d romen Snelle Marokkaan naar Zeeuwse Kustmarathon niet beloond in Kortgene Duitser Schillings verlengt abonnement pzc Maandag 30 juli 2007 29 Portugees van Hoek begint ver van huis aan een nieuw leven. door Barry van der Hooft hoek - Het tweede veld in Hoek is zo goed als verlaten. Alleen in de verte, bij de cornervlag, schuifelt nog één speler over het gras. Op blote voeten gooit Preto de spieren los. „Dan heb ik morgen niet zo veel pijn in mijn benen", vertelt de jonge Portugees. Hij heeft het uitlopen van oudere spelers in zijn vaderland overgenomen, vertelt hij terwijl hij in de schaduw van een boom gaat zitten. Felgroene ogen kijken je vanuit een donker gezicht indringend aan. Zou hij echt 21 zijn, zoals tij dens zijn entree bij Hoek werd ver teld? „Nee, ik ben pas achttien", verklapt Preto. Hij is op 15 april 1989 geboren in Lissabon. Mooie stad, toch? „Voor mensen met geld wel ja. Maar als je in armoede leeft, kijk je er heel anders tegen aan." Hij kan het weten. De zoon van een Braziliaans-Portugese moeder en een Afrikaanse vader (Gui- nee-Bissau) heeft in armoede ge leefd. In zijn tienerjaren moest hij hard werken om aan geld te ko men. „In de bouw, op een boerde rij, met toeristen; ik moest alles doen om geld te verdienen. Acht maanden geleden vertrok mijn vriendin naar Antwerpen. Mijn moeder vond het goed. Doe je best, zei ze tegen me." En zijn va der? Een wegwerpgebaar volgt. Het verhaal dat hij al vrij snel een contract bij FC Antwerp kon teke nen, verwijst hij naar het rijk der fabelen. „Sommige spelersmake laars beloven veel, maar maken niets waar. Ik heb die geruchten over FC Antwerp ook gehoord, maar ik kan er niets mee." Voetballen deed hij wel in de Bel gische stad, in één van de grote parken. Allochtone, werkloze voet ballers komen daar dagelijks sa men om grote partijen te spelen. Preto: „Soms is het wel dertig te gen dertig, iedereen mag komen. Er lopen jongens tussen die echt verschrikkelijk goed kunnen voet- U| Ruben Cande Embalo heet hij of- fideel; iedereen kent hem echter als Preto. De Portugees probeert met zijn vriendin een nieuw le ven op te bouwen. ballen. Ibrahim Kargbo van Wil lem II doet ook nog wel eens mee." Via Alhaj Sesay, die zaterdag als testspeler bij Hoek in actie kwam, kwam Preto vorig seizoen al in contact met Wim Hofkens. „Maar het was te laat, de clubs mochten geen spelers meer overschrijven. Ik heb hem gevraagd aan mij te denken en nu heb ik bij Hoek een nieuwe kans gekregen. Ik durf nu eindelijk te dromen, ik zie moge lijkheden. Wat ik hier heb, is erg mooi. De mensen van Hoek kij ken of ze ook nog een baan voor me kunnen regelen. Voor mij is dit de start van een nieuw leven." In Portugal heeft hij alleen op een laag niveau gespeeld. Voetballen in Hoek is daarom een behoorlijke omschakeling. „Ik geef honderd procent en op het veld probeert ie dereen me te helpen. Het is lastig, omdat ik nu met tactiek en organi satie rekening moet houden. Maar ik doe wat ze me vertellen, ik ben een makkelijke jongen. En als het hier goed gaat, hoop ik ooit een kans te krijgen bij een profclub. Als ik die kans krijg, zal ik hem ook zeker pakken. Al moet ik het gras opvreten." Ruben Cande Embalo wordt al van kleins af aan Preto genoemd. Eerst door zijn moeder, daarna nam iedereen het over. Wat bete kent het eigenlijk? „Zwart", wijst hij op zijn huidskleur. „Maar in de goede betekenis van het woord. Naar mijn echte naam luister ik niet eens meer. Iedereen kent me als Preto. Ik hoop dat dat in Hoek ook zo wordt." Programma Hoek Hoek speelt morgenavond (af trap 19.30 uur) in Hulst tegen zondag-tweedeklasser HW'24. In de eerste helft treedt het eerste elftal van Hoek aan, in de tweede helft het tweede team. Hoek zal in dit duel nog enkele spelers testen. Woensdagavond speelt Hoek om 19.00 uur op eigen veld te gen de Belgische profclub AA Cent. Voorafgaand aan deze wedstrij den (omstreeks 18.45 uur) wordt de selectie voorgesteld aan het thuispubliek. Negende seizoenszege voor Nick van der Lijke kortcene - Nick van der Lijke heeft zaterdag de Ronde van Kort- gene op zijn naam geschreven. De wielrenner uit Middelburg hield bij de nieuwelingen Moreno Hof land uit Roosendaal en Cees-Jan Kortlever uit Zevenbergen achter zich. Het was de negende seizoens zege voor Van der Lijke. Bij de amateurs B won Fred Pronk uit Heerhugowaard. Hij finishte voor Hans Lap uit Hendrik Ido Ambacht en Ton Vrolijk uit Schip luiden. Pieter de Munnik slaat aanbod Waasland af hoek - Pieter de Munnik kreeg vo rige week een onverwacht tele foontje. De verdediger van Hoek werd door profclub Waasland, uit komend op het tweede niveau, uit genodigd voor een proefwedstrijd. De Munnik sloeg het aanbod af. „Want ik wil de club en medespe lers nu niet in de steek laten", zei hij. „Zeker niet na afgelopen sei zoen, waarin ik amper gevoetbald heb. Dat kan niet maken." Minnaard wordt zesde in Tubeke tubeke - Mountainbiker Marco Minnaard uit Wemeldinge is op de Benelux-kampioenschappen in het Belgische Tubeke op de zesde plaats geëindigd. De overwinning ging naar de Belgische veldrijder Arnouds. Bee-biker Sebastiaan Zweedijk uit Kapelle werd uitste kend achtste en daarmee vierde Nederlander. Zowel Minnaard als Zweedijk is pupil van gewezen top- mountainbiker Patrick Tolhoek uit Yerseke. Bart Maas uit Hansweert viel uit met materiaalpech Opnieuw concours afgelast vanwege weer vrouwenpolder - Het dressuur- concours van Sé-Ros dat gisteren in Vrouwenpolder zou worden ge houden, is afgelast. De overvloe dige regenval maakte het terrein bij manege De Eendracht onge schikt voor een wedstrijd. Deze beslissing komt een week na dat Outdoor Zeeland eveneens door de weersomstandigheden werd geteisterd. De slotdag moest toen worden geschrapt. Kevin Strijbos sterkste in de CP van Tsjechië loket - Motorcrosser Kevin Strij bos (Suzuki) heeft gisteren in Lo ket de Grote Prijs van Tsjechië in de MXi-klasse op zijn naam ge schreven. Het was de tweede GP-zege voor de Belg dit seizoen. Hij won voor de Fransman Sebas- tien Pourcel (Kawasaki). De winst in de MX2-klasse ging naar Nicolas Aubin (Yamaha). De Fransman troefde de Italiaan Anto nio Cairoli (Yamaha) af Cairoli be hield een ruime voorsprong in het WK-klassement. Turners verspelen podiumplaatsen shanghai - Yuri van Gelder en Li- chelle Wong zijn tijdens de wereld bekerwedstrijden turnen in Shang hai buiten de prijzen gevallen. Rin- genspecialist Van Gelder eindigde op de zesde plaats op zijn favoriete onderdeel. Wong werd vierde in de finale op de brug. Beide turners verspeelden een podiumplaats door een foutje in de afsprong. Landmachtsergeant Van Gelder viel zelf tijdens de landing. Rachid Chaari wil zijn persoonlijke record verbeteren in Zeeland. door Koen de Vries goes - De Zeeuwse Kustmarathon krijgt een steeds internationaler ka rakter. Aan de eerste editie in 2003 deed een Japanner mee, maar daar na bleef het bij Nederlanders, Bel gen, Duitsers en een enkele Engels man, Fransman of Oostenrijker. De vijfde editie van 6 oktober aan staande had al de primeur van een Spaanse deelnemer, de ultraloper Josep Artigas. Nu heeft voor het eerst ook een Marokkaan inge schreven. Het is de 37-jarige Ra chid Chaari uit Casablanca. Hij is meteen de topfavoriet, want ach ter zijn naam staat een persoonlijk record van 2 uur en 15 minuten. Hij vestigde zijn record enkele ja ren geleden tijdens een marathon in Marokko. Daarnaast raffelde hij in 2004 de marathon van Tunis af in 2.19.38. Chaari liet zaterdag vanuit Casa blanca weten de Zeeuwse Kustma rathon via internet op het spoor te zijn gekomen. De Marokkaan is naar eigen zeggen een liefhebber, die zijn reiskosten naar zijn eerste marathon in Europa hoopt terug te verdienen via het prijzengeld dat op de streep in Zoutelande ligt te wachten. De winnaar krijgt zes honderd euro. De Kustmaraton wordt Chaari's eerste marathon van het jaar. Wel liep hij al een halve marathon, in een volgens hem bescheiden 1 uur en 19 minuten. En dat is het na tuurlijk ook, als je de hele mara thon in 2 uur en 15 minuten hebt De Marokkaanse loper Rachid Chaari heeft zich aangemeld voor de Kustmarathon, die op 6 oktober wordt gehouden. Zijn pr staat op 2 uur en 15 minuten. afgelegd. De Marokkaan hoopt op 3 oktober in Nederland te arrive ren en vertrekt de dag na de mara thon weer naar zijn vaderland. Hoe hij naar Zeeland zal afreizen en waar hij gaat overnachten, weet hij nog niet. Of hij de tekst op de website van de Kustmarathon goed begrepen heeft, valt te betwijfelen. Chaari hoopt op Zeeuwse bodem zijn per soonlijk record te verbeteren. Dat lijkt gezien de zwaarte van het par koers onmogelijk. Het record van Sebastièn Schletterer staat op 2.46.50, dat hij in 2004 onder gun stige omstandigheden vestigde. Wellicht kan organisator Lein Lie- vense de website van de Kustmara thon (www.marathonzeeland.nl) ook in het Engels, Frans en Ara bisch maken. De Kustmarathon heeft inmiddels 675 inschrijvingen binnen. Het eve nement kan maximaal duizend lo pers hebben. door Sven Bakker DOMBURG - En weer stond er geen maat op Daniël Schillings. De Duit se tennisser ging er voor de vijfde maal in zeven jaar met de titel bij het Badgastentoernooi in Dom burg vandoor. De 29-jarige Schillings versloeg in de eindstrijd bij het mannenenkel- spel Gerhard Westerbeek met 6-3 en 6-2. Hoewel Schillings niet veel in de problemen kwam, moest hij toch af en toe even flink aanzet ten. „Zeker omdat het in de finale niet zo goed ging als in de halve fi nale", verklaarde Schillings. Schil lings kwam in de eerste set met 2-3 achter en moest zelfs nog een breakkans wegwerken. Hij won vervolgens vier games op rij en ook in de tweede set zette Schil lings vanaf 2-2 weer aan. „Ik hoop dat deze zege niet de laatste is ge weest", zei Schillings, die samen met Tim Hörath ook het dubbel spel won. In Koudekerke won Hendrik van den Driest het Stoofweitoernooi. In de finale bij de mannen 5 won hij van favoriet Alex Lourens: 6-1 2-6. en 7-5. In dezelfde categorie bij het vrouwendubbelspel wonnen de als eerste geplaatsten wel de ti tel. Stephanie van der Eijk en Eva Hartog, beiden van De Schelde uit Vlissingen, boekten een zege op Ri- na Lazonder en Petra Samplonius: 6-3 en 6-3. brord) aanhaken. Daarna vonden ook Van der Velde en Van dei- Kooi aansluiting, waardoor drie renners uit de eerste grote ontsnap ping van de koers wederom voor aan meereden. Het leek er lang op dat de zeven koplopers het op een sprint zou den laten aankomen. Peter van Agtmaal dacht er anders over. Hij moest naar eigen zeggen nog een gaatje zien te slaan, omdat hij ze ker wist dat hij in het in de sprint niet zou redden. Hij vreesde voor al Vuurens. „De enige kans om nog weg te komen was op het dijk je in het parcours. Daar ben ik vol doorgetrokken. Gelukkig leverde dit ook gewenste resultaat op", al dus Van Agtmaal die in Kortgene zijn eerste seizoenszege pakte. Het viertal dat er ai vroeg in de Ronde van Kortgene vandoor ging. Johnny Hoogerland rijdt in derde positie. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31