Projecten in gevaar door uitspraak A4 Gehandicapte steekt medebewoner oog uit BIJNA NIEUW! Minister wil meer slimme camera's inzetten Aruba blijft homoparen weigeren Zeiljacht met softdrugs op Noordzee ontdekt VVD pleit voor meer belastingvrije invoer De koning te rijk op de Koninkrijksspelen Audi - BMW -VW - Opel www.pietvogelaar.nl piet vogelaar auto's goes 4 Zaterdag 28 juli 2007 PZC Milieudefensie heeft nog meer zaken lopen dan verbreding A4. DEN HAAG - De aanleg van nieuwe wegen en andere bouwprojecten lopen overal in het land gevaar na de bepaling van de Raad van State dat de verbreding van de A4 wordt stilgelegd. Bij de uitbreiding van vliegveld Maastricht Aachen en de aanleg van de Tweede Coen- tunnel bij Amsterdam loopt om een soortgelijke reden een beroeps procedure van Milieudefensie. Van veertig wegverbredingstrajecten onderzoekt Rijkswaterstaat zelf of de rijksoverheid opnieuw bij het hoogste rechtscollege onderuit kan gaan. Om een nieuwe weg aan te kun nen leggen of een weg te verbre den moet de overheid altijd een ontwerpbesluit opstellen. Dat be sluit ligt zes weken voor iedereen ter inzage, zodat iedereen die dat wil bezwaar kan maken. De opdrachtgevers moeten serieus naar de bezwaren kijken. Wan neer de bezwaarmakers zich niet serieus genomen voelen, kunnen ze daarna alleen nog maar beroep aantekenen bij het hoogste rechts college van ons land: de Raad van State. Milieudefensie tekende met succes beroep aan bij - de voorgenomen verbreding van de A4 bij Zoeter- woude. Voornaamste kritiek was dat Rijkswaterstaat niet goed heeft: gekeken naar de effecten van de aanleg van een brede weg op de verre omgeving. De weg zou kun- De uitspraak van de Raad van Sta te dat de uitbreiding van de A4 moet worden stopgezet kan ge volgen hebben voor andere gro te projecten in het land. nen leiden tot een betere lucht kwaliteit in de directe omgeving van de weg. Een eindje verderop zouden extra verkeer en opstop ping bij het binnengaan van de ste den echter leiden tot meer lucht vervuiling. Bij het vliegveld van Maastricht speelt een soortgelijk probleem. Daar is een studie verricht naar de gevolgen van de extra vluchten als de luchthaven zou uitbreiden. Maar volgens Roland Kager van Milieudefensie is daar geen reke ning gehouden met de effecten voor een groter gebied. „Een derge lijke uitbreiding zorgt er natuurlijk voor dat er meer mensen naar de luchthaven komen en er meer vrachtverkeer naartoe rijdt." De Raad van State komt naar verwach ting over twee of drie maanden met een uitspraak. De aanleg van een Tweede Coen- tunnel bij Amsterdam leidt ook al tot een dergelijk dilemma. De ver binding kan een middel zijn om de doorstroming op de ring te ver beteren, maar verderop levert het problemen op als het extra verkeer de stad in moet, stelt Kager. Ook hier loopt inmiddels een beroeps zaak. Komende dinsdag besluit de raad of de wegenplannen worden opgeschort tot de definitieve uit spraak. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat kijkt naar een stuk of veer tig projecten waarvan het ont werp nog niet is afgerond. Daarbij bestudeert het de uitspraak van de Raad van State om te voorkomen dat de aanleg later alsnog wordt ge blokkeerd. Het gaat bij deze projecten onder meer om de A12 bij Waterburg-Vel- perbroek, de A2 tussen Leenderhei- de en Budel, de N61 tussen Hoek en Schoonkijke en de A28 bij Zwolle-Meppel-Hattemerbroek. DEN HAAG - Gemeenten moeten va ker slimme camera's gebruiken om de openbare orde te handha ven. De intelligente systemen, die automatisch agressief gedrag regis treren en het analyseren van beel den makkelijker en efficiënter ma ken, bieden volgens minister Ter Horst (Binnenlandse Zaken) be langrijke voordelen boven de stan daardcamera's. Ze baseert zich op een onderzoek naar cameratoe zicht door gemeenten, dat ze giste ren naar de Tweede Kamer stuur de. Bijna een op de vijf gemeenten gebruikt camera's om de veilig heid te vergroten en overlast te be strijden. De inzet van geavanceer de camera's kan de kans verklei nen dat een incident wordt ge mist. Ook kunnen ze een rol spe len bij het voorkomen van vecht partijen. Die beginnen vaak met verbale agressie. Door een combi natie van beeld- en geluidregistra tie kan volgens Ter Horst in een vroeg stadium worden ingegrepen. ORANJESTAD - Een mannelijk homopaar dat in Nederland is ge trouwd en op Aruba woont, spant een kort geding aan tegen Aruba omdat het eiland hen niet in schrijft in de burgerlijke stand. Dat heeft de griffie van het Arubaanse Gerecht in Eerste Aanleg gisteren bevestigd. Zelfs na een officiële toezegging van de Arubaanse regering aan staatssecretaris Ank Bijleveld (Ko- Peter van Straaten is met vakantie. ninkrijksrelaties) blijft Aruba wei geren homohuwelijken in te schrij ven. In april nog bepaalde de Ho ge Raad dat in Nederland gesloten huwelijken in het gehele Konink rijk dezelfde rechtskracht bezitten en moeten worden erkend. Sinds de toezegging zijn er volgens André van Wanrooij, voorzitter van de Homo Lesbische Federatie Nederland (HLBF), vijf homostel len geweigerd bij de Arubaanse burgerlijke stand. Het afsluiten van een homohuwelijk blijft on mogelijk op Aruba. GENNEP - Als gevolg van gebrekkig toezicht bij de Noord-Limburgse zorginstelling Dichterbij in Gen nep is in juni een gehandicapte vrouw (50) in een rolstoel ernstig mishandeld door een andere ge handicapte. De dader, een 56-jari- ge autist, stak het slachtoffer een oog uit. De zorginstelling vindt extra toe zicht in woningen waar cliënten wonen die veel zorg nodig hebben of te kampen hebben met gedrags problemen desondanks niet nodig. De dader, tegen wie geen aangifte is gedaan, krijg nu wel bij elke stap die hij buiten de eigen woning zet een persoonlijk begeleider mee. Donderdag werd bekend dat in zorginstelling 's Heeren Loo in Er- melo, in mei, ook een gehandicap te vrouw (19) door een medebewo ner was mishandeld Zij heeft acht weken in coma gelegen. De dader is een zestienjarige autist. De Inspectie voor de Volksgezond heid spreekt van 'extreme zaken'. Volgens de gezondheidsinspectie is het nu niet zo dat het ineens on veilig is in en bij huizen waar ge handicapten wonen. „Cijfers voor dit soort tragische incidenten wij zen geen toename uit", aldus een woordvoerder. De inspectiedienst, waar Dichter bij enkele dagen na het incident op 9 juni melding heeft gedaan, houdt de instelling, evenals de zorggroep in Ermelo, de komende tijd extra in de gaten. „We wach ten op een plan van aanpak. Maar dit uitzonderlijke incident is geen reden voor speciaal toezicht." Dichterbij, dat in Limburg, Gelder land en Noord-Brabant zorg ver leent, is volgens de inspectie geen organisatie waar 'heel erg veel mis is'. Het incident gebeurde op een dag dat er veel monteurs aan het werk waren in de instelling. DEN HAAG - De douane heeft in de nacht van donderdag op vrijdag tij dens een controle op de Noordzee een 'grote hoeveelheid' softdrugs aangetroffen op een zeiljacht. Vier mensen zijn aangehouden. Dat heeft het ministerie van Financiën gisteren gemeld. De fiscale opspo ringsdienst FIOD-ECD zal de zaak verder onderzoeken. Die krijgt daarbij hulp van het Korps landelij ke politiediensten te water. DEN HAAG - De WD wil dat toeris ten nog deze zomer voor een ho ger bedrag belastingvrij spullen kunnen invoeren die ze op hun va kantieadres hebben gekocht. Vorig jaar besloten de ministers van Fi nanciën van de EU het belasting vrije bedrag te verhogen van 175 naar 430 euro. De VVD wil weten waarom deze afspraak nog steeds niet is uitgevoerd. DEN HAAG - Koningin Beatrix bekijkt de vier medailles van de Koninkrijksspelen voor de Jeugd 2007. Een week die een sporter uit de Nederlandse Antillen behaalde, lang streden ruim 300 jongeren tegen elkaar in zeven De vorstin was gistermiddag aanwezig bij de sluiting takken van sport. foto Robin Utrecht/ ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4