen). Een ketting van tekeningen, foto's, litho's, etsen, houtgravures, zeef drukken, pastel, aquarel, olieverf en acryl toont de enorme diversi teit aan technieken, waarbij een fi guratieve versie gekoppeld is aan een abstracte. Zo hangt bijvoor beeld de kleurenets Interieur met drie stoelen van Marcel Schelle- kens naast een abstracte zeefdruk van Wil Klaasen. Beeldhouwer Er- nest Joachim, één van de leden van de werkgroep legt uit: „Ons oogmerk was deze keer niet het brengen van een harmonische ten toonstelling, maar het publiek naast diversiteit vooral het span nende van de tegenstellingen te la- 'Het publiek naast diversiteit vooral het spannende van tegenstellingen laten zien' ten zien." Ruimtelijk werk is te zien in de vorm van twee konijn tjes van Iris, vervaardigd in zilver kleurig glas en een geabstraheerde vormgeving, enkele objecten met halfronde vormen en uitstulpin gen in brons van Else Westland en een loden schort, waarop kleine gele rechthoekjes met olieverf ge schilderd zijn (aan de binnenkant gelabeld met Eric Brandt). I_1 Tentoonstelling tot en met vrijdag 17 augustus in hal en passerelle van het stadhuis, Oostelijk Bolwerk 4 Terneuzen. Openingstijden; maaan- dag tot en met donderdag, 9.00-17.00 uur, vrijdag 9.00-20.00 uur. De Kunstuitleen is gesloten van maandag 9 juli tot en met maandag 13 augustus. Verdere informatie over de kunstuitleen is ter plekke aanwezig. Expositie Open Atelier Kunstenaars collectief, Noordstraat 43, Haamste de, tot eind okt., do - za. 12.00 - 17.00 uur. Zomerexpositie bij C Achttien 88 BAARLAND - Bij galerie G achttien 88 in Baarland begint zaterdag de derde periode van de Zomerexpo sitie dit seizoen. Het betreft een presentatie van het werk van Jac queline de Jong met fiberart - mixed media en van Judit Hódos met porselein. Verder is de tentoonstelling Buiten werk met als thema 'Vreemde vo gels in 't hof hier doorlopend tot en met 30 september te zien. Galerie G achttien 88 is zaterdag en zondag geopend tussen 12.00 en 17.00 uur en op afspraak. Werk van Anne van der Velden Carolijn play for The, te zien op expositie Contrast in het stadhuis van Terneuzen. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17