Dump je caravan maar in de natuur BEDANKT SPONSOREN VISSERIJDAGEN BRUINISSE 2007 6 Zaterdag 28 juli 2007 PZC Opruimen groeiende berg afval in bossen kost veel geld. door Berry van der Heijden KAATSHEUVEL - De Renault Kangoo 4x4 hobbelt rustig over het zandpad van nationaal park de Loonse en Drunense Duinen. Bos wachter Frans Kapteijns spiedt naar gedumpt afval. „Daar", zegt hij en trapt op de rem. In een die pe sloot ligt een groen bankstel op zijn kop. „Wéér een stort. Hier word ik zo boos van", bromt hij. „Waarom neemt iemand nou de moeite om helemaal naar een bosgebied te rij den om een bank te dumpen? Via een kringloopwinkel of internet kun je hem gratis kwijt en je maakt nog iemand blij ook. Dit is zo triest." Kapteijns en zijn collega's hebben hun handen vol aan het 3500 hec tare grote natuurgebied van de Ver eniging Natuurmonumenten en Het Brabants Landschap. Ze draaien zelfs avond- en nachtdien sten. Boswachters en opzichters van de grote terreinbeheerders, Staatsbos beheer, Natuurmonumenten en de provinciale Landschappen, kla gen steen en been over het toene men van illegale dumpingen. Ze zijn steeds meer tijd en geld kwijt om de rotzooi op te ruimen. De boswachters komen van alles te gen. Het gaat van de resten van een verbouwing, een aanhangwa gen met asbest, blikken olie en de inhoud van een gestripte auto tot complete, rotte caravans. Een collega van Kapteijns stuitte onlangs op de inventaris van een shoarmazaak. „Een spies met 50 ki lo vlees dat nog tot september goed was, twee rollen van 10 kilo vlees en pizzabodems. Dan sta je echt te kijken." De boswachters spreken van 'asoci aal gedrag'. Een oorzaak is volgens hen dat steeds meer gemeentebe sturen hun burgers meer laten be talen naarmate zij meer afval leve ren. Dit zogeheten diftar-systeem (gedifferentieerde tarieven) wordt inmiddels in ongeveer zeventig ge meenten in Nederland gehan teerd. „Zodra een gemeente in de buurt het invoert, waarschuw ik de colle ga's al", zegt opzichter Ger Ver woerd, die voor het Geldersch Landschap op de Veluwe grote na tuurgebieden beheert tussen Erme- lo, Apeldoorn en Nunspeet. „Dan weten we dat we meer rotzooi krij gen. Soms moeten we wel een paar keer per week ruimen. Dat doen we zo snel mogelijk, want af val trekt afval aan. Het kost ons in Gelderland al snel 250.000 euro per jaar, en dan heb ik het nog niet over de kosten voor preventie en toezicht." Verwoerd is voorstan der van het oude systeem, waarbij mensen hun rommel langs de weg kunnen zetten of gratis naar de 'Onbekenden dumpten zelfs de inventaris van een shoarmazaak' stort brengen. Ook zijn collega Sjaak van Dijk van de Sallandse Heuvelrug (5000 hectare) wil af van het diftar-systeem. „Dan wor den wij niet geconfronteerd met een achtergelaten kar vol asbest of accu's." De boswachters stuiten ook op cri minele dumpingen van chemicali ën van xtc-laboratoria of lampen en plastic potten van hennepkwe kerijen. „Die zul je altijd houden", zegt Van Dijk. Het meest ridicule wat hij heeft meegemaakt is de dumping van 150 autobanden. „De eigenaar van de grond mag het opruimen beta len. In dit geval was het een parti culier, die daarna direct een hek heeft laten plaatsen." Hoewel de straffen voor dumpingen vorig jaar zijn verzwaard, mag er van Van Dijk nog wel een schep boven op. Een woordvoerder van de provin cie Noord-Brabant bevestigt dat langs provinciale wegen in de buurt van gemeenten die met dif- tar beginnen 'meer tot veel meer' vuilniszakken worden gevonden. „Op vijf carpoolplaatsen halen we na een weekeinde wel een pick-up- vrachtwagentje vol. Het is een kwestie van mentaliteit. In Enge land werkt het perfect. Daar wordt bijna alles hergebruikt." foto CPD Boven: afval in de Drunense duinen. Linksboven afval dat asbest bevat en midden afval van shoarmatent. Onder: afval van hennepkwekerij. Rabobank Café-restaurant Storm Fotografie Jaap-Jonker Onderhoudsdienst ACO ABNAMRO 't Dierenhuis Bakkerij - Slijterij Ons Eiland Albert Heijn Bruinisse Doeland Nieuwerkerk Jumelet - Otte Ooms Warmtewereld/lnstallaties Aquadelta Vakantieparks Duivelands Meubelhuis Juwelier/Goudsmederij Kaptein Oosterschelde Jachtwerf Zeilschool Aquavitesse Scheepswerf van Duivendijk BV Kampen Destillateurs Machinefabriek Padmos Allévo De Elf Boompjes BV Kegro Systems Patrona BV Marine Services Allité Geluk Groente en Fruit B.F. Kik Provinciale Zeeuwse Courant Gebroeders Beije B.V. Frituur Grevelingendam Klaassen Notarissen Restaurant Grevelingen BBM Schoonmaakdiensten Gemeente Schouwen-Duiveland/ 't Knip-uus Tabakszaak Robben G.A. Boomgaards Nederland district Oost Koekeloere Schoonheidsalon Mooi Fa. Bout Geronimo Leatherworks BV Gerrie van de Kreeke Bakkerij Spelt Bru 6 W.D. van den Berg B.V. Van Gilst Kevers Bruinisse Lenos c.s.VAT Custom Lawyers Ut Striekgoed Bru 8 VOF M en M Padmos Golfclub Grevelingenhout Scheepswerf Maaskant BV Tweewielers J. Bolle Bru 27 De Ronde BV Heineken Stellendam Van de Velde Groenvoorziening Bru 36 BV Padmos Hotel Zierikzee Piet Maaskant John Verstrate Motoren Bru 40 BV Padmos De Hovenier Magnifiek Mode Volker Wessels Vastgoed Marinus Padmos Beheer B.V. InBev Chinees afhaalcentrum Man Li Vishandel De Waal Mossel en kokkelvisbedrijf KIK Autobedrijf W.C. Ista Zn. Marskramer Bruinisse VOF Wassalon Meijer Mosselkweekbedrijf Okkerse Jachthaven Bruinisse Martens en Van Oord WEA Accountants Adviseur BTL Groepsaccommodatie Martin Hair Witte Kermisexploitant C1000 Bruinisse De Stoofpolder Aannemersbedrijf Mol BMW Zwartepoorte Café 't Kombuis Jeugdsociëteit De Pul Nederlandse mosselkwekers Café Petit JMC Signmakers Mosselschippers vlootschouw Café 't Veerhuis Johnny's Taria Nederlands Visbureau En alle bezoekers die een gift in de bus gestopt hebben! Met dank aan de bewoners en de vrijwilligers die hand en spandiensten verleenden. EU-commissaris Kroes verlaat Nederland BRUSSEL - Europees Commissaris Neelie Kroes verlaat Nederland. Ze verkoopt haar villa in Wassenaar en blijft voorlopig alleen in haar appartement in Brussel wonen. De WD-coryfee overweegt om daarna naar de Verenigde Staten te verhuizen, waar twee van haar kin deren wonen. De 66-jarige politica zegt dat haar verhuizing geen vlucht is om fiscale redenen. Even min zou ze Nederland beu zijn. Turkijegangers dupe van faillissementen ROTTERDAM - Een groep van onge veer 2000 Nederlandse Turkijegan gers raakt gedupeerd door de aan staande faillissementen van Maxis- un Travel BV en Tosy Travel BV/Sunplus. Per direct zijn alle bij hen geboekte reizen naar Turkije geannuleerd. Ongeveer 1250 men sen zien hun vakantie in duigen vallen. Zij krijgen hun geld terug via het garantiefonds. Daklozen houden toezicht in Nijmegen NIJMEGEN - Dak- en thuislozen houden vanaf volgende week op parkeerterreinen in het centrum van Nijmegen toezicht. Zij maken deel uit van een project van de po litie om het aantal auto-inbraken in de stad terug te dringen. De politie werkt samen met de stichting Dagloon, een organisatie die zich inzet om zwervers en voormalige thuislozen een zinvol bestaan te geven. Politie zoekt gestolen dodelijk middel VIERLINGSBEEK - De politie in het Noord-Brabantse Vierlingsbeek is op zoek naar een uit een bedrijfs auto gestolen chemisch middel dat bij gebruik dodelijk is. De politie zoekt een bruine doos waarin twee verpakte injectienaalden zit ten met het middel Neulasta. Op de doos zit een label van TNT-Me- dizorg en is voorzien van de num mers 1931291 en 511290293.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6