Hoera, enclave Achterveld De wandeling v31 PZC Zaterdag 28 juli 2007 Het is aangenaam verpozen bij kasteel Stoutenburg. foto Wegener Te Achterveld hebben we er een zwaar hoofd in; is men hier in de Gelderse Vallei niet nogal zwaar op de hand in de sfeer van zondagsheiliging? Maar dan zien we een winkel met communiecadeaus en een groot kruis bovenop de kerk en is er wederom opluchting: dit is een katholieke enclave en dat betekent meestal aanwe zigheid van horeca! En jawel, er zijn op zondagochtend t niet minder dan drie cafés open in Achterveld. We strij ken neer op het terras van De Roskam aan de Hessen weg waar al eeuwen voetreizigers zich hebben gelaafd. Het is trouwens toch een dag vol verrassingen. Eerlijk gezegd had ik niet zo'n hoge pet op van de Gelderse Vallei als wandelgebied (kippenfarms, gerefor meerde dorpen). De weersvoorspellingen waren beroerd, maar het gebied is niet ver weg, dus als het zou gaan regenen, waren we zo weer thuis. Maar het is er waarlijk heel mooi, buitengewoon rustig en vooral afwisselend: percelen bos, boerenland, heldere be- Routebeschrijving: Via Amersfoort naar de Stoutenburg- laan in Hoevelaken (met openbaar vervoer: buslijn 102) en dan de aanwijzingen volgen van Steven Trooster en Lie- ke van Lith. Steeds meer gedreven liefhebbers ontwerpen tegenwoordig op eigen houtje wandelroutes en dit twee tal spant de kroon met een route van 688 kilometer in 36 etappes langs de grenzen van Gelderland: de Grote Gel derse Grenswandeling, alias de G3-route. Hun website is niet helemaal ok, het aanklikken van routes leidt soms tot de respons 'Error. Tell Martin maar de meeste etap pes kun je zonder mankeren downloaden via www.gelder- landroute.net, waaronder de hier beschreven route. En al les klopte! Het eindpunt Scherpenzeel wordt door buslijn 80 (1 x per half uur, weekend 1 x per uur) verbonden met Amers foort en NS Veenendaal-De Klomp. Bekorting: Volg vanaf De Roskam in Achterveld (beschrij ving aldaar voor 1 euro te koop) het 9 km lange, beweg- wijzerde Snorrenhoefpad, aangeprezen als 'prachtig visite kaartje van de Gelderse Vallei'. Openbaar vervoer onderweg: alleen te Achterveld Horeca onderweg: ook alleen te Achterveld Hond mee: ok, mits aangelijnd. De route volgt deels het Snorrenhoefpad, een zogenoemd klompenpad. foto Cor Leenhouts Hoe vaak lopen we niet een dorp binnen, in spanning over de vraag of er een café zal zijn! Als je dan het uithangbord van een bierbrouwer ontwaart, ben je opgelucht. Maar: is de brouwerij ook geopend? door John Jansen van Galen die het jonge gras in de weiden helder groen maakt; twee hazen rennen er zigzaggend doorheen en even later zien we er een reebok kalm grazen. Over een 'Kerstavondpad' (36 hits op Google zonder dat je te weten komt waarom het zo heet) en een afgedankte, hoogst romantisch overwoekerde schietbaan bereiken we de kerk van Scherpenzeel waar de klok in de stoere toren net half vijf wijst: mooi op tijd voor wijn, bier en bitterbal len! Hoevelaken-Scherpenzeel 19 km ken, uitgestrekte landgoederen. Amper uit Hoevelaken ver trokken, lopen we een eindje op met een wandelaarster die op kasteel Stoutenburg de afgezant van een 'verlichte mees teres' uit India gaat ontmoeten. Dat het nog bestaat! Ze laat een foto zien waarop de vrouw erg onaantrekkelijk lijkt, wat natuurlijk niks zegt over haar mate van verlichting. De weersvoorspellingen worden trouwens niet gestand ge daan, het blijft droog en in de middag gaat de zon schijnen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59