oorlogsgeschiedenis DIESEL Bromfietskenteken voorkomt diefstal niet Canongeweld Bouwtempo in Zeeland traag Bombardement dijken Walchereen en inundatie West-Zeeuws-Vlaanderen zwaar verwoest De strijd om de Sloedam Het verzet, hulp onderduikers en piloten De inundaties op Schouwen-Duiveland en Tholen De tien in Renesse opgehangen verzetsstrijders Terugkeer van koningin Wilhelmina in Nederland De illegale Zeeuwse pers PZC Zaterdag 28 juli 2007 COMMENTAAR Het NIOD doet met de canon voor de bezetting en de wederopbouw een bekende truc. Eind vorig jaar was de geschiedeniscanon een groot succes. Ook in Zeeland. Hoewel deze provincie goed op de lijst vertegenwoordigd was, kwamen er veel reacties. De geschiedenis leefde op. Dat was de bedoeling. Het Instituut voor Oorlogsdocumentatie daagt de Nederlandse burger nu uit om in te spreken op de selectie van vensters die een zinnig beeld moeten geven van de Tweede Wereldoorlog. Daarbij lijkt het instituut Zeeland te provoceren. Want vooralsnog wordt alleen de Slag om de Schelde genoemd. Dat was inderdaad het belangrijkste gevecht. Maar één zo'n venster is toch wel heel karig. Deze canon schreeuwt om verfijning. Met de Tien van Renesse. Of het bombardement op Middelburg. Maar zolang de Zeeuwse ouderen nog volop oorlogsverhalen kunnen vertellen, heeft dit geen haast. En wellicht is het verstandig even af te wachten of de plotselinge populariteit van de canons niet tot wildgroei zal leiden. Culturele canon, sportcanon, economiecanon. En dat allemaal ook nog landelijk, regionaal en lokaal. Leuk voor liefhebbers. Maar overdreven en daardoor een drempel voor wie wat minder met geschiedenis heeft. En dat is nu juist niet de bedoeling. tuningzeeland.nl 20-30% meer POWERRRR uit je dieselmotor! Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 www.dieseltuningzeeland.nl Zeeland springt er nog gunstig uit ten opzichte van grote steden. door Marcel Modde GOES - In de eerste helft van 2007 zijn in Zeeland 81 bromfietsen ge stolen. Daarvan werden er slechts 19 teruggevonden. De Stichting Aanpak Voertuigen- criminaliteit maakte gisteren de cij fers per regio bekend. Sinds de invoering van het kente ken op brommers 1 januarji, is er voor het eerst een duidelijk beeld van de diefstal in die categorie. Eén van de argumenten van de Rijksdienst voor het Wegverkeer om het kenteken in te voeren, was het terugdringen van diefstal en het vergemakkelijken van de op sporing. In heel Nederland verdwenen het afgelopen halfjaar 4588 bromfiet sen, waarvan de meeste (559) in Amsterdam Amstelland en het minst (49) in Drenthe. Niet meer dan 27 procent werd opgespoord. Vooral brommers van het merk To- mos, Peugot en Gilera zijn popu lair bij dieven. De opsporing van gestolen auto's en motoren ver loopt met een score van 47 pro cent aanmerkelijk beter. De mees te voertuigen zijn binnen zeven da gen terug. Uit het overzicht blijkt dat de diefstal van (bedrijfs)auto's, motoren en aanhangwagens lande- W* Het afgelopen halfjaar werden in Nederland 4588 brommers en scooters gestolen. Ondanks de kentekenregistratie werd slechts 27 procent opgespoord. lijk gezien licht is afgenomen. In Zeeland gaat het in die categorie om 63 voertuigen, tegen 75 een jaar eerder. Ook op dat front slaan dieven het vaakst hun slag in de grote steden, Amsterdam Amstel land voorop. Ze hebben een voor keur voor een Volkswagen Golf, Opel Corsa en Ford Escort. Bij wa gens niet ouder dan drie jaar wordt die top drie gevormd door Volkswagen, Audi en Opel. De Au di Quattro loopt dit jaar volgens de stiching statistisch gezien het grootste risico op diefstal. door Marcel Modde GOES - Het bouwtempo van nieu we woningen in Zeeland ligt laag. In de eerste vijf maanden van dit jaar werden 310 huizen opgele verd. Dat is bijna dezelfde hoeveel heid als vorig jaar in drie maanden tijd. In heel Nederland werden van ja nuari tot en met mei 17.594 wonin gen gebouwd. Ook dat is minder (tien procent) dan vorig jaar rond de zelfde tijd, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). In totaal werden de eerste vijf maanden van dit jaar in Zeeland 667 bouwvergunning aangevraagd. Over heel 2006 genomen waren dat er 2070, waarvan er_i686 daad werkelijk zijn uitgevoerd. Volgens het bureau Bouwkennis zijn veel vergunningen aangevraagd om te ontkomen aan verscherpte nor men voor energiebesparing die sinds half augustus gelden. De redactie nodigt lezers uit hun lijst met Zeeuwse gebeurtenissen uit de Tweede Wereldoorlog door te geven. Dat kan naar: Redactie PZC, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Meer informatie over de landelijke bezettingscanon staat op www.niod.nl Na vijfjaar ballingschap zet koningin Wilhelmina in maart 1945 in het Zeeuwse Eede weer voet op vaderlandse bodem. foto Zeeuws Documentatiecentrum/Zeeuwse Beeldbank Boven: door het bombarderen van de zeewering kwam Walcheren grotendeels onder invloed van eb en vloed, foto Zeeuws Documentatiecentrum/Beeldbank Zeeland Links: monument in Renesse ter herinnering aan tien opgehangen verzetsstrijders. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3