Dorcas maakt van nood een Rommelmarkt deugd met actie Takkenvrouwen Nieuwe huizen voor starters Krabbendijke Gemeente geeft geen subsidie voor documentair filmproject 16 l Maandag 30 juli 2007 PZC S Kledingverkoop draagt bij aan verbetering lot vrouwen in Ethiopië. door Ali Pankow zierikzee - De werkgroep Schou- wen-Duiveland van de christelijke hulporganisatie Dorcas weet van de eigen nood met het kledingde pot een deugd te maken. Naast het inzamelen van kleren, verkoopt Dorcas nu ook elke zaterdagoch tend een klein gedeelte daarvan. De opbrengst komt ten goede aan het project 'Takkenvrouwen' in Ethiopië. „Veel vrouwen daar heb ben hun man verloren in de oor log. Zij staan nu alleen voor de ver zorging van de kinderen. Met het sjouwen van takken verdienen ze een klein beetje geld. Maar dat is zwaar werk. Soms moeten ze een partij hout van wel veertig kilo over een grote afstand verplaat sen", vertelt Nella Kloet, werk groeplid van Dorcas. Volgens haar kunnen die 'takkenvrouwen' hun lot verbeteren met een eigen be drijfje aan huis. „Daar moeten ze echter eerst examen voor doen en Jongeren krijgen kans in eigen dorp een woning te kopen. door Luc Oggel krabbendijke - Jongeren in Krab- bendijke die een huis willen ko pen op hun eigen dorp, kunnen straks terecht op het voormalig vei lingterrein. Dat gebied aan de Wes telijke Parallelweg, aan de rand van Krabbendijke, wordt omge vormd tot een wijkje met 87 hui zen. 17 ervan zijn bestemd voor starters. Wat de starterswoningen precies gaan kosten is nog onbekend, maar de Walcherse Bouw Unie (WBU) heeft aangegeven ze voor minder dan de huidige normering van 170.000 euro te kunnen neer zetten. Kopers kunnen bij de ge meente voor dit plan echter geen beroep doen op de 'starterslening'. daarvoor moeten ze dan weer €7,85 betalen. Speciaal daarvoor bestemmen wij het geld dat we met kledingverkoop binnenha len", zegt Kloet. Verhuizing van de vaste stek bij het agrarische bedrijf van de fami lie Den Boer naar een tijdelijke op slagplaats aan de Zandweg in Zie rikzee noopte Dorcas enkele maan den geleden het inzamelen van kle ding een beetje anders te gaan re gelen. Kon het publiek tot voor kort dagelijks terecht om kleding in te leveren. Op het nieuwe adres, een schuur behorend bij de Chris telijke Gereformeerde jeugdsoos aan de Zandweg, zijn niet doorlo pend bewoners aanwezig. „We hebben daarom besloten elke zaterdagochtend tussen half tien en twaalf uur met twee vrijwilli gers hier te zijn om kleding in ont vangst te nemen", legt Nelleke Goudzwaard uit. Zij is al tien jaar Dorcas stelt elke zaterdagoch tend het tijdelijk kledingdepot aan de Zandweg in Zierikzee open voor inzameling én ver koop voor het goede doel. Het terrein wordt verder ingevuld met 26 twee- en drie-onder-een kappers, 39 rijtjes- en vijf patiowo ningen. Overigens zijn de meeste van de te bouwen huizen bedoeld voor mensen met een kleine porte monnee, want uit onderzoek is ge bleken dat er in Krabbendijke be hoefte is aan betaalbare woningen. De WBU wil zo snel mogelijk bou wen en zet er daarom op in om op 31 december een bouwtitel te heb ben, zodat medio volgend jaar kan worden begonnen. Daartoe heb ben B en W van Reimerswaal het voorontwerp-bestemmingsplan eerder ter inzage gelegd dan aan vankelijk de bedoeling was, name lijk pas na de ondertekening van de samenwerkingsovereenkomst met de WBU. Die staat gepland voor 16 augustus. In de overeen komst staan afspraken over wie verantwoordelijk is voor welk on derdeel van het plan. nauw bij Dorcas betrokken en be nadrukt het belang van kledingdis- tributie aan minderbedeelden in Oost-Europa, het gebied waar de regionale werkgroep zich specifiek op richt. Nu er toch elke zaterda gochtend vrijwilligers ter plekke zijn, kon het inzamelen evenzo goed worden uitgebreid met ver koop van kleding, meende de werkgroep. Volgens Kloet en Goudzwaard blijkt dat een wijs be sluit te zijn geweest. „Er wordt el ke week wel wat verkocht. Vorige week was de opbrengst in twee uurtjes tijd bijvoorbeeld 130 euro. Dat is toch mooi meegenomen", zegt Kloet. Zij constateert ook dat de slechte zomer tot nu toe blijk baar veel mensen stimuleert kas ten en zolders op te ruimen. „Er worden deze weken in elk geval opvallend veel zakken met kleding ingeleverd." De gastvrijheid bij de Chr. Geref Jeugdsoos aan de Zandweg is tijde lijk. Tot dat de jongeren de schuur zelf nodig hebben. De Dorcas-vrij- willigers hopen dat de situatie nog even voortduurt, want het functio neert wat hen betreft prima. Volgens wethouder J. Sinke is het geen probleem het bestemmings plan eerder ter inzage te leggen. Be halve de samenwerkingsovereen komst tussen Reimerswaal en de WBU ligt er een overeenkomst met een derde partij, spoorwegbe heerder ProRail, te wachten op een krabbel. Die heeft betrekking op het onderhoud aan de scher men die langs het spoor komen. Van glas-in-loodramen tot reproducties van Jopie Huisman. door Ali Pankow BURGH - Ze kennen de kracht van traditie in Burgh, maar beseffen ook dat nieuwe impulsen daarin van belang kunnen zijn. Daarom beleefde de 34e editie van de jaar lijkse Burghse rommelmarkt zater dag de première van een veiling in de kerk. Veilingmeester Jan Smit en zijn as sistenten brachten ruim honderd stukken onder de hamer en kon den daar tweeënhalf uur later een eindresultaat van 2.600 euro voor noteren. De veiling leverde daar mee een belangrijke bijdrage aan de totale netto-opbrengst van de rommelmarkt, die circa 10.000 eu ro bedraagt. Peter Verstraeten en Piet van Oos ten, samen de motor achter dit lu dieke dorpsevenement, zijn tevre den. „Ik hield even mijn hart vast vannacht toen het zo verschrikke lijk hard regende", erkent Verstra eten. Kramen én inhoud staan de nacht vooraf grotendeels al opge steld. De tijd 's morgens vooraf is te kort om alles tot in de puntjes geregeld te krijgen. Vandaar het voorwerk, waarna de hele boel keurig met stevig zeildoek wordt afgedekt, legt Verstraeten uit. Hoe stevig bleek zaterdagochtend, want kramen en waar hadden de hoosbuien uitstekend doorstaan. „De rommelmarkt is een dorpse venement van de hervormde kerk waar alle betrokkenen aan mee werken. We doen nooit tevergeefs een beroep op vrijwilligers. De be woners stemmen er hun vakantie op af', zegt Verstraeten met vol doening. Zelf is hij al ongeveer twintig jaar bij de rommelmarkt betrokken. Dat wil niet zeggen één keer op die laatste zaterdag in juli even stevig aanpakken, maar er vrijwel wekelijk mee bezig zijn. We halen bijna elke zaterdag wel spullen op bij de mensen. Met de grotere meubels zijn we inmiddels wat selectiever geworden. Dum pen bij de milieustraat kost tenslot te tegenwoordig ook geld." Die veiling is een experiment, vol gens Verstraeten. Hij heeft er goe de verwachtingen van. „Er zijn mooie spullen voor ingeleverd en er zijn duidelijk mensen speciaal voor naar Burgh gekomen." Die constatering blijkt te kloppen. De kerkbanken puilen uit rond elf uur. „Denk eraan uw bodnummer te halen", adviseert de veilingmees ter iedereen die iets van zijn ga ding op het oog heeft. Smit begint met twee schilderijtjes waarop de regels van het golfspel staan vermeld. Hij zet in op 2 eu ro. Iets voor de liefhebbers. De schilderijtjes gaan weg voor ro eu ro. Een fraai rood/blauw kleed uit 'Als we het eindbod te laag vinden, kunnen we het stuk altijd terugnemen' Frankrijk doet 40 euro. Een hand- wringer met een doos waspoeder van het merk Klok roept nostalgie op: 10 euro. Echt spannend wordt het bij twee reproducties van Jo pie Huisman, de voddenman die zo mooi kon schilderen en aan wie in Workum een museum is ge wijd. Er wordt stevig tegen elkaar opgeboden. Eenmaal, andermaal: de twee Jopie Huismannen gaan weg voor 130 euro. „Een koopje", volgens Jan Smit. Ook het volgen de stuk roept emoties op: twee glas-in-loodramen. „Daar gaan ze niet voor weg", reageert de veiling meester op het openingsbod van 25 euro. „Als we het eindbod te laag vinden, kunnen we het stuk altijd terugnemen", voegt hij er aan toe. De pronkstukken komen uiteindelijk in bezit van de hoog ste bieder met 130 euro. „Daar bent u goed mee meneer", consta teert Smit. Rommelmarkt Burgh ten bate van onderhoud kerk Cees en Corrie van de Kreeke namen 34 jaar geleden het intiatief. De rommelmarkt wordt elk jaar gehouden op de laatste zaterdag van juli. Negentig procent van de opbrengst komt ten goede aan het groot onder- houdsfonds van de kerk. De rest gaat naar een goed doel. Dat goede doel betreft dit keer het project Thuredrith - vakantiebunga lows voor gezinnen met een ongeneeslijk ziek kind op het CJV kamp in Renesse - en een diaconaal hulpproject in Tanzania. door Ali Pankow zierikzee - De stichting Fidocus in oprichting uit Epe doet tevergeefs een beroep op de gemeente Schou- wen-Duiveland voor een finan ciële bijdrage ten behoeve van het documentair filmproject 'Mw. Booy'. In de beleidsregels voor inci dentele subsidies in deze gemeen te is opgenomen dat de uitgave van boekwerken en de productie van beeld- en geluidsdragers niet voor subsidie in aanmerking ko men. De stichting Fidocus beoogt met deze filmdocumentaire door mid del van beeld en geluid het leven van vast te leggen van mevrouw I. 'ooy, de laatste secretaresse van prinses Wilhelmina. De opzet van het project is een uniek document te maken door middel van een combinatie van historisch beeld- en geluidsmateri aal en met actuele gesproken woor den van mevrouw Booy. De stichting Fidocus vermeldt in haar subsidieverzoek aan de ge meente geen specifiek bedrag. De initiatiefnemers doen echter wel een beroep op het gevoel van be trokkenheid van Schouwen-Duive- land. In de betreffende documen taire zal de kern Westenschouwen namelijk een voorname plaats in nemen. „De plaats van handeling is een 'kampeerwagen', eigendom van mevrouw Booy. Deze kampeerwa gen diende in 1953 als logeeradres voor de toenmalige prinses Beatrix tijdens haar bezoek aan het getrof fen gebied vlak na de waters nood", luidt de toelichting van Fidocus i.o. Het uitgangspunt van de initiatief nemers is verbinding te leggen tus sen belangrijke gebeurtenissen van weleer en personen die de filmma kers daar nu nog over kunnen ver tellen. In het subsidieverzoek om schrijven ze dat als 'oral history met als doel behoud van cultuur historisch erfgoed. Het dagelijks gemeentebestuur ba seert zich echter op de beleidsre gels en wijst het verzoek af In Wethouder Sinke Koningin Juliana in 1953 tijdens haar bezoek aan het rampgebied. plaats van een eigen bijdrage toe te kennen, verwijst het college de aanvragers contact op te nemen met de Stichting Renesse. Wellicht zijn daar mogelijkheden om voor een subsidie in aanmerking te kl men, zeker ook gelet op de relati die de stichting met de Waters nood heeft, zoals het beheer van schenkwoningen, menen b en w. iffl 'rs-«B 'an

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58