v15 PZC Zaterdag 28 juli 2007 de schulden die zoonlief had gemaakt. In veel gevallen gaat psychische mishande ling zoals bedreiging gepaard met finan ciële uitbuiting. De daders plukken de ouderen compleet leeg. „We hebben ze allebei direct naar het Le ger des Heils gebracht Pas daar wilde de vrouw een plek in een verzorgingshuis ac cepteren", vertelt Van Dongen. „Denk je dat het dan over is? Echt niet. Die jongen blijft zuigen aan die moeder, dreigen en om geld bedelen. Maar in dat geval kan hij niet meer aan haar basisbestaan komen. Dat dak boven haar hoofd, voedsel, zorg en aandacht zijn dan gegarandeerd." Het lastige met ouderenmishandeling is dat het vaak de strafrechterlijke grens niet bereikt, zegt Kees Blankman van de juridi sche faculteit van de Vrije Universiteit Zo kent hij een zaak van een bejaarde vrouw die soms de hele dag op de grond lag. Niemand die naar haar omkeek. Pas 's avonds nam haar dochter de moeite om haar weer overeind te helpen. Medische zorg werd buiten de deur gehouden. Vol gens de vrouw zelf was er niets aan de hand. „In zo'n geval kun je via het strafrecht wei nig doen. Er is geen aangifte. Bewijs maar eens dat er sprake is van mishandeling. Bo vendien is het nog maar de vraag of je dit wel strafrechtelijk wilt aanpakken. Ie her stelt er de relatie tussen die twee niet mee", legt hij uit. Wat wel kan helpen is het aanstellen van een mentor via een kantonrechter. „De oudere komt dan als het ware onder toe zicht te staan. Die mentor is dan verant woordelijk voor alle zorg. De dader heeft dan niets meer over de oudere te zeggen." Dat mag uitsluitend wanneer een oudere niet meer in staat is om zijn eigen belan gen te behartigen. „Als zo'n vrouw zegt dat ze dat prima kan, dan kun je als kan tonrechter weinig", verduidelijkt Kees Blankman. Toch lukt het Gerda Krediet van de GGD Rotterdam-Rijnmond voor 30 procent van de bij haar gemelde mishandelde ouderen een bewindvoerder en mentorschap te vor deren bij het openbaar ministerie. „)e moet een compleet dossier opbouwen met bewijzen en getuigenverklaringen, maar het kan wel", legt ze uit. Zo wist ze een hoogbejaarde man te hel pen die financieel werd uitgekleed door een vrouw die wekelijks op bezoek kwam. De man mocht een kwartier naar haar kij ken in ruil voor een cheque van 30 euro. De vrouw incasseerde echter stelselmatig 430 euro. De fraude kwam pas aan het licht toen de man in het rood stond. Hulp wilde hij wel, maar hij wilde ook 'zijn vriendin' niet kwijt. Met behulp van de mentor kon de uitbuiting uiteindelijk worden gestopt. De man verbrak alsnog het contact met de vrouw. nooit meer of je gaat naar een verpleeg huis", vertelt Krediet. Van Dongen: „It's payback time, zeggen ze dan. Jij hebt mij altijd een kloteleven gege ven... nu zul jij eens voelen hoe dat is." Mishandelde kinderen die als volwassene dader worden. Het is een bekend feno meen in de psychiatrie. Deze spiraal van geweld kan van generatie op generatie overgaan. Meestal beginnen ze met het slaan van hun eigen kinderen of hun part ners, maar het kan dus ook overslaan op de daders van weleer, de ouders die hen mishandelden en nu zelf in een zwakke, kwetsbare positie zitten. Dit is volgens forensisch psychiater Corine de Ruiter van de Universiteit Maastricht niet altijd bewuste mishandeling. „De ma nier waarop je zelf bent opgevoed, is mede bepalend voor hoe je zeiflater met ande ren omgaat. Voor sommige daders is dit de normale manier van communiceren ge worden." Ook kan het een uiting van onmacht zijn. „Kwetsbare ouderen zijn een makkelijk doelwit. Het is net als bij kindermishande ling. Ouders reageren zich af op die kinde ren wanneer ze boos of gefrustreerd zijn. Bij ouderenmishandeling reageert het kind zich af op de ouder." Of op de mishandelende partner. Zo sloeg in 2003 een 74-jarige vrouw in Zwijn- drecht haar 80-jarige echtgenoot dood met het metalen deel van een stofzuigerslang. De man was kort daarvoor in elkaar gezakt in de gang. De vrouw kreeg hem niet meer omhoog. Ten einde raad riep ze: „Als je niet opstaat, dan sla ik je!" en dat deed ze. Twintig tot dertig keer. De man overleed naderhand in het zieken huis. Tijdens de rechtszitting werd duide lijk dat de vrouw haar leven lang door de man was mishandeld en gekleineerd. Vol gens de vrouw had haar man haar zelfs be drogen met hun pleegdochter. Ze bekende geen schuld. Ze hield immers van haar man. Ze had hem al die jaren verzorgd. Niet zelden weigeren ouderen juist vanwege een beladen ver leden alle hulp. Zo onderging een bejaarde vrouw bewust de mishandeling door haar dochter omdat ze vond dat ze dat verdiend had. Haar man had hun dochter jarenlang seksueel mis bruikt. De vrouw wist ervan, maar had nooit ingegrepen. Nu deed ze in haar ogen boete. Wanneer zoiets gebeurt, staan hulpverle ners vaak machteloos. „Bij een kind kun je ingrijpen. Dat kun je op grond van de wet beschermen, maar een volwassene niet. Niet zolang die nog wilsbekwaam is. Je ziet het gebeuren en je kunt niets doen", zegt Van Dongen. Zo heeft ze het er wel eens op aan laten ko men dat een verslaafde zoon en zijn moe der letterlijk op straat werden gezet door

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 41