Heilgebied Zeeland sneller groen Vogels beschermen is grenzenloos V f 14 I Dinsdag 31 juli 2007 PZC De provincie Zeeland is flink op weg met het invullen van de Ecologische Hoofdstructuur, ofwel EHS. Dat is een ambtelijke omschrijving voor het net werk van natuurgebieden en bijbeho rende verbindingszones, dat door heel Zeeland tot stand moet komen. Voor een belangrijk deel gaat het om bestaande natuurgebieden, maar ook om aanleg van flink wat nieuwe na tuur. Nieuwe en oude natuur aan de zuidkust van Schouwen-Duiveland. foto Marijke Folkertsma door Rinus Antonisse Provinciaal ecoloog John Beijersbergen komt tijd te kort. Op allerlei plekken in Zeeland is de aanleg van nieuwe natuur aan de orde. De vaart zit erin, constateert hij en thousiast. „We zijn nu vooral aan het uitvoeren. Daar is ook geld voor beschikbaar. De laatste jaren is meer dan 400 hectare per jaar nieuw ingericht. Het gaat hard." Beijersbergen geeft aan dat van de bijna 5400 hectare nieuwe EHS-natuur waarvoor Zeeland moet zorgen, inmiddels ruim de helft is aangelegd. Het landelijk netwerk van de Ecologische Hoofdstructuur moet in 2018 klaar zijn. Hij verwacht dat Zeeland eer der rond is, als het even meezit al in 2012. „We hebben onze ambi ties tot nu toe goed kunnen uitvoe ren." Om misverstanden te voorkomen merkt hij op dat de EHS in de pro vincie binnendijks wordt aange legd. „Het heeft niets te maken met ontpoldering, zandhonger en door Rinus Antonisse Vogelbescherming Nederland hoort tot de grootste voorstanders van krachtig natuur- herstel in de Westerschelde. De vereniging staat, anders dan de Zeeuwse natuurorgani saties, op wat meer afstand van de felle discussie hierover in de provincie, maar de betrokkenheid is er niet minder om. Het gaat vooral om herstel en verbetering van de leefomstandigheden voor de vogels, die door de ach teruitgang van de natuurwaarden in de Westerschel de in de knel komen. Dus staat Vogelbescherming in de frontlinie. Trouwens niet alleen in Zeeland, maar overal in het land waar vogels in de knel komen. De Vogelbe scherming voert ook steeds meer in internationaal verband actie, via Bird Kife International. Want vo gels kennen geen grenzen. De inzet voor de vogels gebeurt inmiddels al ruim honderd jaar, met wisse lend succes. Over de activiteiten op dit gebied gaat het boek Een eeuw vogels beschermen. Mede bedoeld als een eerbetoon aan de mensen die het belang van de vogels boven de waan van de dag stellen. Het is een uitbundig geïllustreerd historisch over zicht, waarin naast een zakelijke weergave van het feitelijke beschermingswerk, veel aandacht wordt besteed aan de menselijke aspecten. Bijzonder is de bijgevoegde dvd, waarop historische filmbeelden van vogelparadijzen te zien zijn. Het is een selectie uit negen films van vijf Nederlandse vogelfilmers. Het gaat overigens niet alleen om Vogelbescher ming Nederland als oudste (1899) vereniging. Ook andere organisaties komen aan bod. De geschiede nis van de in 1949 opgerichte Vogelbeschermings- wacht Schouwen-Duiveland (nu Natuur- en Vogel wacht) wordt als voorbeeld in de regio geportret teerd. lac. P. Thijsse zette op landelijk niveau de vo gelbescherming op de kaart; molenaarszoon en on derwijzer Johannes Vijverberg zorgde op Schou wen-Duiveland voor een groeiend natuurbesef Ook mensen als boswachter Nico Leysen, fruitteler )an Boot en garnalenhandelaar Frans Jansen vervul den een grote rol. De basis voor het beschermen van vogels ligt ook na honderd jaar nog altijd in de eigen achtertuin. Echter, de hele wereld komt wel steeds dichterbij. En daarmee het besef dat vogels beschermen in Ne derland ook elders direct van invloed is. En omge keerd: als er iets in Siberië of Mauretanië misgaat, is dat merkbaar in ons land.. De klimaatverandering zorgt voor een grenzenloze uitdaging. Hoe reageren soorten? Het beschermen van trekvogels langs hun hele vliegroute wordt steeds belangrijker. Evenals strijd tegen overbevis- sing van de oceanen, waardoor voedseltekort voor zeevogels ontstaat. Die globalisering neemt niet weg dat de vogels in eigen land - of ze er nu lang of kort verblijven - nog altijd niet zonder hulp van de mensen kunnen voortbestaan. Een eeuw vogels beschermen. Samenstelling Frank Sa- ris. Met dvd waarop historische filmbeelden. KNNV Uitgeverij, Zeist. Prijs 49,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14