Opvolger van Armstrong al gevonden Blackwell Tunnel metafoor voor Tour de France Contador in Stiphout Toun FruiNCi° pzc Maandag 30 juli 2007 23 Ploegleider Bruyneel heeft met Contador weer een winnaar. door Ad Pertijs parijs - Zeven jaar lang reed Johan Bruyneel achter Lance Armstrong van het ene succes naar het ande re. Na de vijfde Tourzege (in 2004) begon de Belg zich af te vragen met wie hij verder moest als de Texaan het voor gezien hield. In eerste instantie liet Bruyneel zijn oog vallen op Jaroslav Popo- vitsj. Daarna op Ivan Basso. Om uiteenlopende redenen bleken die twee het niet te zijn. Afgelopen week vond hij de opvol ger alsnog. „Ik denk dat de nieuwe Lance Armstrong nu naast me zit", zei Bruyneel dinsdag in Pau. Hij zat naast Alberto Contador, op dat moment nog de nummer twee van het klassement. „Hij is sterk in zijn hoofd en hij kan een plan uit voeren." Op dat moment ook had de Belg nog geen haast. „Hij is onze man voor de toekomst." Die toekomst kwam veel sneller dan gedacht. Na het uitvallen van Rasmussen kwam de kleine Spanjaard aan de leiding en die stond hij ook zater dag na een sterk gereden tijdrit niet meer af De hele wereld zag de nieuwe Armstrong gisteren al op het podium staan in Parijs. Alberto Contador is voor velen een nieuw gezicht in het wielren nen. Hij werd 24 jaar geleden gebo ren in de Madrileense voorstad Pinto, als middelste jongen in een gezin met vijf zonen. De jongste heeft een dwarslaesie en ook met Alberto leek het twee jaar geleden verkeerd af te lopen. Na afloop van een rit in de Ronde van Burgos fietste hij terug naar het hotel en kwam ten val. Nie mand wist waarom. Tot bleek dat een bloedprop in zijn hoofd er la ter nog een keer voor zorgde dat hij wegviel. Contador ging onder het mes en zaterdag na de tijdrit toonde hij trots het litteken, dat hij overhield van die hersenoperatie. „Op dat moment ga je de wereld heel an ders zien. Ik was bang dat mijn car rière voorbij was." Net zoals Lance Armstrong dat dacht toen hij in 1996 werd getrof fen door kanker. In de zomer van 2005 was de herboren Armstrong bezig zijn zevende en laatste Tour Johan Bruyneel vergezelt Alberto Contador naar de huldiging op de Champs Elysées. foto Christophe Caraba/EPA te winnen. „In het ziekenhuis las ik op dat moment zijn boek. Het motiveerde me om terug te knok ken", zegt de Spanjaard. Drie jaar later staat Contador er van te kijken hoever hij inmiddels gekomen is. En staat hij er nog meer van te kijken dat Lance Armstrong de afgelopen week lie ten blijken achter hem te staan. „Hij belde me op na de rit naar Pla teau de Beille en gaf me een com pliment. Geweldig was dat. Tij dens de tijdrit zat hij in de auto achter me. Als ik met Johan con tact had via de radio hoorde ik hem op de achtergrond meepra ten. Dat motiveerde me enorm." Bruyneel: „Met hem kun je een plan uitvoeren. Net als destijds met Lance." Bij Discovery Channel weten ze in middels dat ze goud in handen in hebben. „Hij is een geboren lei der", sprak assistent-ploegleider Dirk Demol na de tijdrit van zater dag. Vooral de manier waarop de De Spanjaard Alberto Contador heeft volgens de ploegleiding van Discovery Channel alles in huis om de nieuwe leider van het Tour-peloton te worden. Spanjaard de dagen voor de chro- norit omging met de spanning, maakte indruk op de Belg. „Hij was deze Tour maar één keer echt nerveus. Dat was toen hij woensdagavond laat hoorde dat Rasmussen uit de Tour was ge haald. )e zag je hem denken: wat nu? De verwarring duurde een dag, daarna had hij alles weer on der controle." De Blackwall Tunnel, waar we een dag voor de proloog in Londen tij dens de training doorheen moes ten fietsen, is een metafoor voor deze Tour. Met een kinderlijk enthousiasme vlogen we joelend de tunnel in. Om ons mee te laten sleuren door het zware, trage verkeer. Vervol gens werd het donkerder en werd de lucht dikker. De lol ging eraf en we probeerden onze longen te be schermen voor de lucht. Dik en smerig. Hoestend gingen we ver der, want er was geen weg terug. De weg begon omhoog te lopen en daarmee werd het zwaarder. Maar daarmee kwam de hoop te rug dat we er weer uit kwamen. En, na een bocht, was er in één keer licht. Met het eind in zicht werden de gezichten weer blij. We spraken van een once in a lifetime experien ce. Iedereen was opgewonden en sprak over zijn ervaring. De Tour van 2007, het hoogtepunt in het wielerjaar. Een letterlijk 'De Tour is een real life soap waar vele zenders nog een puntje aan kunnen zuigen' hoogtepunt waarin alles ten top werd gedreven. Drama, blijdschap, leugens. Titanenstrijd, onvoorspel baarheid. Onwerkelijkheid, menselijkheid. Doping. Het was pijnlijk, emotio neel en prachtig. Op hoogtepun ten komen allerlei emoties met el kaar in conflict én in beeld. Arres taties, valpartijen, verwonde hon den, verwonde renners. Rare toe schouwers, verklede toeschou wers, blote toeschouwers. Sfeer! Het is een real life soap waar vele zenders nog een puntje aan kun nen zuigen. En daar ligt misschien wel de aantrekkingskracht. De kijkers kwamen weer in mas sa's opdraven. Met als hoogtepunt de Aubisque, de dag na de uitslui ting van Vinokoerov. Wat moet er gebeuren om de mensen weg te ja gen, zoals iedereen al lang voor speld had? Dat lukt gewoon niet. De reden is gewoon dat wielren nen een prachtige sport is en do ping lijkt er nu eenmaal mee ver weven. Anders zou ik de verkla ring moeten zoeken in het feit dat steeds meer mensen een camper hebben en in de zomer achter iets aan willen rijden. Want het aantal campers neemt elk jaar toe. Sinds de Blackwall Tunnel is er on noemelijk veel gebeurd. Van de sfeer van Londen, die nog vers in het geheugen ligt, tot Boogerd, die zijn allerlaatste kans op een zege in de Tour ooit met beide handen aangrijpt, maar hem net mist. Het is de soap die tegenwoordig wieler sport heet. stiphout - Geletruidrager Alberto Contador fietst morgen in de Ron de van Stiphout. De Spanjaard heeft net als Fabian Cancellara, Thomas Dekker, Mauri- cio Soler, Bram de Groot, Pieter Weening, Steven de Jongh en Stef Clement zijn jawoord aan de orga nisatie van het Brabantse crite rium gegeven. Contador is op maandag 6 augustus ook actief in de Draai van de Kaai in Roosen daal. Behalve Contador had de or ganisatie van Stiphout ook graag Tom Boonen aan het vertrek ge had. Maar net als andere jaren rijdt de Belg liever in eigen land, waar profcriteriums als paddestoe len uit de grond schieten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25