Buitenland Weeralarm afgekondigd in Engeland OPROEP Méditerranée zo blauw, zo vuil Illegale immigranten onderschept bij Canarische Eilanden Niet tevreden over uw multifocale bril? onderscheidende deelnemers Levenslang cel voor Britse 'happy slappers' Gorbatsjov: 'Amerikanen vormen gevaar' PZC Zaterdag 28 juli 2007 j 7 In zes tot negen uur kan er veertig millimeter regen vallen. DEN HAAG - Het gaat opnieuw hard regenen in de door overstromin gen getroffen delen van Engeland. De Britse meteorologische dienst heeft een weeralarm uitgevaar digd. Nieuwe overstromingen drei gen. In zes tot negen uur kan er veertig millimeter regen vallen. Zuid- en midden-Engeland kregen sinds mei al zo'n vierhonderd millime ter te verwerken. Dat is twee keer zoveel als normaal. De grond is verzadigd en voor zover er reser voirs zijn, zitten die vol. Het departement voor milieuza ken verklaarde gisteren wel dat het waterpeil in de ondergelopen ge bieden begint te zakken of in elk geval niet meer stijgt. Bewoners proberen zo goed en zo kwaad als het gaat de ravage op te ruimen en water uit hun huizen en bedrijven weg te pompen. Honderdduizen den Britten zitten nog altijd zon der stromend drinkwater. De auto riteiten hebben in de getroffen ge bieden tijdelijk zo'n duizend wa tertanks neergezet, maar veel be- Ondanks dat in de ondergelopen gebieden het waterpeil gisteren daalde, komt er nieuw noodweer aan in Engeland. Regen stroomt daarbij direct de rivieren in. woners klagen dat die te snel leeg- raken. Daarnaast dreigt er nu dus op nieuw flinke overlast: „Nieuwe, zware regen stroomt direct de ri vieren in. Daardoor kan het water peil snel stijgen", aldus een verkla ring van het Environment Agency, de overheidsinstelling die verant woordelijk is voor waterbeheer. De Britse overheid, het Environ ment Agency in het bijzonder, is sinds het begin van de overstro mingen mikpunt van kritiek. Het Britse waterbeheer is een chaos. „Er zijn veel lessen te trekken", schrijft de krant Financial Times, die de Britse autoriteiten aanraadt eens in Nederland te gaan kijken. „Daar woont bijna de hele bevol king in een potentieel overstro mingsgebied, maar sinds 1953 zijn er geen catastrofale overstromin gen geweest." „We mogen inderdaad redelijk trots zijn op de manier waarop het in Nederland geregeld is", reageert een woordvoerder van Rijkswater staat. De kans dat regen onverwacht tot overstromingen leidt zoals in Enge land, is in Nederland veel kleiner. „Het KNMI kan vrij precies de neerslag voorspellen en van alle waterschappen is bekend hoeveel neerslag ze kunnen verwerken. Als er meer neerslag wordt ver wacht dan een waterschap aankan, wordt er al een paar dagen van te voren begonnen met pompen." LOS CRISTIANOS - Circa negentig uit Afrika afkomstige illegale immigranten op een boot van de Spaanse kust wacht in de haven van Los Cristianos op de Canarische Eilanden. Zij werden gisteren onderschept toen ze poog den de kust te bereiken. De Eilanden gaan gebukt on der de toevloed van illegalen, foto Arturo Rodriguez/AP www.ontspannenzien.nl Voor een VISMARKT op de Kaai in VEERE op zaterdag 15 september a.s. zoeken wij Maximaal 4 kramen met verse vis. Verder per vissoort maximaal 1 deelnemer. Ook restaurants, zeegroente-kwekers, sportvissers etc., etc. kunnen reageren. Tijden: 8.00 - 16.00 uur. U staat vol in de wind, dus stoere instelling vereist! geen winkelwagens toegestaan - Ook zoeken wij visgebonden ambachten zoals garnalenpeiler, palingroker, netten boeten, Hoogaars modelbouw etc. Voor inlichtingen: 0118 - 50 21 61 Organisator Jan Mosmans Middellandse Zee is de meest vervuilde zee ter wereld. door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - Weinig vakantiegan gers aan de zonovergoten Spaanse costa's realiseren zich dat een duik in de Middellandse Zee tevens een onderdompeling is in de meest ver vuilde zee ter wereld. Dat besef probeert Greenpeace, dat deze zo mer met zijn actieschip de Rain bow Warrior langs de costa's toert, de vele vakantiegangers uit alle de len van Europa bij te brengen. „Het is niet de opzet om de toeris ten weg te jagen, want zij vormen maar één van de vele vervuilers", zegt Sebastian Losada, medewer ker van de milieuorganisatie. „De meeste smerigheid is afkom stig van de 150 miljoen kustbewo ners van de Méditerranée en de twaalfduizend schepen die hier jaarlijks rondvaren." Uit een bun deling van de verschillende studies van de afgelopen vijftien jaar blijkt volgens Greenpeace zonneklaar dat de Mare Nostrum met stip wint van alle andere wereldzeeën als het gaat om de vervuiling. De grootste boosdoener zijn de plas tics. Die veroorzaken de meeste proble men voor vissen en zeevogels en vormen driekwart van alle rotzooi die aanspoelt op de stranden. „Wie een stukje in zee gaat zwem men komt het bij ongunstige wind allemaal weer tegen", zegt Losada. Het gaat dan om plastic tassen en flessen die via het land uiteindelijk in de zee terecht komen. Behalve allerlei soorten plastic troffen de duikers van Greenpeace bijna tweeduizend andere soorten rom mel aan op één vierkante kilome ter zeebodem. Rivieren en kanalen zijn de belang rijkste transporteurs van de troep die vaak diep uit het binnenland komt. Veel erger dan de zichtbare vervui ling zijn de 400.000 ton kankerver wekkende hydrocarburaten die jaarlijks in het Middellandse Zee water terechtkomen door olielozin gen van schepen. Het milieubewuste Greenpeace wijst erop dat 'die reguliere en con- Continue vervuiling volgens Greenpeace veel erger dan spectaculaire olierampen tinue ramp' vele malen erger is dan de spectaculaire olierampen die we af en toe meemaken als er ergens op zee weer een olietanker zinkt. De ergste concentraties komen voor bij de grote havensteden Bar celona en Marseille. Op sommige plaatsen worden concentraties van tien gram per liter zeewater geme ten. Het directe gevolg is de ver dwijning van sommige organis men. De soorten die het afval wel overleven brengen de giftige stof fen via de voedselketen bij de mens. De Middellandse Zee heeft een to tale oppervlakte van twee miljoen vierkante kilometer. De zee is wel verbonden met de veel grotere At lantische Oceaan, maar die verbin ding (de Straat van Gribaltar tus sen Marokko en Spanje) is relatief smal. Er grenzen in Europa, Afrika en het Midden-Oosten tweeëntwin tig landen aan de zee. Van de rivie ren die erin uitmonden is De Nijl de grootste. Andere grote rivieren die hun water naar de Mare Nostrum brengen zijn: de Ebro, de Rhone, de Tiber, de Adige, de Po en de Maritsa. De Méditerranée is ook nog ver bonden met de Rode Zee, maar dat is een kunstmatige, smalle ver binding via het Suezkanaal. LONDEN - Een rechtbank in Lon den heeft twee 23-jarige Britten gis teren tot levenslange gevangenis straf veroordeeld omdat zij voor de lol een 43-jarige zwerver dood schopten. Daarbij maakten zij op names van elkaar met een mobiele telefoon. Een derde Brit die betrok ken was bij de mishandeling, ook wel 'happy slapping' (vrolijk slaan) genoemd, kreeg tien jaar cel. „Het lijkt er op dat jullie veel plezier hebben gehad die avond. Dit was geweld voor jullie ple zier", zei de rechter. Bij 'happy slapping' worden willekeurige mensen in het openbaar in elkaar geslagen. De daders tonen de opna mes voor vermaak aan vrienden. MOSKOU - De situatie in de wereld is gevaarlijk zolang de huidige Amerikaanse regering in het zadel zit. Dat heeft de oud-sovjetleider Michail Gorbatsjov gisteren ge zegd. „De Amerikanen willen zo graag winnaars zijn. Her feit dat ze aan deze ziekte lijden, aan dit win naarscomplex, is de voornaamste reden dat alles in de wereld zo on overzichtelijk en ingewikkeld is", aldus de voormalige leider van de communistische partij en laatste president van de Sovjetunie op een drukbezochte persconferentie in Moskou. De bekoelde betrekkin gen tussen het Westen en Rusland zijn vooral de schuld van het eigen gereide optreden van de Verenigde Staten, meent Gorbatsjov. „In plaats van met Rusland samen te werken, begonnen de VS op agres sieve wijze hun macht te laten gel den. Uiteindelijk leidde die hou ding volgens hem tot een reeks grote strategische fouten. Washing ton negeerde de VN-Veiligheids- raad, het internationaal recht en de wensen van de eigen bevolking. pagina 12 en 13: ex-vijand, ex-vriend

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7