Irakezen vieren winst Azië Cup Zoeken naar Van Hanegem en goals PZC Maandag 30 juli 2007 25 Wél toeterende auto's in Den Haag, niet in Bagdad. DEN HAAG - In Bagdad was een feestverbod afgekondigd, maar in Nederland wonende Irakezen vier den gisteravond de onverwachte winst van Irak in de Azië Cup on middellijk met veel getoeter en vlagvertoon. Irak versloeg in de fi nale in Jakarta Saoedi-Arabië met ï-o, nadat eerder in de halve finale Pim Verbeeks Zuid-Korea zich liet verrassen. De prestaties van het nationale voetbalelftal verlichtten bij veel Ira kezen tijdelijk het oorlogsleed. Vrienden die elkaar lange tijd uit het oog hadden verloren door het sektarisch geweld, zochten elkaar de afgelopen weken weer op om gezamenlijk wedstrijden te kijken. Bij grote schermen volgden voet balfans van verschillende religieu ze en politieke achtergronden de duels. Twee bomaanslagen maak ten woensdag in Bagdad echter een einde aan de zeldzame mo menten van gedeelde vreugde. Tij dens de festiviteiten na de gewon nen penaltyreeks tegen Zuid-Ko rea vielen in de hoofdstad vijftig doden. De autoriteiten kondigden daarom voor zondag een verbod af op feestelijke rondritten na de fina le. In Den Haag hoefden de Irakezen zich niet in te houden na de win nende goal van aanvoerder Younis Mahmoud. Hij kopte een door de Saoedische keeper gemiste hoek schop binnen en veroorzaakte daarmee een lange file van toete rende auto's en wapperende Iraak- se vlaggen in het centrum van de Hofstad. Het is voor het eerst in de historie dat Irak de Azië Cup wint. Matchwinnaar Mahmoud en coach Jorvan Vieira stonden na af loop de pers te woord met rouw banden om. „Zo willen we onze deelneming betuigen aan de fami lies van degenen die omkwamen bij de aanslagen na de overwin ning op Zuid-Korea", aldus Vieira. Hij droeg de beker op aan fysiothe rapeut Anwar, die omkwam bij een bomaanslag terwijl hij vlieg tickets voor een trainingskamp in voorbereiding op de Azië Cup aan het halen was. Mahmoud kondigde aan dat het geweld hem ervan weerhoudt de Irak-aanvoerder Younis Mahmoud (rechts) viert zijn doelpunt in de finale van de Azië Cup. De Irakezen wonnen de eindstrijd in Jakarta door Saoedie-Arabië met 1-0 te verslaan. foto Jurnasyanto Sukarno legendarische zege in eigen land te vieren. „Ik hoop dat het volk van Irak niet kwaad is op mij, maar als ik terugkeer, kunnen ze me ver moorden of verwonden." De spe ler van Al-Gharafa in Qatar maak te van de gelegenheid ook gebruik om de Amerikaanse aanwezigheid in Irak te bekritiseren. Pim Verbeek stapte na de 'troostfi nale' om de derde plaats op als bondscoach van Zuid-Korea. „Ik heb de KFA (Zuid-Koreaanse voetbalbond) voor de wedstrijd ge- Irak wint voor het eerst de Azië Cup. Coach Vieira van het geteis terde land draagt de beker op aan fysiotherapeut Anwar die omkwam bij een bomaanslag. vraagd om mijn contract dat nog tot de Olympische Spelen van 2008 liep, te ontbinden en ze zijn daarmee akkoord gegaan", zei Ver beek in het Indonesische Palem- bang. Het is volgens de 51-jarige Verbeek tijd voor een nieuwe uit daging. Korea won de strijd om de derde plaats door Japan na straf schoppen terug te wijzen. Robin Nelisse bloeit op onder bewind nieuwe trainer FC Utrecht. door Robert Jan van der Horst UTRECHT - Zoeken naar Willem van Hanegem. De nieuwbakken coach van FC Utrecht liet gister middag zijn gezicht niet zien. Maar dat had niets te maken met de uitschakeling zojuist in het In- tertoto Toernooi, verzekerde diens assistent John van Loen. „Willem was, geloof ik, zelf zijn zoontje aan het zoeken en had geen tijd." Zoeken en leren. Het waren de twee steekwoorden in stadion Gal genwaard na de 1-1 in de terugwed strijd tegen Hammarby IF. En aan gezien de Zweedse middenmoter FC Utrecht vorige week in Stock holm op 0-0 had gehouden, gin gen de Scandinaviërs door naar de tweede voorronde van het Ue- fa-Cuptoernooi. Ondanks het matige spel waren er toch lichtpuntjes. Zoals aanvaller Robin Nelisse. Die lijkt onder Van Hanegem aan een opleving bezig. De slungelige spits, verguisd onder de naar El-Nassr vertrokken trai ner Foeke Booy, speelde vooral in de eerste helft sterk. Nelisse was duidelijk in zijn element als aan speelpunt. „Ik kom nu veel meer aan aanvallen toe," aldus de Rotter dammer. „Onder Booy moest ik vooral eerst verdedigen en als hij was gebleven, was er voor mij geen toekomst meer weggelegd bij FC Utrecht." Onder Van Hanegem veranderde de situatie voor Nelisse. Niet lan ger scheren de onbespeelbare bal len over zijn hoofd. In de voeten wordt hij nu aangespeeld, zoals het hoort. Met een fatsoenlijke op bouw van achteruit. 'Willem was, geloof ik, zelf zijn zoontje aan het zoeken en had geen tijd' Over een mogelijk vertrek hoort niemand Nelisse meer praten. Wel was het zoeken naar doelpun ten. Die vielen, kort na elkaar, in de tweede helft. Eerst strafte Nelis se een verkeerde terugspeelbal af (64e minuut), honderdtwintig tel len later lag de gelijkmaker achter Utrecht-doelman Frank Grandel. Een dekkingsfout bij de tweede paal betekende het einde van het Utrechtse Europese avontuur. De gelijkmaker was van David Johans son, de fout van Sander Keller. Die reageerde kort daarna zijn frustra tie af op een tegenstander en moest met rood vertrekken. Van Hanegem wil het creatieve proces bij zijn voetballers stimule ren. Dat vergt tijd, zo bleek tegen Hammarby. Of die tijd Van Hane gem is gegeven bij het kritische en bij vlagen ook wel kritiekloze Utrechtse publiek, dat soms al op de banken staat als een speler de bal binnen de lijnen weet te hou den, moet worden afgewacht. PSV kan niet winnen van MSV Duisburg DUISBURG - PSV heeft zaterdagmid dag met 2-1 verloren van het naar de Duitse Bundesliga gepromo veerde MSV Duisburg. Uitgerekend Michael Lamey, deze zomer overgestapt naar Duisburg, maakte de openingstreffer voor PSV. Hij raakte in de 26e minuut een vrije trap van Kenneth Perez verkeerd. In de 80e minuut scoor de Kiemen Lavric de 1-1, waarna Markus Neumayr in de slotfase het winnende doelpunt maakte. Van Persie bezorgt Arsenal Emirates Cup LONDEN - Voetballer Robin van Per sie heeft zijn club Arsenal gisteren de Emirates Cup bezorgd. De Ne derlandse aanvaller maakte tegen Inter Milaan vijf minuten voor tijd het winnende doelpunt: 2-1. Da vid Suazo bracht de Italianen na een uur spelen op voorsprong. Aleksander Hleb maakte in de 67e minuut gelijk. Valencia en Paris Saint-Germain waren de andere twee deelnemers in Londen. Jiirgen Colin verdient contract bij Ajax AMSTERDAM - ]ürgen Colin heeft de clubleiding van Ajax overtuigd van zijn kwaliteiten. De Amster dammers hebben de transfervrije verdediger een eenjarig contract met een optie voor nog eens twee seizoenen aangeboden. Trainer Henk ten Cate - die bij NAC ook al met Colin werkte - is tevreden over de komst van de 26-jarige rechtsback die de afgelopen drie weken stage liep in Amsterdam. Ten Cate tilt niet zwaar aan verliespartij Ajax FALKIRK - Ajax heeft zaterdag de tweede oefenwedstrijd in Schot land verloren van Falkirk. De Am sterdammers verloren met 2-1. Het Ajax-doelpunt werd gescoord door Laurent Delorge. Trainer Henk ten Cate tilde niet zwaar aan de neder laag. Hij wees vermoeidheid aan als belangrijkste oorzaak voor het teleurstellende resultaat tegen de aardig voetballende club uit de Schotse Premier League. Mols schiet Feyenoord naar zege op Emmen VEENOORD - Feyenoord heeft zater dag een vriendschappelijke wed strijd tegen FC Emmen met veel moeite gewonnen: 2-3. Michael Mols maakte vier minuten voor tijd de winnende goal. Roy Ma- kaay bracht Feyenoord snel aan de leiding. Roy Stroeve scoorde daar na twee keer voor Emmen. Nog voor rust bracht Jonathan de Guz man de 2-2 op het scorebord. Aruona Koné geveld door malaria-aanval DUISBURG - PSV kan de komende tijd niet beschikken over Arouna Koné. De Ivoriaan ligt in het zie kenhuis met een zware mala ria-aanval. Trainer Ronald Koe man kon zaterdag geen uitsluitsel geven over de herstelperiode van de spits. Aanvankelijk werd ge dacht dat Koné een griepje onder de leden had, maar later bleek hij malaria te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27