Vedergras - Op het balkon, in de couveuse, op kantoor, de loungebar en in de living. De hangmat rukt op. Waar moet je op letten bij de aanschaf van een hangmat? v36 I Ps-i'f Zaterdag 28 juli 2007 PZC Di» TUINEN door Romke van de Kaa Vaste planten en siergrassen zijn niet meer dan vulsel Combinaties van vaste planten en siergrassen geven de tuin een natuurlijke uitstraling, zo beweren de voor standers van het tuinieren met deze planten. Ik zou lie ver willen spreken van een 'naturaliserende' uitstraling, want de tuin en de natuur zijn eikaars tegengestelde. In de tuin proberen we de natuur te bedwingen en in door ons gekozen banen te leiden. Ik wil niet zo ver gaan als wijlen Russell Page, de gezaghebbende Britse tuinarchitect, die vaste planten en siergrassen vergeleek met 'gekleurd hooi'. Daarmee wilde hij zeggen dat het in de tuinarchitectuur om het indelen van de ruimte gaat en dat planten eigenlijk bijzaak zijn. Bomen en struiken hebben wel degelijk een vorm die ertoe doet in de tuin. Maar vaste planten en siergrassen zijn inder daad niet meer dan vulsel. Toch hebben siergrassen van alle planten de meest uitgesproken vorm. Ze spuiten als fonteinen boven hun omgeving uit - eerst bijna verticaal om daarna aan hun top weer sierlijk over te hangen. Ze geven structuur aan een beplanting die anders vormeloos zou zijn. Een nadeel van sommige siergrassen is dat ze niet doorzichtig zijn, waardoor ze vaak meer in de weg staan dan dat ze iets aan de tuin bijdragen. De geliefde miscanthus - prachtriet in het Nederlands - is hiervan een voorbeeld. Zwaar en log staan de pollen miscanthus tussen de andere planten terwijl je van een siergras nu juist verwacht dat het luchtigheid en beweeg lijkheid aan een beplanting bijdraagt. Een gras dat dit wél doet, is de stipa. Stipa's komen vaak uit dro ge streken - uit steppes en woes tijnen. Ze houden van droogte en warmte en zijn er niet dol op om tussen andere planten inge klemd te staan. Dat maakt ze niet eenvoudig toe te passen in de tuin, omdat je ze niet tus sen de floxen en de monnikskappen kunt zetten. Het is het beste om ze zo te planten, dat ze hoog boven andere planten uittorenen door ze bijvoorbeeld te plaatsen in een mat van bo- dembedekkende sedums of in een deken van kruiptijm. Ook in grind komt de stipa tot haar recht. De Nederlandse naam voor stipa is vedergras, maar in het ge val stipa gigantea, de reus van het geslacht, is die naam mislei dend. Dit bijna twee meter hoge gras zou je beter reuzenhaver kunnen noemen, want de goudgele halmen doen sterk aan ha ver denken. Zolang stipa gigantea niet bloeit, is de plant een onooglijk en zelfs rommelig polletje. Maar als in juni de reusachtige bloem- halmen verschijnen, is de reuzenhaver de opvallendste plant in de tuin. Als de bloemhalmen niet in storm of onweer knak ken, blijven ze tot aan de herfst mooi. Een plant die wél terecht aanpraak maakt op de naam veder gras is stipa pennata, een gras dat bestaat uit een toefje draad- dun blad van waaruit in juni de bloemhalmen ontspringen die als ragfijne zilveren wimpels in de wind wapperen. Het is misschien overbodig te zeggen dat het gras dan ook zo geplant moet worden dat de wind door de halmen kan waaien - niet tussen andere planten, maar aan de rand van een perk of een border. En in gortdroge grond, want dit vedergras is een echte steppebewoner en houdt niet van polderveen of-klei. Een goe de plant voor de zeurpieten die altijd klagen dat bij hen in de tuin niets het doet omdat ze op puur zand tuinieren. Maar zelfs op puur zand is stipa pennata geen langlevende plant en het is dan ook zaak om af en toe wat reserveplanten uit zaad op te kweken. Hoe zaai je zaden met 10 centimeter lange, veer- vormige kafnaden? Heel eenvoudig - die knip je er gewoon af Stipa pennata - vedergras. foto Romke van de Kaa Gewichtloos door Vikkie Bartholomeus foto's GPD Belastbaarheid Materiaal Hoogte De hangmat moet niet gespan nen opgehangen worden, maar moet iets doorzakken. De mat moet op ongeveer 1,50 tot 1,80 meter hoogte worden be vestigd. Voor kinderen uiter aard lager. Voor wie is de hangmat be doeld? Er zijn kinderexempla ren met een draaggewicht van 60 kilo, tot een 4,5 meter lange gezinshangmat voor 280 kilo. Met of zonder stok? De echte, authentieke hangmat heeft geen stokken aan de uit einden. De 'Braziliaanse ligtech- niek' kun je beter toepassen in een variant zonder stokken. Een stok is minder stabiel, heeft sneller kantelneigingen. Maar het voordeel is dat je er gemakkelijker een boek in kunt lezen of zonnebaden. De meeste hangmatten zijn met de hand gemaakt van ka toen en worden nog steeds in landen als Mexico of Brazilië ge maakt. Hoe dichter geweven, hoe sterker en duurder. Er be staan tegenwoordig ook hang matten van kunststof dat toch zacht aanvoelt. Ze zijn steviger, waterbestendig, zonlichtbesten- dig, maar hebben als nadeel dat je er sneller in transpireert. Bevestigen Geen twee bomen op de ideale afstand van elkaar? Geen pro bleem. Er zijn tegenwoordig, complete onderstellen lever baar waar de hangmat in ge haakt kan worden. Ook voor de hangstoelen. Er zijn speciale wand- en plafondhaken en er is zelfs een 'tweede boom' te koop: een houten paalsysteem met spandraad. De 'Braziliaanse ligtechniek' is diagonaal, schuin in de hangmat. „Als je er recht in gaat liggen, sluit hij als een rolmops om je heen. Niet echt prettig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 64