Mens op Mars is mogelijk, als politieke wil er maar is Is er hier leven? 'Als we leven op Mars vinden, komen we meer te weten over het leven hier op aarde' Arno Wielders van Space Horizon PZC Dinsdag 31 juli 2007 I 1 1 Tot begin twintigste eeuw werd alom aangenomen dat er leven op Mars be stond. Het was voer voor schrijvers en filmmakers, die zich uitleefden in het verzinnen van griezelige wezens die de aar de overvielen en talloze slachtoffers maak ten tijdens de 'oorlog der werelden'. Nu ruim een eeuw en meerdere ruimtemis sies later, is er van leven op Mars niets geble ken. Nog niet, want Arno Wielders van het Space Horizon, een agentschap dat zich con centreert op technische en educatieve pro jecten op het gebied van ruimteonderzoek, is ervan overtuigd dat er leven op Mars is. „Ook op aarde kom je op de raarste plaatsen leven tegen. Zo blijken er aan de binnen kant van een kernreactor bepaalde bacteri ën te leven. Dat is toch niet een plek waar je leven verwacht", zegt Wielders. Alleen zul len Phoenix en latere missies geen hoogin- telligent leven op Mars aantreffen, stelt Wielders. „Daarvoor is de ontwikkelingstijd van Mars te kort geweest: ons zonnestelsel is zo'n 4,5 miljard jaar geleden ontstaan, ter wijl ongeveer 3,5 miljard jaar geleden het water op Mars is verdwenen. Erg veel tijd om zich te ontwikkelen heeft het leven dus niet gehad." Maar heeft het dan wel zin om te blijven zoeken naar leven op de okerkleurige pla neet? Wielders vindt van wel. „Wat je vindt, zal het niveau van microben niet ontstijgen. Maar je komt ermee wel meer te weten over het leven hier op aarde. Als het dna ge relateerd is aan dat op aarde, kun je zien hoe het zich in verschillende omgevingen heeft ontwikkeld. Is er geen relatie, dan is dat een aanduiding dat er overal in het heel al leven kan voorkomen." De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NA SA en haar Europese evenknie ESA willen binnen nu en dertig jaar mensen op Mars hebben. Gaat dat lukken? Arno Wielders: „Technologisch is het absoluut mogelijk. De vraag is of de politieke wil er is." Eerdere missies naar Mars Marsnik programma Eerste ruimtesonde, gelanceerd op 10 oktober 1960 door de Sovjet-Unie. Marsnik 1 had langs Mars moeten vliegen, maar bij de lancering ging het mis. Vier dagen later nieuwe poging ondernomen met de Marsnik 2, maar ook deze mis sie faalde toen op een hoogte van 120 kilometer de draagra- ket terugviel naar de aarde. Marinerprogramma Eerste succesvolle missie naar Mars, uitgevoerd met Ameri kaanse Mariner 4, gelanceerd op 28 november 1964. Scheer de acht maanden later langs Mars. Op 14 juli 1965 werden de eerste close-up foto's van een andere planeet ontvangen waarop onder meer kraters zichtbaar waren. Mariner 9 is het eerste vaartuig dat in een baan rond Mars werd gebracht. Marsprogramma Eerste poging om een vaartuig op Mars te landen mislukte toen de Russische Mars 2 in 1971 als gevolg van een reken fout veel te snel afdaalde en de harde landing niet overleefde. Mars 3 missie liep iets beter af, maar 20 seconden na de lan ding begaf ook deze lander het. Latere missies verliepen evenmin erg soepel. Vikingprogramma Viking 1 en Viking 2 (NASA) werden op 20 augustus en 9 september 1975 gelanceerd. Landen succesvol op Mars, de den gedurende lange tijd on derzoek en stuurden veel gege vens terug naar de aarde. Ze beschikten over onder meer seismometers, camera's en ap paratuur om de atmosfeer te onderzoeken. Viking 1 zond eerste foto's van het Cydo- nia-gebied. Daarop is onder an dere een rotsformatie in de vorm van een gezicht te zien. Mars Express ESA lanceerde op 2 juni 2003 de Mars Express. Op 25 decem ber voltooide de ruimtesonde een baan rond Mars en fotogra feerde de gehele planeet. Daar naast werd er onderzoek ver richt naar de minerale samen stelling. De op 19 december losgemaakte Beagle 2 die op het oppervlakte van Mars land de, liet na aankomst echter niets meer van zich horen. Werd enkele weken later als verloren beschouwd. Mars Exploration Rover (MER) Op 10 en 28 juni 2003 werden door de NASA de MER-A en MER-B gelanceerd. Op 4 en 25 januari 2004 landden deze ro botwagens met zes wielen en aangedreven door zonne-ener- gie op Mars, voerden veel on derzoek uit en maakten (pano- rama)foto's. De Mars Global Surveyor (MGS) Amerikaanse ruimtesonde voor onderzoek van de planeet Mars. Begin 2006 heeft de son de verschillende foto's geno men van nieuwe kraters, waar op de restanten van recent stro mend water zijn waargenomen. Het water heeft zich waarschijn lijk vlak na geologische activi teit naar de oppervlakte weten te werken waarna het zich weer in de bodem terugtrok. Het contact met de sonde ging verloren op 2 november 2006. Phoenix landt op eigen kracht door gebruik van stuwraketten. Noordpool Olympus Mons, hoogste berg van ons zonnestelsel 24 km) Zuidpool infographic: Marcel Koster DG bron: GN, Nasa, ESA, Jet Propulsion Laboratory Marsbase.net, SpaceRef eöm, Wikipedia foto: Nasa De twee Mars Exploration 3 Rovers van Nasa (Spirit en - Opportunity) verrichten al meer dan drie jaar onderzoek. De verwachte levensduur was indertijd ddë maanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11