verdwijnen uit Zeeland Wie worden Zeeuwse ambassadeurs? M ensen die opmerkelijke Meer boeken geleend via web Veranderen Indringer in camper bij A58 Zwartboek over zendmast 'Ik vind het aantal inwoners dat we nu hebben een smalle basis om voorzieningen in stand te houden' Gedeputeerde Harry van Waveren PZC Maandag 30 juli 2007 3 PZC Felix Binicevvic? Bekende Zeeuwse Nederlanders moeten provincie verkopen. door Rinus Antonisse dingen in Zeeland daan hebben of doen en Zeeuwen die zich buiten de pro vincie onderscheiden hebben. Zo omschrijft gedeputeerde Harry van Waveren de kandidaten voor de club van ambassadeurs die de 's HEER ARENDSKERKE - In de nacht van zaterdag op zondag is er inge broken in een camper op het par keerterrein Selnisse aan de A58. De 38-jarige eigenaar uit België lag samen met zijn zoontje te slapen. Toen de Belg rond 06.35 uur wak ker werd zag hij een man bij zijn bed staan. Toen hij iets naar de in dringer riep ging deze er vandoor. Uit de camper is een geldbedrag van enkele honderden euro's gesto len, naast waardepapieren, een mo bieltje en navigatieapparatuur. provincie wil opzetten. Zeg maar: aansprekende Nederlanders. De ambassadeurs moeten de goe de, leuke en aardige dingen van Zeeland her en der uitdragen. En zo nieuwe inwoners naar de pro vincie zien te trekken. Er zijn nog geen kandidaten voor het ambassa deurschap aangezocht. „Daar gaat commissaris van de koningin Kar- la Peijs zich mee bezig houden." Hij vindt dat er best positieve za ken te vertellen zijn. „Denk aan het Zeeuwse model in de zorg, hoe hier de Wet Maatschappelijke Ondersteuning is aanbesteed. We lopen redelijk voorop in aquacul- tuur, denk eens aan wat er gebeurt met het Nazomerfestival." Naast de aanstelling van ambassa deurs staat méér op het program ma om nieuwe inwoners binnen te halen. Onder meer een website, die mensen van buiten de provin cie informeert over wonen, wer ken en recreëren in Zeeland. An der idee is het aanbod van voorzie ningen aan te passen aan de wen- Meer uitleningen worden via het internet aangevraagd. door René Schrier MIDDELBURG - Het internet en de computer gaan een steeds grotere rol spelen voor de Zeeuwse Biblio theek. Uit het jaarverslag over 2006 blijkt dat in dat jaar voor het eerst meer virtuele bezoeken (via de computer) aan de bibliotheek zijn gebracht, dan dat er mensen via de voordeur van het gebouw binnen kwamen. De verhouding in 2006 was dat één bezoek via de website staat te genover 0,9 bezoeken via de voor deur. Het aantal aanvragen is vrijwel ge lijk gebleven, maar ook daar neemt het computergebruik toe, want 27 procent van de aanvragen wordt rechtstreeks door klanten via internet geplaatst. Zowel bij de romans als bij de in formatieve boeken is een daling COMMENTAAR Gedeputeerde Van Waveren vindt dat Zeeuwen onvoldoende in zijn voor veranderingen. Die acht hij nodig omdat ontwikkelingen - waaronder stijging van het aantal inwoners - stagneren. Stilstand is achteruitgang, is zijn credo. Aan allerlei plannen en ideetjes geen gebrek; creativiteit genoeg. Uitvoering is vers twee. Alles wat ook maar ietsje boven het maaiveld uitsteekt, wordt stante pede neergesabeld. Is het niet door de boeren, dan wel door de dorpsraad, een actiecomité of de natuurbeweging. Wat er op den duur wel doorkomt, is door de compromissen halfslachtig en zeker niet onderscheidend. Dat Zeeland moet veranderen staat buiten kijf Het draagvlak voor het overeind houden van voorzieningen, en daarmee de leefbaarheid, is smal. Alles gewoon zijn gangetje laten gaan is geen optie. Doormodderen houdt in dat de provincie in 2040 terug is op het niveau van 1970, is al voorspeld. Het betekent niet dat Zeeland ingrijpend op de schop moet. De kenmerken van de provincie - rust, ruimte, groen en blauw - dienen overeind te blijven. Dat kan, als bij ontwikkelingen met die kenmerken rekening wordt gehouden; ze niet als bedreiging maar als kans zien. Met bezorgdheid uitspreken verandert er weinig. Het is aan Van Waveren en zijn collega's zelf actie te ondernemen die nu eens tot resultaten leidt. Het provinciaal collegeprogramma heet niet voor niets Nieuwe Verbindingen. sen van 60-plussers. Ook komt er geld op tafel - tien miljoen euro in vier jaar - voor partnerbanen om mensen tussen 30 en 60 jaar over de drempel te trekken. Het komt nog te vaak voor dat iemand van werken in Zeeland afziet, omdat er voor de partner geen passende te vinden is. Dat alles moet ertoe leiden dat de provincie in beweging blijft en niet verstart, dat het inwoneraan tal niet krimpt maar blijft groeien, stelt Van Waveren. van het aantal uitleningen te zien. Daar staat tegenover dat het aantal uitleningen van dvd's met 13,8 pro cent is gestegen, terwijl muziek cd's en cd-roms minder worden uitgeleend. Het ledental van de Zeeuwse Bibli otheek stabiliseert zich rond de ruim 21.000.Wel stijgt het aantal jongeren tussen o en 9 jaar. De meeste leden (69 procent) komen uit Middelburg en 25 procent uit de gemeenten Vlissingen en Veere. - DRIEWEGEN - De actiegroep Drie wegen, die zich verzet tegen de bouw van een zestig meter hoge zendmast in de achtertuin van een aantal woningen aan de Driewe- genweg bij Biervliet, vindt dat de provincie de gemeente Terneuzen tot de orde moet roepen. In een dik zwartboek verwijt de groep de gemeente 'onkunde en onzorgvuldigheid'. Zo heeft de ge meente niet gereageerd op een ver zoek van de bewoners aanvullen de informatie over de plaatsing te verstrekken. De zendmast wordt geplaatst door Broadcast Partners in Terneuzen en moet de huidige mast, die op instorten staat, ver vangen. Het actiecomité vindt dat Gedeputeerde Staten hun goedkeu ring aan de plaatsing moeten her overwegen. De actiegroep weet zich gesteund door tachtig bewo ners die ook allemaal een bezwaar schrift hebben ondertekend. Wethouder Frank van Hulle van Terneuzen wacht de uitspraak van de commissie Bezwaar- en Be roepschriften af. Die behandelt de kwestie half of eind augustus. Van Hulle: „De weerstand is groot, maar ik denk toch dat we de proce dure hebben gevolgd zoals het hoort. Zoniet, dan zal de commis sie ons wel terugfluiten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3