Buitenland i Strijd tegen afpersingspraktijken maffia Sicilië is zaak van lange adem Afghanen boos op Nederlandse militairen 1 Taxichauffeurs protesteren tegen moord op collega's pzc Zaterdag 28 juli 2007 9 BOGOTA - De taxichauffeurs van Bogota zijn het meer dan zat. Zij blokkeer- stad uit protest tegen het feit dat er dit jaar al acht van hun collega's vielen den gisteren massaal een verkeersknooppunt in de Colombiaanse hoofd- door moordenaarshanden. foto Guilllermo Legaria/EPA Nederlanders en Australiërs zouden het leven verstoren. den haag - Marktkooplui hebben in Tarin Kowt, de hoofdstad van de Afghaanse provincie Uruzgan, betoogd tegen de handelwijze van de Nederlandse en Australische militairen. Ze zijn, naar eigen zeg gen, de afgelopen dagen onnodig lastig gevallen met controles. Die zijn slecht voor de handel en ver storen het dagelijks leven, vinden ze. Uit protest legden de marktkoop lui donderdag hun werk een halve dag neer. Terwijl de hoofdzakelijk Nederlandse missie probeert de sympathie van de bevolking te winnen, leidden twee incidenten deze week juist tot woedende reac ties. Woensdag schoten Australi sche militairen in Tarin Kowt de chauffeur van een truck dood, om dat die in zijn voertuig met grote vaart afreed op hun controlepost en stoptekens negeerde. Bij een tweede incident raakten een vader en twee kinderen ge wond, toen Australische militairen in Tarin Kowt het vuur openden op hun auto, omdat zij niet stop ten. In een gesprek met vertegenwoor digers van de bevolking trachtte de Nederlandse luitenant-kolonel Gino van der Voet, commandant van het provinciaal reconstructie team, de gemoederen te bedaren. „Dat is uitstekend verlopen", zegt een woordvoerder van Defensie. „Over en weer zijn de zaken goed uitgesproken. Van der Voet heeft uitgelegd dat het begrijpelijk is dat de Australiërs het vuur openden in een tijd waarin er zelfmoordaan slagen dreigen. Hij heeft de bevol king gevraagd niet meer met hoge snelheid op controleposten af te rijden." Volgens Defensie is er nu geen aan leiding meer voor extra waakzaam heid bij de troepen. Van der Voet bemiddelde omdat de Nederland se militairen het grootste deel uit maken van de troepenmacht. Naast de bijna dertienhonderd Ne derlanders zijn er zevenhonderd Australiërs in Uruzgan. „Maar voor de bevolking zijn het alle maal 'die Navo-militairen'", aldus de woordvoerder van Defensie. Duitse milieuactivisten richten pijlen op SUV's berlijn - Radicale milieuactivisten hebben in Duitsland de oorlog ver klaard aan SUV's en andere luxe auto's. Zij lieten de afgelopen da gen in Berlijn de banden van meer dan tachtig benzineslurpers leeglo pen. Sommige banden werden lek- gestoken. Bij de auto's lieten zij briefjes achter waarin ze de eigena ren wezen op het verband tussen de uitstoot van CO2 en opwar ming van de aarde. Ontploffing op Russische onderzeeër moskou - Op een Russische kern onderzeeër heeft zich gisteren een probleem voorgedaan met de luchtdruk, waardoor een ballast- tank werd beschadigd. Dat heeft de Russische marine gezegd. Een woordvoerder spreekt van een klein incident. Van een eerder ge melde explosie zou geen sprake zijn. De onderzeeër is wel bescha digd. Het incident gebeurde in een dok in de haven Severodvinsk. Chinezen: veel meer condooms beschikbaar beijing - Het Chinese ministerie van Volksgezondheid wil dat bij al le hotels en openbare badhuizen in China voortaan condooms be schikbaar komen, als onderdeel van een campagne tegen versprei ding van hiv en aids. Volgens de verordening moeten condooms gratis worden verstrekt, of via ver koopautomaten worden aangebo den. China ontkende jarenlang dat hiv een probleem is in het land. ■ff u. v» lèJ Dominique de Villepin foto AP Consument moet niet meer kopen bij winkel die 'pizzo' betaalt. door Eelco van der Linden PALERMO - „Nee, nee ik betaal niet." - „Pizzo? Ik weet dat het een plaag is, maar bij mij zijn ze nooit geweest." Vraag tien ondernemers in Palermo, de hoofdstad van het Italiaanse eiland Sicilië, of ze 'piz zo' betalen, het 'beschermgeld' van cosa nostra, en je krijgt tien keer 'nee' te horen. Maar volgens het Openbaar Minis terie betaalt zeker 80 procent. „Het is een van de oudste maar ook belangrijkste activiteiten van de Siciliaanse maffia. Ze verdienen ermee en behouden zo de contro le over het territorium, wat cru ciaal is voor de cosa nostra", zegt magistraat Afredo Morvillo. Het verzet tegen deze praktijken is nog betrekkelijk jong. Begin jaren '90 trotseerde textielondernemer Libe ro Grassi uit Palermo de maffia. Hij werd symbool van een nieuw soort burgerverzet, totdat de maf fia hem in de zomer van 1991 exe cuteerde. Een andere ondernemer, Tano Grasso, wist winkeliers te or ganiseren en groeide uit tot refe rentie voor iedereen die de strijd met de pizzo wil aanbinden. Zijn leus: „Tegen de maffia win je sa men. Alleen sterf je." Maar in 2007 blijkt het in Palermo nog vreselijk moeilijk om samen op te treden. De alarmnummers voor slachtoffers van afpersing die de ondernemersorganisaties in het leven hebben geroepen, leveren weinig op. Bijna alle gevallen ko men aan het licht door politie- en justitieonderzoek. „Op eigen initia tief een afperser aanklagen ge beurt amper. Een maand geleden was er de eerste in Palermo in vijf jaar. De man is uit de openbaar heid verdwenen en onder conti nue politiebescherming gesteld", zegt Francesco Galante van Addio- Pizzo (Vaarwel Beschermgeld). De ze organisatie werd drie jaar gele den door jongeren opgericht en predikt de formule: 'koop bij wie geen pizzo betaalt'. „Wij willen een mentaliteitsveran dering en een gezonde economie", zegt Loredana Fulco in haar pasta winkel in Palermo. Op het raam staat het woord pizzo met een streep erdoor. Zij was een van de eersten die zich aanmeldden bij AddioPizzo en poseerde vorig jaar voor een antipizzokalender. Alles volgens het principe dat naam, toe naam en gezicht bekend moeten zijn, het tegenovergestelde van de gesloten wereld van de maffia. Wie meedoet komt op de site van AddioPizzo. Consumenten die ver klaren de ondernemers te steunen en bij hen te kopen, komen er ook op. Maar de teller blijft al een tijd je steken bij 200 ondernemers en 9000 klanten. Verder trekt Addio Pizzo bijna uitsluitend zakenlui die nooit gevraagd zijn pizzo te be talen, onder wie Fulco. De overgro te meerderheid die wél betaalt, houdt zich stil. De Villepin in staat van beschuldiging gesteld parijs - De voormalige Franse pre mier Dominique de Villepin is in staat van beschuldiging gesteld naar aanleiding van zijn vermeen de rol in de Clearstream-affaire, waarbij onbekenden de huidige president Nicolas Sarkozy in dis krediet probeerden te brengen. De Franse justitie heeft besloten tot een onderzoek naar de betrokken heid van De Villepin bij de zaak. Kenia verplaatst duizenden dieren nairobi - Kenia is begonnen met het verplaatsen van 2000 wilde dieren, waaronder zebra's en impa la's, naar een wildpark dat is leeg geroofd door stropers. De operatie duurt een maand en moet het be roemde Meru Nationaal Park, weer op de kaart zetten. De dieren worden gehaald uit parken waar nog grotere kuddes leven, zoals de Naivashe en Nakuru-parken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9