Souburg wil weer kunnen basketballen wordt Nachttaxi onder druk De Zwarte Ruiter door chaufFeursgebrek Mosselfestival krijgt meer inhoud Mannetje in de ton wisselt voor zeven euro van eigenaar 1 6 Maandag 30 juli 2007 pzcW De gitaren van Theo Harinck bleven onverkocht. foto Willem Mieras Tweedehands spullen op de klok in Vismijn van Colijnsplaat. door Luc Oggel colijnsplaat - Een stoel, twee klassieke gitaren, lampen, klokken, een Oosters tapijt en nog heel veel kleiner spul. Het ging zaterdag alle maal onder de hamer - of beter ge zegd: op de klok - tijdens de vei ling 'Tussen Kust en Colijn' in Co lijnsplaat. De veiling van tweede hands artikelen is opgezet door de Stichting Promotie Colijnsplaat en Kats (SPCK) en moet vanaf sep tember een maandelijks terugke rend evenement worden. Als eerste wordt het gasfornuis geveild, maar niemand brengt een bod uit. De in de loods uitgestalde spullen worden in het uur voor de veiling bekeken. Theo Harinck uit Goes geeft ondertussen een bluesje weg op één van de gitaren. Ze zijn alle bei van hem. Waarom hij ze ver koopt? „Ach, ik heb er nog meer thuis." Veilingmeester Pim Schenkelaars door Melita Lanting RENESSE - Het nachtelijk taxiver voer op Schouwen-Duiveland staat onder druk. Dat zegt B. van der Hoek van taxibedrijf New York Taxi in Renesse. De oorzaak ligt vooral in het gebrek aan chauf feurs. Landelijke regels en lange wachttij den voor het chauffeursexamen maken het moeilijk om snel nieuw personeel te vinden. „Ik krijg vaak genoeg mensen die vra gen om een vakantiebaantje, maar tegen de tijd dat ze het diploma hebben heb ik ze niet meer no dig." Door het gebrek aan mensen zijn er momenteel minder taxi's in de nachtelijke uren op de weg. Van der Hoek rijdt weliswaar met zoveel mogelijk wagens, maar hij is gericht op Renesse. Zijn bedrijf speelt een grote rol in het afvoeren van feestende jongeren als de kroe gen dicht gaan. „We streven er heeft alle spullen in de computer gezet. De verkopers hebben een bodemprijs bepaald, maar de start- prijs ligt daar boven. Bieders we ten niet wat de bodemprijs is. Wanneer de veilingklok begint te lopen, gaat de prijs omlaag. Een bieder kan op een knopje drukken om de klok te stoppen. Het bedrag dat dan in beeld is, is het bod. Als er niet wordt gedrukt, stopt de klok op de bodemprijs. Als eerste wordt het gasfornuis ge veild, maar niemand brengt een bod uit. „Je kan niet zonder op de camping hoor", probeert Schenkel aars nog, maar zonder resultaat. Bij het tweede item, een honden- mand, is het wel raak: verkocht voor 2,39 euro. De startprijs was acht euro. Voor de klokken is geen animo en ook de gitaren van Theo Harinck kunnen weer mee naar Goes. Dan een curieus item, het mannetje in de ton: een rubberen poppetje in een tonnetje dat, wan neer het tevoorschijn wordt ge haald, een enorm geslachtsdeel blijkt te hebben. „Een geweldig ca deau waarmee je jezelf onsterfelijk maakt, roept Schenkelaars. Het werkt: verkocht voor zeven euro. De veiling bracht 92 euro op. Ook komende zaterdag is er nog een 'Tussen Kust en Colijn'. naar het dorp in een uur leeg te hebben." Dat geldt ook voor taxi centrale Renesse. Dit bedrijf ver zorgt het nachtelijk busvervoer en heeft daarnaast nog een wagen rondrijden. Taxibedrijf Lemson (de derde gro te speler binnen deze markt) rijdt na twaalf uur 's nachts alleen op bestelling. „Mensen moeten dus vooraf een taxi bestellen en dan is het geen enkel probleem. Als ze na twaalf uur bellen krijgen ze een bandje", zegt K. Lemson. Hij zegt dat personeelsgebrek zeker een rol heeft gespeeld bij deze keuze. „Bij ons ligt de prioriteit bij het con tractrijden overdag." Lemson zegt dat het probleem niet alleen op Schouwen-Duive land speelt. „Het is een probleem van heel Nederland. In Groningen, Friesland en Drenthe zijn ook be drijven die 's nacht alleen op be stelling rijden." Van het veld aan de Bermweg is niet veel meer over. door Miriam van den Broek OOST-SOUBURG - Het basketbal plein aan de Bermweg in Oost-Souburg was een doorslaand succes toen dat halverwege de ja ren negentig werd aangelegd. Op mooie zomeravonden kwam er zelfs wel meer dan vijftig man. Maar een opknapbeurt heeft een paar jaar geleden het veld geen goed gedaan. Basketballers zijn er nauwelijks nog te vinden. Hang jongeren die er rottigheid uitha len, des te meer. En dat is jammer, vinden Yoeri de Rijke en Alexander van den Ee- den. Ze hebben bij de gemeente een plan ingediend om het plein weer in ere te herstellen. Het colle ge van B en W vindt dat een goed idee. Een formeel besluit, moet nog worden genomen. Yoeri en Alexander waren een jaar of twaalf oud toen het basketbal- Nieuwe locatie aan het Damplein werd matig bezocht. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Een recordaantal mosselen is afgelopen weekeinde opgepeuzeld tijdens het Mosselfes tival in Middelburg. Van donder dag tot en met zaterdag is er vier a vijfduizend kilo doorheen gegaan. „Zaterdagavond ben ik nog extra mosselen gaan halen in Yerseke", zegt Ilse la Grand van de organisa tie. Het Mosselfestival vindt traditiege trouw elk jaar plaats op de Vlas- markt die voor de gelegenheid wordt omgedoopt tot 'het straatje Nieuwe taveerne in oud Middelburgs café opent vrijdag. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - Aan de buitenkant ziet café De Zwarte Ruiter aan de Dam in Middelburg er nog steeds wat armetierig uit, met die met kranten dichtgeplakte ramen. Een maal binnen komt de verrassing: de geur van nicotine en versch+aald bier is weg, het is er licht en schoon. Helen en Dennes Kaptein zijn deze week nog druk bezig om hun taveerne in orde te maken voor de opening komende vrijdag. Pas als het helemaal klaar is, gaan de kranten van de ramen. Café De Zwarte Ruiter wordt ta veerne 't Witte Paart. Taveerne omdat dat past bij de formule - koffie, thee, taart, wijn en hapjes, 't Witte Paart, met een t op het eind, „omdat ik drie dyslectische kinderen en een dyslectische man plein er kwam. Het werd aange legd door twee jongens die toe stemming hadden gekregen van de gemeente. Voor tegels, een paal, een bord en een ring, zorg den ze zelf Toen het een succes bleek, werd het plein uitgebreid. De gemeente leverde een tweede paal en bord met ring en plaatste een bank, een prullenbak en een lantaarnpaal. Een paar jaar geleden werd beslo ten het park op de hoek Bermweg/Sloeweg te veranderen. Het werd opnieuw betegeld, er kwamen nieuwe basketbalborden en het terrein kreeg twee voetbal doelen, een half-pipe en een zittri- bune. In de ogen van de basketballers deugen de nieuwe basketbalbor den niet. „En de half-pipe heeft hangjongeren aangetrokken", zeg- Pf"! Het park aan de Bermweg werd een paar jaar geleden opnieuw in gericht met als gevolg dat de bas ketballers wegtrokken en hang jongeren hun plaats in namen. van verlangen'. Bezoekers kunnen er mosselen, maar ook andere zee vruchten eten die op ontelbare ma nieren zijn klaargemaakt. En er is muziek. Vorig jaar experimenteerde de or ganisatie van het Mosselfestival met een extra podium met tafels en stoelen op het Koorkerkplein. Dit jaar is daar de Graanbeurs op het Damplein aan toegevoegd. „Het Koorkerkplein is als locatie deze keer echt aanvaard door het publiek", zegt La Grand. „Het werd er goed bezocht. De loop zit er in." Dat was op het Damplein wel an ders. „De bezoekers die er waren, vonden het er knus. Maar er ble ven tafels leeg", erkent La Grand. heb", zegt Helen Kaptein. „Dat paart met een t is dus eigenlijk meer als grapje bedoeld. Maar het is natuurlijk ook oud-Neder lands." De nieuwe eigenaren van De Zwarte Ruiter wilden een ande re naam, maar ze wilden ook iets dat aansluit bij de gevelsteen op het pand, een zwarte ruiter op een wit paard. Nu staat de oude naam nog op het pand. „Het gaat niet lukken om voor vrijdag "t Witte Het enige dat nog herinnert aan De Zwarte Ruiter is een stuk verkleurd behang. Paart' op de voorgevel te hebben. We moeten nog uitzoeken hoe het zit met vergunningen en zo." Begin dit jaar kochten Helen en Dennes Kaptein het café naast hun Hotel aan de Dam. Het hotel zullen ze vanaf september verhu ren aan het ROC, zodat studenten gen Yoeri en Alexander die inmid dels 24 jaar zijn. De skatebaan heeft aan beide kanten een afdek king waar jongeren droog kunnen staan. Het is een uitgelezen plek om rottigheid uit te halen. Eerder is al een vuilnisbak opgeblazen, graffiti gespoten en de lantaarn paal in brand gestoken. Ook ligt het speelveld regelmatig bezaaid met glas. De Souburgers hebben een paar keer geprobeerd het veld schoon te maken en op te knappen. Dit maal hopen ze op hulp van de ge meente. Ze willen goede basketbal borden met ringen en ijzeren net jes. Ook willen ze de twee bankjes en vuilnisbakken terug. En door de overkapping bij de half-pipe dicht te maken, krijgt vandalisme minder kans van slagen, menen ze. Als hun wensen gehonoreerd wor den, willen de jongens in samen werking met de organisatie Vlissin- gen in Beweging en de basketbal- vereniging Souburg, wedstrijdjes organiseren. Toch vond de horeca aan het Dam plein het zelf wel succesvol, zegt ze. De ondernemers aan die kant van de stad zagen tijdens het festi val een stijgende lijn in het aantal bezoekers. Ook heeft zich een nieuwe ondernemer aan het Dam plein zich al aangemeld voor vol gend jaar. Nieuw dit jaar waren ook work shops waar mensen leerden hoe ze mosselen kunnen bereiden op Spaanse of Portugese wijze. En er was voor het eerst een expositie te zien over de oesterputten. „Daar willen we volgend jaar dieper op in gaan", zegt La Grand. „We wil len niet zozeer het aantal locaties uitbreiden, maar wel het festival in houdelijk verbreden." van de middelbare hotelschool er praktijkervaring kunnen opdoen. Het echtpaar Kaptein wil het met de taveerne rustiger aan gaan doen. Tot nu toe kwam daar nog niet veel van terecht. Sinds januari werken ze zowel in hun hotel als aan de taveerne. Het enige dat nog herinnert aan De Zwarte Ruiter is een stuk ver kleurd behang met bloemen en vo gels. De oude bar is weg. De mooie middeleeuwse muur erach ter is juist zichtbaar gemaakt. De ramen hoog in de voor- en achter gevel zijn nu onbedekt waardoor er veel licht binnenkomt. Achter in het café, waar ooit de biljarttafel stond, is een nieuwe bar neerge zet. Plafond, muren en lambrise ringen zijn opgeknapt en geverfd. De vloerbedekking is vervangen door hout. Deze week wordt de zaak verder ingericht. Vrijdag moet alles klaar zijn. Om 17.00 uur is de officiële opening voor genodigden, 't Witte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16