Coalitie Japan verliest zwaar Israël biedt Palestij nen doorgang Ikea Oslo is eventjes hotelkamer van vierduizend vierkante meter Miljarden VS voor leger Israël Op de vlucht voor de moesson PZC Maandag 30 juli 2007 9 Shinzo Abe stapt niet op, ondanks zware nederlaag verkiezingen. TOKIO - De Japanse regeringsleider Shinzo Abe blijft aan als premier ondanks de nederlaag die zijn par tij gisteren leed bij Hogerhuisver- kiezingen. Diens coalitie leed vol gens exitpolls een van de zwaarste nederlagen uit zijn geschiedenis. De regeringscoalitie van de Libe raal Democratische Partij (LDP) van premier Abe en de Nieuwe Ko- meito Partij verloor voor het eerst sinds 1998 haar meerderheid in het Hogerhuis, waarvan elke drie jaar de helft van de 242 leden wordt gekozen. Andere premiers stapten in het verleden wel op, ook na minder zware verliezen bij verkiezingen in het Hogerhuis. In de jaren '90 had de Oost-Aziatische grootmacht bijna elk jaar een nieuwe premier. Abe liet echter weten dat hij zijn 'verantwoordelijkheid als premier' zal blijven dragen. Zijn coalitie heeft in het invloedrijkere Lager huis een comfortabele tweederde meerderheid. Wel zal hij zijn kabi net aanpassen, zo liet hij doorsche meren. De nederlaag maakt het voor de re gering veel moeilijker om nieuwe wetten in te voeren. De uitslag be tekent daarnaast een enorm ge zichtsverlies voor de 52-jarige Abe, die nog geen jaar geleden als de jongste premier in de Japanse ge schiedenis grote populariteit ge noot Peilingen wezen van tevoren al uit dat Abe een vernederende neder- De Liberaal Democratische Partij van premier Abe heeft gisteren zijn meerderheid in het Hoger huis verloren. Abe past zijn kabi net aan, maar stapt niet op. laag zou moeten incasseren. Zijn kabinet wordt achtervolgd door schandalen. Drie ministers moes ten aftreden en een beroofde zich van het leven. Omstreden uitlatingen over de rol van het Japanse leger bij seksueel misbruik van vrouwen tijdens de Tweede Wereldoorlog deden het imago van Abe nog meer schade. De voormalige Peruaanse presi dent Alberto Fujimori heeft waar schijnlijk geen zetel in het Hoger huis in de wacht gesleept. De van corruptie verdachte Fujimori vluchtte in 2000 naar zijn geboor teland. Ontheemden mogen na twee maanden wachten van Egypte naar Gaza. el-arish - Ruim honderd Palestijnen zijn gistermiddag na twee maanden wachten vanuit Egypte weer naar huis vertrokken. Vanwege de machtsovername door Harnas zaten zij al die tijd vast aan de Egyptische kant van de grens met de Gazastrook. In een stadion in El-Arish, een Egyptisch stadje aan de grens met de Gazastrook, hadden zich zo'n duizend Palestijnen verzameld in de hoop tot de gelukkigen te beho ren die van de Israëlische autoritei ten toestemming kregen naar de Gazastrook terug te keren. Uitein delijk werden de namen van 105 Palestijnen voorgelezen. Deze men sen mochten gisteren naar huis. De groep reisde via Israël en de grensovergang Eretz naar het noor den van de Gazastrook. Zaterdag werd bekend dat 627 van de onge veer zesduizend' Palestijnen die aan de Egyptische kant van de grens zijn gestrand dezer dagen mogen terugkeren. De duizenden Palestijnen kwamen vast te zitten toen Egypte de grensovergang bij Rafah sloot nadat het geweld tus sen Hamas en Fatah begin juni in de Gazastrook was uitgebroken. jeruzalem - De Verenigde Staten geven Israël de komende tien jaar 30 miljard dollar (22 miljard euro) aan defensiehulp, een stijging met 25 procent. Dat maakte de Israëli sche premier Ehud Olmert giste ren bekend. Hij noemde het nieu we steunpakket een behoorlijke verbetering ten opzichte van de oude situatie. Egypte krijgt over dezelfde periode 13 miljard dollar aan militaire hulp van de VS. JHARCAON - Een gezin laat huis en haard achter in het ondergelopen Indiase dorp Jhargaon. In de noordoostelijke deelstaat Assam zijn achthon derd plaatsen overstroomd door hevige moesson regens. Die hebben in het oosten en noorden van India en in het zuiden van Nepal de afgelopen da gen tientallen mensen het leven gekost. Honderd duizenden mensen zijn uit hun huizen verdreven. Het regenseizoen duurt van juni tot september, leder jaar kost dat in India aan vele tientallen mensen het leven. foto Anupam Nath/AP Massa mensen meldt zich om een nachtje matrassen te testen. door onze correspondent Windy Kester OSLO - Om half vijf 's ochtends overstemmen karretjes met maga zijnpallets het gesnurk op de tl-ver- lichte beddenafdeling van de Ikea in Oslo. Enkele lichte slapers en diehard Ikea-fans verlaten hun eta- lagebed en lopen in pyjama en op slippers door het warenhuis voor een rondleiding. De Utrechtse studentes Suzanne (20), Mirjam (20) en Marte (21) draaien zich echter nog eens lek ker om op hun Sultan boxspring- matrassen. Samen met 27 anderen slapen ze in een hotelkamer van 4650 vierkante meter. „We zijn op interrail en willen niet alleen de toeristische trekpleis ters zien, maar ook echt Scandina vische dingen", vertelt Mirjam die avond voor het slapengaan. Intus sen kijken de laatste klanten nieuwsgierig naar het gezelschap dat zich op de beddenafdeling ver zamelt. „En wat is er nou meer ty pisch Scandinavisch dan Ikea?" In de 'luxe suite' met badkamer, maar zonder water en rioolaanslui ting, maken twee Mexicaanse vriendinnen met kinderen het ge zellig. Het begon als een ludiek idee van het personeel. Liefst twaalfhon derd liefhebbers meldden zich toen de meubelgigant in Oslo be kend maakte de wereldprimeur van de zogenaamde 'Ikea-herberg' Meubelgigant in Oslo biedt 150 mensen de mogelijkheid een nachtje in de etalage te slapen om een nieuwe boxspringmatras uit te testen. te hebben. Uit de origineelste aan vragen werden 150 gelukkigen ge selecteerd die verdeeld over vijf nachten in de etalage mochten sla pen. De Noor Dan-Simen (25) heeft een speciale reden om bij de Ikea te willen overnachten. Drie jaar lang woonden hij en zijn geliefde Marthe (25) in Australië. „Als we heimwee hadden, gingen we altijd even naar Ikea om gehaktballen te eten." Maar nu heeft hij een ande re missie. Naast het ronde, met ro zenblaadjes bedekte tweepersoons bed en verscholen achter de voile gordijntjes die de 'bruidssuite' af schermen van de rest van de bed denafdeling gaat hij op zijn knieën. Marthe zegt 'ja'. Vervol gens begint in een etalage-huiska mer een vioolorkestje te spelen en even later krijgen het vers verloof de paar en de herberggasten taart geserveerd. Brand in metro Parijs, reizigers in ziekenhuis parijs - In een treinstel van de me tro van Parijs heeft gisterochtend een kleine brand gewoed. Een tun nel tussen de stations Varennes en Invalides vulde zich met zwarte rookwolken. Vijftien reizigers be landden met rookvergiftigingsver schijnselen in het ziekenhuis. On der hen is een zwangere vrouw. De brand, die ontstond in de rem- installatie van het treinstel, kon snel worden geblust. Licht van mobieltjes redt operatiepatiënt buenos aires - Artsen in Argenti nië hebben een operatie, die dreig de te mislukken vanwege stroom- uitval, voltooid met behulp van gsm's. Dat meldde de Argentijnse krant La Nacion zaterdag. Toen in het ziekenhuis in Villa Mercedes bleek dat de noodgenerator niet werkte, opereerden artsen verder bij licht van de beeldschermen van snel verzamelde telefoons. 'Maffia zit achter bosbranden in Italië' rome - De maffia is vermoedelijk de drijvende kracht achter de vele bosbranden in Italië. Dat zegt voor zitter Tassone van de antimaffia- commissie van het Huis van Afge- vaarigden. Het is anders niet te ver klaren dat er 'praktisch op hetzelf de. moment veel branden uitbre ken'. De maffia wordt er al lang van verdacht bosbranden te stich ten om daarna het platgebrande ge bied als bouwgrond te verkopen. Britse watersnood niet verergerd in weekend londen - De gevreesde verergering van de overstromingen in westen van Groot-Brittannië door zware regenval is grotendeels uitgeble ven. Het regende wel in de nacht van zaterdag op zondag maar veel minder hard dan meteorologen hadden gevreesd, meldde de BBC. Het Britse KNMI, de Met Office, verwacht de komende dagen over wegend droog weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9