Mijn huis, jouw huis BI PZC Zaterdag 28 juli 2007 Hotel te saai? Camping te primitief? Hét alternatief voor een andere vakantie: ruil gewoon van huis. Niet alleen een stuk persoonlijker, je komt ook op de bijzonderste plekken terecht. door Caroline Göttgens foto's GPD Dick en Franca Kiers voor hun woning die ze regelmatig te ruil aanbieden. In de film The Holiday - waarin Kate Winslet en Cameron Diaz hun huizen in respectievelijk Londen en Florida via Home Exchange aan elkaar 'uitlenen' - lijkt het een sprookje. Wij willen ook wel ruilen als onze bestemming een luxe villa met zwembad in Florida is. Of een leuke Engelse cottage. Dat gebeurt in het echt toch niet? „Toch wel", vertelt Dick Kiers. Hij en zijn vrouw Franca zijn enthousiaste huizenruilers. Ook is hij vertegenwoordiger van Huizenruil, de Nederlandse variant op Home Exchange, dat bedacht werd in de Verenigde Staten. Via deze organisatie kun je contact leggen met mensen over de hele wereld, die met jou tijdens de vakantie van woning willen ruilen. Zeven jaar geleden is het ruilen begonnen, nu willen ze niet anders meer. Kiers: „We gaan eigenlijk altijd naar de Verenigde Staten of Canada en zijn al in de mooiste huizen terechtgekomen. Kasten van villa's, met zwembad, bioscoop en al. Toch gaat het daar niet echt om. Je wilt vooral een originele vakantie. Wij zijn verrast door de luxe en ruimte, de familie die hier komt, vindt het leuk om in de buurt van Amsterdam te zitten." Het mooiste aan het ruilen: „Je voelt je tenminste geen toerist. Je komt echt in iemands wooncultuur, wordt vaak ook meteen opgenomen in de gemeenschap. Dat is leuker dan in een hotel zitten, waar je alleen maar andere toeristen ontmoet." Inga de Ruiter van Homelink International beaamt dat. „In plaats van in een hotel in Frankrijk te zitten, ervaar je hoe het echt is om tussen Fransen te wonen." Homelink international heeft in Nederland 850 leden. Per jaar ruilen zo'n 14.000 mensen via deze organisatie een of meerdere keren van huis. Home Exchange heeft zo'n 17.000 leden van wie zo'n 650 in Nederland en vooral heel flexibel en open minded." „Wat me ook opvalt is dat mensen niet alleen om economische redenen voor een dergelijke vakantie kiezen. Net zo goed zijn het mensen met hogere inkomens, die op een andere manier iets van de wereld willen zien." Wordt het niet als een probleem ervaren dat tijdens de ruilvakantie een ander gezin van je huis en inboedel gebruikmaakt? Inga de Ruiter: „Ik kan me voorstellen dat mensen dit als een drempel ervaren. Via onze site kun je beoordelingen bekijken, hoe anderen een bepaald huis en gezin hebben ervaren. Dus dan heb je al een idee wat je te wachten staat. We vragen ook altijd om legitimatie, en je kunt niet alleen bemiddelen via de site maar ook langskomen op ons kantoor. Het is onmogelijk om iedereen te screenen, maar we hebben nog nooit grote problemen ondervonden." Paul Marcus, fervent huizenruiler uit Almere, doet wat ook de organisaties adviseren: zorg dat je voldoende kennis maakt met je mederuilers. „Je mailt en belt elkaar, dan krijg je wel een idee met wie je te maken hebt en wie er in je huis terechtkomt. Omgekeerd zit jij ook in het huis van een ander, tussen hun spullen. Het valt me altijd op dat er veel wederzijds vertrouwen is." Onderling kun je afspraken maken over bijvoorbeeld het lenen van eikaars auto, over het schoonmaken en over eventuele huisdieren. „We hebben nog nooit iets vervelends meegemaakt. Met één stel, dat een prachtige woning heeft in Barcelona, zijn we zelfs bevriend geraakt." www.holidaylink.com www.huizenruil.nl www.homeexchange.com De populairste bestemmingen zijn Frankrijk, Spanje, Duitsland, de Verenigde Staten en Canada. Maar er zijn ook families uit India of Australië die graag zouden ruilen, en het aantal ruilers groeit gestaag. „Daar draagt een film als The Holiday wel toe bij", aldus Kiers, „maar niet iedereen zal het zien zitten. Je moet toch wel een bepaalde instelling hebben: mensen die dit doen, zijn „Woningruil is niet eng", zegt Paul Marcus. „Het valt me altijd op dat er veel wederzijds begrip is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67