Lichtje opsteken voor schone lucht v41 PZC Zaterdag 28 juli 2007 Grote foto: Lightfresh geeft niet alleen licht, maar reinigt ook de lucht. In het hart van de lamp bevindt zich de ionisator. Foto rechtsDe proefopstelling. Links een gewone spaarlamp, rechts Lightfresh. De lucht in de ruimte is in luttele seconden zuiver. Een spaarlamp die ook de lucht reinigt. Het klinkt wonderlijk. Toch is dat precies wat Lightfresh doet. De lampen zijn sinds kort via internet te koop. door Paul Geerts foto's GPD Eerst zien, dan geloven. Het is dit prin cipe dat de bedenkers van Lightfresh huldigen. Niet zomaar, want een spaarlamp die ook de lucht reinigt, dat klinkt nogal ongelooflijk. Dus staat naast verkoper Pascale Baeten prominent een proefopstelling op het bureau. De proefopstelling bestaat uit twee gesloten ruimtes met daarin twee spaarlampen. De een is een gewone spaarlamp, de ander een Light fresh. Als beide ruimtes gevuld zijn met (siga rettenrook en de lichtschakelaar omgaat, wordt de werking duidelijk. De normale spaar lamp blijft gehuld in een dikke nevel, terwijl de rook in de ruimte met de 'wonderlamp' zichtbaar in beweging komt. Na een paar seconden zijn de stinkende, ongezonde dampen verdwenen. Als sneeuw voor de zon. Is hier een illusionist aan het werk geweest? Ongeloof Om uit te sluiten dat zich onder de Lightfresh stiekem een compact afzuigsysteem bevindt, wis selen we beide lampen. En zie daar: ook de ruimte die kort daarvoor nog gevuld was met de rook, is in een oog wenk zuiver geworden. Diende in dit geval (sigaretten)rook als voorbeeld. Lightfresh doet het zelfde met luchtjes, pollen en stof deeltjes. Dat is handig voor mensen met allergieën en aandoeningen aan de luchtwegen. En vanzelfspre kend voor iedereen die houdt van schone lucht thuis, op kantoor, in de sporthal of op school. De beden kers van Lightfresh claimen op hun website dat 'met slechts één lamp per circa 45 kubieke meter in houd de ruimte binnen drie uur ge zuiverd wordt van stofdeeltjes, bacteri ën, rook, geurtjes, pollen, et cetera'. Een grotere ruimte zuiveren met één lamp is ook mogelijk, claimt Lightfresh op de eigen website. 'De zuivering wordt daar door niet minder. Het duurt alleen langer'. De combinatie van licht en het reinigen van lucht mag nieuw zijn, het principe waarop de 'wonderlamp' is gestoeld, kan niet innovatief genoemd worden. Het steekwoord is ioni- satie. Bij dit natuurkundige proces wor den positieve deeltjes (bijvoorbeeld huisstofmijt) gekoppeld aan negatie ve deeltjes. Is de verhouding in ba lans, dan kunnen de positieve, scha delijke deeltjes hun werk niet meer doen. Volgens het bedrijf achter de Lightfresh worden per seconde maar liefst drie miljoen deeltjes gereinigd. Hoewel de lampen sinds kort op de markt zijn, (de prijs ligt tussen de 23 en 95 euro) zoekt de consument er in de winkel vergeefs naar. Ze zijn (vooralsnog) alleen te koop via internet. Dat is een bewuste keus, legt Baeten uit. „In de licht- speciaalzaak draait het meer om de iampen dan om de verlichtingsbron", zegt hij. „En in de bouwmarkt, waar ook veel verlichting wordt aangeboden, kunnen wij ons verhaal moeilijk uit de doeken doen." Ook de kosten spelen mee. Aangezien Lightfresh zowel leve rancier, importeur, groothandel en verkoper van haar eigen product is, kan het bedrijf de kosten van de lamp zo laag mogelijk houden. Verkoop in speciaalzaak of bouwmarkt zou de prijs met een veelvoud doen stijgen, stelt Light fresh. Dat verhaal is niet alleen gebaseerd op de zuivering van de lucht. Zo straalt een deel van de lampen zogenoemd full spectrum-licht uit. Dit benadert het daglicht. Full spectrum-daglicht wordt ge bruikt bij de behandeling van mensen die lij den aan winterdepressies. Uit onderzoeken blijkt dat 3 procent van de Nederlanders tussen de r8 en 65 jaar in de winterperiode last heeft van deze - soms ernstige - depressies. Daglicht vermindert stress, vermoeidheid en lusteloosheid vanwege de 'levende vorm' er van. Het bevat een breed kleurenspectrum, maar ook veel verschillende soorten straling waarvan enkele belangrijk zijn voor de aan maak van vitamines. Verder biedt Lightfresh ook lampen aan met zacht licht, plugins (reinigers zonder licht) en een autoreiniger. www.lightfresh.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69