^eoieci Het water veel profijt geeft Holland Natuurgebieden in Zeeland PZC Willem Adriaansens bron Provincie Zeeland De meeste natuur in Zeeland bevindt zich in de kuststrook. De deltawateren zijn allemaal beschermd op grond van nationale wetgeving en Europese regels. ecologische verbindingszones natte ecologische verbindingszone faunadijk bloemdijk natuurgebieden vogelrichtlijnen, habitatgebieden, wetland, natuurbeschermingswet bestaande natuur Hf beheergebied nieuwe natuur PZC Dinsdag 31 juli 2007 1 5 dergelijke. Het is wel nieuwe na tuur. Land dat geen natuur meer was, maken we weer zichtbaar in het landschap. Voor een deel slui ten we aan bij bestaande natuur. Veel natuurgebieden waren te klein; je kon aan het begin ervan het eind al zien. Door de vergro ting kunnen we ook de versnippe ring ombuigen." De plekken die als onderdeel van de EHS zijn aangewezen, zijn zorg vuldig uitgekozen, vertelt Beijers- bergen. „Altijd in voor de natuur kansrijke gebieden, meestal langs de deltawateren. Zoals oudland-ge- bieden die laag liggen, de verdroog de en verrommelde duinen en - vooral in Zeeuws-Vlaand eren - kreekgebieden. Die lagen alle als kleine vervuilde eenheden in het land. Waarom denk je dat de otter is verdwenen? Door vergroten en verbinden en soms een eigen wa terhuishouding, buig je dat om." Voor elk gebied moet eerst een na tuurontwikkelingsplan gemaakt worden. Beijersbergen is voorzit ter van de werkgroep die daarvoor verantwoordelijk is. „Het kost veel tijd om zo'n plan voor te bereiden. Daar hoort ook het overleg met de streek bij." Uitgangspunt is: échte Zeeuwse natuur, die van (interna tionaal belang is. Natuurgebieden vervullen een be langrijke rol voor de recreatie. Openbare toegankelijkheid (na tuur voor en door mensen) moet in beginsel mogelijk zijn, onder meer door aanleg van wandel-, fiets- en ruiterpaden. Beijersbergen heeft daar op zich geen moeite mee, maar hij vindt wel dat de mogelijkheden voor openstelling per gebied bekeken moeten worden. „De open, zoute, natte natuur in Zeeland is versto- ringsgevoelig. Je moet een betre- dingsregeling hebben en de men sen moeten zich daaraan houden, anders verpesten ze het voor een ander." Komende tijd is de (verdere) in richting aan de orde van het plan Tureluur langs de zuidkust van Schouwen, het duinzoomgebied f -hj -v v EHS is vooral water De Zeeuwse Ecologische Hoofdstructuur is ongeveer 136.000 hectare groot, waar van 118.500 hectare water en 17.500 hectare land. Alle delta- wateren vallen eronder, even als de bossen. Circa 11.500 hectare van de be staande natuur en bos is in ei gendom bij een terreinbehe rende instantie of particulieren; 6900 hectare wordt door na tuurorganisaties beheerd. Ruim 13.000 hectare bestaande na tuur is bezit van (semi-)over- heid. In het kader van de EHS gaat het landelijk om 130.000 hecta re nieuwe natuur; daarvan moet in Zeeland bijna 5400 hectare worden verwezenlijkt, waarvoor de provincie verant woordelijk is. Naast natuurgebieden gaat het ook om natuurvriendelijk be heerde agrarische grond, meest graslanden, totaal ruim 2900 hectare. De gebieden waar het om gaat, bestaande zowel als nieuwe, zijn voor het eerst vastgelegd in 2001 via het Natuurgebieds plan Zeeland. Uitgangspunt voor nieuwe na tuur is dat die zoveel mogelijk wordt aangelegd op slechte landbouwgronden. Aankoop gebeurt op basis van vrijwillig heid. in de Schouwse Westhoek, de Klein Beijerenpolder oostelijk van Ouwerkerk, het Groot Eiland en de Hengstdijkse Putting in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, de Autri- chepolder en Papeschorpolder langs het kanaal Terneuzen-Gent bij Westdorpe, de Riemenskreek en de Braakman bij Hoek en de Sint-Laurens Weihoek. Beijersbergen rekent erop dat de grote golf aan plannen en werk zaamheden omstreeks 2010/2011 af- NAMEN Stelberg Zo'n 1200 jaar geleden was Zeeland een woelig water landschap met schorren die bij eb droog vielen. De enige bewoners naast de meeuwen, waren schapen die de schor ren begraasden, gehoed door ruige, uiterst geharde herders. Om bij vloed en springtij te overleven, maakten ze de hoogste plekken van het schor nog wat hoger, zodat die (bijna) altijd droog ble ven. Daarop bivakkeerden zij met hun schapen met het wa ter rondom hen. Zo'n opge worpen hoogtetje noemden ze 'stelle' of'stelberg'. Het was (weer) een nieuwe start van Zeeland na 5 eeuwen 'drijven', van overstroomd zijn dus. 'Stelle' staat aan het begin van 'ons' Zeeland. Je vindt het in onze familiena men terug: van der Stelt, van der Stel, Verstelle, Stelleman, Stellenaar. De stelles of stel- bergen waren het begin van onze polders, teruggewonnen op de zee. D'r zijn vele boer derijen in Zeeland die Stelle als naam voeren, of Stelberg. Bij de mooiste stelberg van Zeeland, in St. Philipsland bij Anna Jacobapolder, ligt aan de andere kant van de dijk de Stelberg-hoeve. Al generaties bewoond door Aarnoudsen, en De Jagers. Een oude plaats met (na de ramp van 1953) nieuwe gebouwen. Mooi en eenzaam gelegen in de wijde, grootschalige polders. Met zicht op de eendenkooi van Anna Jacoba (die staat er ook al 150 jaar). Over de zeedijk - dus buitendijks - de grote en hoge stelberg; met een diepe put middenin, vol met zoet drinkwater. Een stelle met een put heet een hollestelle. Ook die benaming werd weer gebruikt als familieaandui ding. Hollestelle - een mooie re, meer Zeeuwse familie naam is niet te bedenken. Gerard Smallegange Om kustafslag te beteugelen wer den bij Egmond aan Zee in 1717 strandhoofden aangelegd. Ze voorkwamen niet dat de kerk in 1741 prooi werd van het water, tekening Noord-Hol lands Archief door Rinus Antonisse Net als in Zeeland neemt water in de geschiedenis van Noord- en Zuid-Holland een centrale plaats in. Dijkdoorbraken als ge volg van stormvloeden kwamen welis waar in Holland minder voor dan in de Delta, maar grote delen van de provincies zijn ook op het water veroverd. Daar naast kon dankzij het alom aanwezige wa ter de economie zich ontwikkelen. Zon der water was Holland nooit uitgegroeid tot een welvarend en dichtbevolkt ge bied. Vruchten plukken van het water: daarom vestigden mensen zich in het laaggelegen westen en minder in het ho gere oosten, ook al was de kans op droge voeten daar groter. Dat is in feite nog zo. Op initiatief van de Stichting Geschied schrijving Holland is in twee delen de wa terhistorie van de twee provincies in alle facetten vastgelegd. Eenvoudig Hollanders en het water genoemd. Veelbetekenend is eraan toegevoegd Twintig eeuwen strijd en profijt. Dat geeft de haat-liefde verhou ding kernachtig weer. Aan het overzichts werk is door een team van 14 historici meegewerkt. Het gaat over de strijd tegen het water, maar nog veel meer over de be nutting ervan. Onderwerpen als trans port, waterkwaliteit, landaanwinning (vooral droogmakerijen), waterstaat, (zee)visserij, recreatie en defensie (de be faamde Hollandse Waterlinie) komen aan de orde. Duidelijk wordt gemaakt dat een groot deel van de strijd tegen het wa ter (daling bodem tot onder de zeespie gel, ontstaan gevaarlijke verveningspias sen) onbedoeld veroorzaakt is door men selijk handelen. Hier ligt ook de lijn naar de toekomst: de zeespiegelstijging door opwarming van de aarde die thans aan de orde is. Mede een gevolg van uitstoot van broeikasgassen door menselijk toe doen. Opnieuw moet de mens in Hol land daarop een antwoord geven. Hollanders en het water. Twintig eeuwen strijd en profijt. Eindredactie Eelco Beukers. Twee delen in foedraal. Uitgeverij Verloren, Hilversum. Prijs 39 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15