Buiten and 'Sudan moet slavernij afschaffen' Heilige stier Shambo is toch afgemaakt 11 :v 8 Zaterdag 28 juli 2007 PZC VN hekelt schenden mensenrechten in regio Darfoer. CENÈVE - De Mensenrechtencom missie van de Verenigde Naties heeft gisteren een vernietigend rap port gepubliceerd over de situatie in Sudan. Het orgaan eist daarin de verzeke ring van de Sudanese overheid dat zij geen financiële of materiële steun meer verleent aan Arabische milities die etnische zuiveringen uitvoeren in Darfoer. Ook roept het rapport op tot afschaffing van de slavernij. In haar eerste beoorde ling van de mensenrechten in Su dan sinds tien jaar maakt de com missie melding van 'wijdversprei de en systematische' schendingen van de mensenrechten, waaronder moord, verkrachting, gedwongen uitzettingen en geweld tegen bur gers. De situatie is het meest nij pend in Darfoer, aldus het panel van achttien onafhankelijke des kundigen. De commissie van de Verenigde Naties beoordeelt de 156 landen die het internationale convenant over burger- en politieke rechten hebben geratificeerd. In 2003 namen etnisch-Afrikaanse stamleden in Darfoer de wapens op tegen de door Arabieren gedo mineerde regering in Khartoem, omdat ze zich achtergesteld voel den. De regering bewapende vervol gens de janjaweed-milities, die tot op de dag van vandaag wreedhe den begaan tegen de bevolking. Het conflict heeft inmiddels zo'n tweehonderdduizend levens geëist en 2,5 miljoen mensen op de vlucht doen slaan. Volgens de Sudanese wetgeving zijn de politie, het leger en de bin nenlandse ordetroepen zo goed als vrijgesteld van vervolging, stelt het rapport. Ook komen er volgens de VN-com- missie in Sudan veel verkrachtin gen voor, hoewel dat niet blijkt uit officiële cijfers. Sudanese vrouwen doen vaak geen aangifte van ver krachting uit angst dat zij worden beschuldigd van overspel, wat in hun land geldt als een zwaar mis drijf Een andere bron van zorg is de Su danese traditie van vrouwenbesnij denis. In dit deel van de wereld komt het gebruik voor in zijn ern stigste vorm, waarbij de vagina dichtgenaaid wordt of de clitoris volledig wordt weggesneden. De Wereldgezondheidsorganisatie sprak in dat verband van 'marte ling'. In het rapport wordt gesteld dat Sudan weliswaar pogingen heeft ondernomen om besnijdenis bij vrouwen te verbieden, maar dat het gebruik toch nog te veel voorkomt. In het rapport worden ook de mar telpraktijken in gevangenissen be kritiseerd, de veel voorkomende ontvoeringen van vrouwen en kin deren en het gedwongen inlijven van kindsoldaten in het leger, wat volgens het panel neerkomt op sla vernij. Met tbc besmet dier ondanks massaal protest hindoes gedood. LONDEN - De stier Shambo, die door Britse hindoes in een kloos ter in Wales liefdevol werd ver zorgd en aanbeden, is geslacht. Dat hebben de autoriteiten giste ren gemeld. Het lot van de zesjarige Friese stier, die rundertuberculose had en daarom moest worden afge maakt, kreeg internationale me dia-aandacht door de protesten daartegen van zijn aanbidders en hindoes overal ter wereld. „Ik kan bevestigen dat hij is afge maakt", zei een woordvoerder van de regionale regering van Wales gisteren. Een dag daarvoor was de stier on der politie-escorte uit zijn onder komen in het klooster verwijderd, waar ruim honderd hindoes bij een waren gekomen om voor de stier te bidden en te zingen. Een dierenarts en enkele agenten wa ren 's morgens al gekomen om Shambo op te halen, maar monni ken weigerden hun de toegang tot het complex. Later kwam de die renarts terug met twintig agenten die zich toegang tot de tempel ver schaften door een ijzeren ketting 'Verantwoordelijken zullen gevolgen van deze daad nog generaties lang voelen' door te knippen en zich een weg te banen door een zee van demon stranten. Na de beslissing van de plaatselijke autoriteiten om hun stier af te ma ken stapten de hindoes naar de rechter omdat volgens hen de stier helemaal niet ziek was en omdat ze vonden dat het besluit een aan tasting van hun religieuze vrijheid betekent. De hindoes kregen bijval van ge loofsgenoten over de hele wereld. Er werd een weblog opgezet met Shambo's 'dagelijkse overpeinzin gen' en de bewegingen van de stier waren overal rechtstreeks te volgen op het speciaal voor de gele genheid opgerichte 'Moo Tube'. Hindoes beschouwen veel dieren als heilig. Runderen nemen in de godsdienst een centrale plaats in. „De daders zullen de gevolgen nog generaties lang voelen", zei Swami Suryananda, een van Shambo's verzorgers. Een Welshe rechter beval de ver antwoordelijke instanties vorige week om hun beslissing het dier af te maken te heroverwegen. Het hof van beroep in Londen oordeel de maandag dat het vonnis vanwe ge het besmettingsrisico gerecht vaardigd was. Rundertuberculose kan namelijk worden overgedra gen op andere dieren en in zeldza me gevallen zelfs op mensen. Weet jij het beter dan alle coaches van de Eredivisie bij elkaar? Stel dan je eigen Eredivisie team samen en speel mee om de titel 'voetbalcoach van het jaar'. i Vj Wé L iv- i Kijk voor meer informatie op www.pzc.nl/voetbalcoach rmtsmm Altijd en overal op de hoogte van de competitie! Geef je direct op en ontvang een FM scan radio! y' Hoe werkt het? Als voetbalcoach krijg je een fictief budget van 15 miljoen euro. Hiermee stel je je eigen dreamteam samen uit alle spelers van de Ere-divisie: 11 basisspelers en 4 reserves. Afhankelijk van de resultaten die de spelers en de clubs in de Eredivisie behalen, krijgt je team punten. Elke week kun je je tactiek aanpassen door maximaal 1 speler te wisselen. Subleagues Om het extra spannend te maken, kun je samen met vrienden of collega's een eigen klassement maken. Zo maak je onderling voor eens en altijd uit wie de echte voetbalkenner is! Fantastische prijzen Voor de winnaars van het spel wachten mooie prijzen* en natuurlijk eeuwige roem als de enige echte voetbalcoach van het jaar! Hoe doe ik mee? Ga snel naar de website www.pzc.nl/voetbalcoach en geef je op! We vragen een kleine bijdrage van 2,50 voor abonnees en 4,00 voor niet abonnees. De eerste inschrijvers krijgen een FM scan radio kado. Dus wees er snel bij, want op=op! Alleen deelnemers die ook meedoen met de coachquiz maken kans op prijzen. Kijk voor spelregels en voorwaarden op de website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8