de baas door slim bouwen via PZC Zaterdag 28 juli 2007 Klimaatverandering zorgt niet alleen voor meer neerslag en een stijgende zeespiegel. Hittegolven zullen in warme zomers vaker toeslaan, met name in de steden. Stedenbouwers kunnen bijdragen aan een klimaatbestendige stad door te kiezen voor een andere inrichting en ander bouwmateriaal. door Peter de Jaeger foto's GPD Hittegolf den. De zomertemperatuurgegevens van zestien steden in Europa zijn geanalyseerd. De stijging was het hoogst in Madrid (met 2.2 graden Celsius) tot 23,7 graden, gevolgd door Luxemburg (+2 graden), Stockholm (+1,5 graden) en Brussel, Rome en Wenen (+1,2 graden). In Amsterdam en Parijs werd het gemiddeld 1 graad warmer. Al leen in Dublin, Helsinki en Kopenhagen bleef de stijging beperkt tot onder 1 graad Celsius. „Omdat we zeker weten dat we vaker war mere zomers krijgen, moeten we nu han delen. Daar kan de bouwwereld ons bij hel pen", zegt Florrie de Pater van het Nationa le Onderzoeksprogramma Klimaat voor Ruimte van de VU Amsterdam. Elk huis of gebouw zijn eigen airconditioning is geen optie, aldus de onderzoekster, omdat we dan nog meer (dure) brandstof gebrui ken en dus meer koolzuurgas uitstoten. Dat het broeikaseffect weer vergroot. „Ver standiger is het om gebruik te maken van warmtepompen in combinatie met kou- de-/warmteopslag." Hierbij wordt onbenutte warmte in de zo mer opgeslagen in grond- of oppervlakte water om in de winter te gebruiken. Omge keerd kan in de zomer verkoeling worden geleverd door in de wintermaanden opge slagen koud water. Bij grootschaliger gebruik zou de aanwezig heid van gunstige grondwaterlagen of die pe meren medebepalend kunnen worden voor de bouwlocatie, meent De Pater. „Na deel kan zijn dat de systemen ondergronds te dicht op elkaar gepakt gaan zitten waar door ze elkaar beïnvloeden en minder ef fectief werken. Een ondergrondse ruimte lijke ordening moet dat voorkomen." Waar nog weinig over is nagedacht, is bouwwijze en materiaalgebruik, legt De Pa ter uit. „Nu bouwen bijvoorbeeld heel veel projectontwikkelaars zongericht, dat wil zeggen grote ramen aan de zuidkant om zoveel mogelijk van zonnewarmte gebruik te maken. Dat is gunstig voor in de winter, maar kan in een warme zomer ondraaglijk worden." De bouwwereld moet daarom komen met slimme technieken om gebruik te blijven maken van de zomerwarmte in de winter Warm weer is heerlijk. Een paar graadjes erbij is prima, zeker als de zomer dreigt te verrege nen. Ouderen en jonge kinderen snakken in hete zomers echter eerder naar verkoeling. Juist onder hen maakt de hitte slachtoffers. Denk maar aan Frankrijk in de zomer van 2003. Daar bezweken tijdens de canicule (hittegolf) duizenden mensen, vooral be jaarden, als gevolg van de extreme hitte. Daarnaast hadden vele tienduizenden mensen last van slaapgebrek en vochtte- kort. Door de verwachte temperatuurstijging zullen dergelijke zomers vaker voorko men, die weer het best gevoeld worden in de grote stad. Door opwarmend asfalt en beton ontstaan in de stad hitte-eilanden. De temperatuur in de stad ligt daardoor vaak enkele graden hoger dan in de voor steden of op het platteland. Uit een rapport van het Wereld Natuur Fonds blijkt dat het de afgelopen dertig jaar steeds warmer in de steden is gewor- Dicht op elkaar bouwen en het gebruik van lichte kleuren kunnen, zoals hier in Bologna, verkoeling geven bij grote hitte. en tegelijk de warmte bij heet weer in de zomer buiten te houden, vindt ze. De Pa ter verwijst daarvoor naar de bouwwijze in de landen rond de Middellandse Zee. „Daar zien we dicht op elkaar staande hui zen met dikke muren, soms licht geverfd. In die steden blijft het koel, ook als het bui ten 40 graden is. Misschien moeten we het idee van de ruim opgezette wijken verla ten en dichter bouwen om de zon buiten te houden." Hetzelfde koele effect kan worden bereikt door een uitgekiend groenpatroon, zoals in Stuttgart. Daar wordt via wind uit de heuvels koelte in de stad gebracht. Onder zoeker Roland Ennos van de universiteit van Manchester heeft berekend dat 10 pro cent toename van de hoeveelheid groene ruimte in de stad de temperatuur met on geveer 4 graden Celsius kan verminderen. Dat is precies genoeg om de gemiddelde voorspelde stijging rond 2080 teniet te doen. „Die compensatie komt door het ver koelende water dat door de planten en bo men wordt verdampt. Het is vergelijkbaar met het koeleffect van zweet op onze huid", zegt Ennos. Naast gelijkvloers groen zou er een tweede maaiveld moeten komen in steden door daken te voorzien van vegetatie. Dat werkt temperatuurverlagend in de zomer en houdt water vast. Op de universiteit van Amsterdam wordt studie gedaan naar het effect van een grasdak op vertraging van piekafvoeren van water. „Vegetatieda ken en groene gevels hebben effect op de temperatuur binnenshuis. Dat staat vast. Hoeveel dat is, moet onderzoek uitwij zen", aldus De Pater. Verder werkt het onderzoeksprogramma Klimaat voor Ruimte aan een project waar in materiaalgebruik wordt vergeleken. Er is bouwmateriaal nodig dat beter tegen vocht kan omdat het 's winters natter wordt en dat tegen hogere temperaturen bestand is. Materiaal ook dat warmte terug kaatst De Pater: „Dus geen donkere dak pannen of geasfalteerde dakkapellen, maar lichtere kleuren die net als sneeuw en ijs warmte terugkaatsen." Napels: in smalle straatjes is meestal vol doende schaduw bij extreme hitte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45