v14 I Zaterdag 28 juli 2007 PZC De wraak van het mishandelde kind Weinig ouderen durven er over te praten. Toch is mishandeling van 65-plussers wijdverbreid, leder jaar treft het zo'n 100.000 ouderen. De dader is vaak het eigen kind of kleinkind, dat nog een rekening te vereffenen heeft. „Iemand kreeg jaren alleen maar brood te eten." door Jacqueline Steenwijk illustratie Helen van Vliet Met slechts een matje om op te liggen, bracht een 83-jarige man uit Rotter dam menige dag en nacht in een kelder door. De kens kreeg hij niet. Licht was er nauwe lijks. Hij was weer eens lastig geweest, zei zijn dochter. Hij had zijn mond moeten houden en naar haar moeten luisteren. Maar ja, hij was weer eigenwijs en dan moest hij ook maar op de blaren zitten. Soms duurde zijn straf een dag, soms twee. Soms kreeg hij eten en drinken, soms niets. De ene keer moest hij de kel der in omdat hij zijn mond opentrok, de andere keer juist omdat hij niets zei. Ook was hij slecht ter been en viel nogal eens, dit tot grote irritatie van zijn dochter. In de kelder had ze daar tenminste geen last van. De man belandde uiteindelijk in de crisis opvang in Den Haag. Dat is de enige ge meente waar sinds vorig jaar bij wijze van proef een blijf-van-mijn-lijfhuis voor mis handelde ouderen is. Hoewel het opvang huis in eerste instantie bedoeld is voor ouderen uit Den Haag, kunnen ook ande ren er in noodsituaties gebruik van maken. De verhalen die coördinatoren Helene Meijer en Jolly van der Velden horen, zijn vaak te triest voor woorden. „Lichamelijk geweld komt veel voor. Vooral slaan en knijpen. Ook worden veel ouderen opge sloten. De telefoon gaat achter slot en gren del, zodat ze niemand kunnen waarschu wen", vertelt Meijer. Daarnaast worden ouderen vaak financieel uitgebuit, leeggezogen. Hun bankrekening geplunderd. Hun spullen verkocht. Terwijl de daders er vrolijk op los leven, moeten de slachtoffers het doen met de restjes. Soms letterlijk. Meer dan brood en water krijgen ze niet. Nieuwe kleding? Vergeet het maar. Zelfs persoonlijke hygiëne wordt ze ontnomen. Mishandeling van ouderen. „Als je het mensen vertelt, geloven ze je niet. Een be jaarde slaan... Dat doet toch niemand?" zegt Mirjam van Dongen, voorzitter van het Landelijk Platform Bestrijding Oude renmishandeling. Vorig jaar registreerde het platform 368 gevallen. „Dat lijkt mis schien weinig, maar dit zijn wel 368 zaken die we het jaar ervoor nog niet kenden." Volgens Van Dongen zijn de binnengeko men meldingen slechts het topje van de ijs berg. Vorig jaar konden ouderen nog maar terecht bij een handjevol meldpunten in Nederland. Om dit aantal fors uit te brei den, startte het platform de landelijke cam pagne Stop Ouderenmishandeling. Met succes. Op dit moment heeft 94 procent van alle gemeenten een meldpunt opge richt. Van Dongen verwacht de komende jaren dan ook een duidelijke stijging in de aantal len te zien. Alle gevallen in zicht krijgen, blijkt onmogelijk. Bij het enige grootschali ge onderzoek dat er in Nederland is ge daan, schatte de Vrije Universiteit in 1996 in Amsterdam dat jaarlijks ruim honderd duizend ouderen worden mishandeld door iemand van wie zij afhankelijk zijn. Vooral de excessen komen bij instanties te recht. In die gevallen trekken omstanders aan de bel. Zolang de mishandeling be perkt blijft, weet meestal niemand ervan. Het gebeurt buiten het zicht van anderen, achter gesloten deuren. In de meeste geval len gaat het om kwetsbare ouderen die door hun daders steeds meer worden geï soleerd van de buitenwereld. Zij komen niet meer buiten de deur. Buren, vrienden en hulpverleners komen er niet meer in. Daarnaast spelen schaamte en loyaliteit on der ouderen een grote rol. „Ze willen de vuile was niet buiten hangen. Wat moeten de buren daar wel niet van denken? Ook zijn ze te bang om het contact met de da der te verliezen", legt Van Dongen uit. Niet alleen zijn ze in vrijwel alle gevallen afhankelijk van de zorg van de daders. Het zijn meestal ook nog eens mensen die zij liefhebben. In de helft van de gevallen is de dader hun eigen kind of kleinkind. Bij een kwart is het de partner en bij nog een kwart een hulpverlener. Bij de registratie van ouderenmishande ling wordt onderscheid gemaakt tussen be- Gemiddelde leeftijd slachtoffer 79,2 jaar In 2006 registreerde het Landelijk Platform Bestrijding Ouderenmishandeling 368 mel dingen van ouderenmishandeling. In driekwart van de gevallen was het slacht offer een vrouw. De gemiddelde leeftijd van de slachtoffers j bedroeg 79,2 jaar. Het oudste slachtoffer was 94 jaar. De meeste slachtoffers ondergingen psychi sche (46 procent) en financiële mishande ling (45 procent). Daarna volgen lichamelij ke mishandeling 34 procent), schending i van persoonlijke rechten zoals opsluiting j en weghouden van andere contacten (22 procent), verwaarlozing (17 procent) en tenslotte seksuele mishandeling (2 pro cent). In vrijwel alle gevallen in er sprake van meer dan één soort mishandeling tege lijk. wuste mishandeling en ontspoorde zorg. In 24 procent van de vorig jaar gedane mel dingen was er sprake van dit laatste: een mantelzorger die de druk niet meer aan kan en per ongeluk een keer slaat of uit on macht een oudere vastbindt en drogeert om maar even de tijd te krijgen boodschap pen te doen. „Is niet goed te praten, maar hier kun je je nog iets bij voorstellen", zegt Van Dongen. Anders is het bij de mishandelingen die doelbewust plaatsvinden. In maar liefst 76 procent van de meldingen was daar sprake van. „Je wilt niet geloven wat ze die oude ren soms aandoen", zegt Gerda Krediet van de afdeling ouderenmishandeling van de GGD Rotterdam-Rijnmond. Soms zijn de mishandelde ouderen die zij ontmoet er echt slecht aan toe. Een keer heeft ze zelfs een man aangetroffen die al jaren op brood en water had geleefd. „Die kon niet eens meer warm eten binnenhou den." De daders handelen vaak vanuit hun eigen problematiek. Ze zijn verslaafd aan drugs of alcohol, hebben een psychiatrische stoornis of handelen uit rancune, omdat ze zelf als kind mishandeld zijn. Beide hulpverleners maken het in de praktijk mee. „De daders geven het vaak ook gewoon toe dat ze wraak nemen. Ze pakken wat ze pakken kunnen. Als de oudere niet mee werkt, gaan de daders dreigen. Je ziet me

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40